Ozarbayjon poytaxti Boku shahrida joriy yilning 21-25 noyabr kunlari BMT markaziy Osiyo iqtisodiyoti boʼyicha maxsus dasturi (SPEKА) haftaligi doirasida “Oʼzcharmsanoat” uyushmasi raisi Faxriddin Boboyev mazkur davlatning qator yirik kompaniyalari rahbarlari, charm-poyabzal ishlab chiqaruvchilari va investorlar bilan manfaatli muloqot va muzokarlar oʼtkazmoqda.
Jumladan, “The Prime Group”, “CleanBox”, “Hellmann”, “Novartis”, “BSC Consulting & Outsourcing”, “Trend News Agency”, “Debet Safety”, “Sport Tech”, “Kristina”, “Mario Muzi”, “Melek Şuba” va boshqa 20 ga yaqin xorijiy kompaniya rahbarlari bilan muloqot olib borilib, mamlakatimiz charm-poyabzal va moʼynachilik sohalaridagi islohotlar, soʼngi iqtisodiy koʼrsatkichlar, erishilayotgan ijobiy natijalar, investitsion muhit, mahalliy va xorijiy investorlarga berilayotgan imtiyoz va preferentsiyalar haqida batafsil maʼlumotlar taqdim etildi.Uyushma raisi Ozarbayjonning “Green Stream” kompaniyasi rahbari bilan muzokara oʼtkazdi. Unda mamlakatimiz charm-poyabzal va toʼqimachilik mahsulotlarini namoyish etuvchi “Show-room” ochish masalasi muhokama etildi. Mazkur kompaniya bilan qoʼshma loyihalarni amalga oshirish, korxonalarga moliyaviy va texnik koʼmak koʼrsatish boʼyicha takliflar bildirildi.
Maʼlumot uchun: “Green Stream” distribyuterlik kompaniyasi sanaladi. Kompaniyaning Ozarbayjonda 3 ta avtosaloni, “Rahat” nomli 124 ta savdo tarmoqlari, Yevropa va Rossiyada 24 ta doʼkoni mavjud. Shuningdek, “Oʻzbekiston” savdo uyiga egadir. Kompaniyaning yillik savdo aylanmasi 350 mln. dollarni tashkil etadi.
Mazkur kompaniya bilan yaqin hamkorlik nafaqat Ozarbayjonda balki, Yevropa va Rossiyada ham charm-poyabzal mahsulotlarimiz savdosini keng yoʼlga qoʼyish imkonini beradi.
“INŞAAT MS” MChJ bilan boʼlib oʼtgan muloqotlarda esa kompaniya mamlakatimizdan teri xom ashyosini xarid qilish taklifini bildirdi. Shuningdek, qurilish va boshqa sohalar uchun Oʼzbekistonda ishlab chiqarilgan himoya vositalari, qoplamalarni Ozarbayjonga eksport qilish boʼyicha ham fikr almashildi. Naʼmunalar sifat nazoratidan oʼtgach bu yoʼnalishda hamkorlikni boshlash yuzasidan kelishuvga erishildi.
Maʼlumot uchun “INŞAAT MS” MChJ 2017 yilda tashkil etilgan. Kompaniya shaxsiy himoya vositalari, elektr jihozlar, aviasozlik va qurilish sohasi uchun qoplamalar ishlab chiqarish bilan shugʼullanadi. Kimyoviy tozalash vositalari, sanoat boʼyoqlari, tayyorlanadi. Hozirda kompaniya “A-Stabil” (PPE) va “Uyustools” (MRO) kompaniyalarining Ozarbayjondagi hamkori sanaladi. Bundan tashqari “3M”, “Portwest”, “Uvex”, “DuPont”, “V12 Boot”, “MSA”, “Ansell”, “Stanley”, “PPG”, “Band-IT”, “Linbide Scraper” kabi koʼplab taniqli brendlar bilan aloqalarni yoʼlga qoʼygan.
Uyushma raisining “VMR TEXTILE” kompaniyasi rahbariyati bilan boʼlib oʼtgan muzokaralari ham samarali muloqotlarga boy boʼldi. Muloqotda mamlakatimizda ishlab chiqarilgan charm-poyabzal va moʼyna mahsulotlarining eksport imkoniyatlarini yanada oshirish masalasi koʼrib chiqildi. Kompaniya uyushmaga aʼzo “Amir Ul Baxr VMG” MChJ, “Comfort Leather Shoes” MChJ, “Go‘zal biznes plyus”MChJlar tomonidan ishlab chiqarilgan maxsus poyabzallar va himoya kiyim-kechaklarini import qilishga qiziqish bildirdi.
Maʼlumot uchun: “VMR TEXTILE” Ozarbayjondagi ish kiyimlari, poyabzal va xavfsizlik texnikasi sohasida yetakchi brendlardan biri hisoblanadi. Kompaniya oʼz faoliyatini 2013 yilda Ozarbayjondagi yetakchi turk brendlaridan birining rasmiy distribyutori sifatida boshlagan. Shuningdek, 2019-yilda Turkiyadagi yetakchi brendlar bilan oʼz mijozlariga yaxshiroq xizmat koʼrsatish maqsadida “VMR TEXTILE” brendini yaratdi.
Ozarbayjon ishlab chiqaruvchilar uyushmasida qator kompaniyalar vakillari bilan “Oʼzcharmsanoat” uyushmasi oʼrtasida muloqot boʼlib oʼtdi. Unda Oʼzbekiston iqtisodiyoti, sanoat koʼrsatkichlari, charm-poyabzal tarmogʼi yutuqlari taqdim etildi.
Muzokaralar davomida charm-poyabzal sanoati sohasida Oʼzbekiston Respublikasi bilan hamkorlik qilishdan manfaatdor «ENBC Group», «STAR Uniform MMC» va «Mzgroup Azərbaycan MMC» kabi kompaniyalar vakillari bilan muloqotlar olib borildi.
Xalqaro forum doirasida “Oʼzcharmsanoat” uyushmasiga aʼzo korxonalarning charm, poyabzal, moʼyna, charm buyumlari, jun va jundan tayyorlangan tayyor mahsulotlardan iborat 50 dan dan ortiq “Made in Uzbekistan” yorligʼi ostidagi turli mahsulot naʼmunalari namoyish etilmoqda. Bundan tashqari, mahalliy korxonalarimiz bilan Ozarbayjon Respublikasining “Salayev Araz Ebdul Oglu” XK va “Haciyev Keramet Huseyn Oglu” XK korxonalari rahbarlari oʼrtasida olib borilgan muzokaralar natijasida Oʼzbekistonda ishlab chiqarilgan poyabzal mahsulotlarini Ozarbayjonga eksport qilish boʼyicha fikr almashildi.

В рамках саммита Специальной программы ООН для экономик Центральной Азии (СПЕКА), который проходит 21-25 ноября текущего года в столице Азербайджана Баку, председатель ассоциации "Узчармсаноат" Фахриддин Бобоев ведет плодотворные диалоги и переговоры с руководителями ряда крупных компаний этой страны, производителями кожевенно-обувной продукции и инвесторами.
В частности, проведены переговоры с руководителями и представителями порядка 20 иностранных компаний, таких как The Prime Group, CleanBox, Hellmann, Novartis, BSC Consulting & Outsource, Агентство новостей Trend, Debit Safety, Sport Tech, Kristina, Mario Muzi, Melek Şuba и др. на тему установления сотрудничества. В ходе встреч потенциальным партнерам была дана подробная информация о реформах в кожевенно-обувной и меховой отраслях нашей страны, экономических показателях, достигнутых результатах, инвестиционном климате, льготах и преференциях, предоставляемых отечественным и иностранным инвесторам.
В беседе с руководителем азербайджанской компании Green Stream обсуждался вопрос открытия шоу-рума кожевенно-обувной и текстильной продукции нашей страны. Были высказаны предложения по реализации совместных проектов с этой компанией, оказанию финансовой и технической поддержки предприятиям.
Справочно: Green Stream – дистрибьюторская компания, которая владеет 3 автосалонами в Азербайджане, 124 розничными сетями Rahat, 24 магазинами в Европе и России. Также Green Stream открыл торговый дом «Узбекистан». Годовой оборот компании составляет 350 млн долларов.
Тесное сотрудничество с этой компанией позволит нам расширить продажи кожевенно-обувной продукции не только в Азербайджане, но и в Европе и России.
В ходе переговоров с INŞAAT MS компания изъявила желание закупать кожевенное сырье в нашей стране. Также обсуждался вопрос экспорта в Азербайджан производимых в Узбекистане средств индивидуальной защиты для строительной и других отраслей. Планируется после проведения исследований образцов начать сотрудничества в этом направлении.
Для справки, ООО INŞAAT MS создано в 2017 году. Компания занимается производством средств индивидуальной защиты, электрооборудования, покрытий для авиационной и строительной отрасли. Готовят химические чистящие средства, промышленные краски. В настоящее время компания является партнером компаний A-Stabil (PPE) и Uyustools (MRO) в Азербайджане. Также она установила сотрудничество со многими известными брендами, как 3M, Portwest, Uvex, DuPont, V12 Boot, MSA, Ansell, Stanley, PPG, Band-IT, Linbide Scraper.
Результативными были и переговоры председателя ассоциации «Узчармсаноат» с руководством компании VMR TEXTILE. В ходе встречи рассмотрен вопрос наращивания экспорта кожевенно-обувной и меховой продукции, производимой в нашей стране. В частности, компания выразила заинтересованность в импорте спецобуви и защитной униформы производства ООО Amir Ul Baxr VMG, ООО Comfort Leather Shoes и ООО Go‘zal biznes plyus.
Для справки: VMR TEXTILE — один из ведущих брендов в области спецодежды, обуви и средств индивидуальной защиты в Азербайджане. Компания начала свою деятельность в 2013 году как официальный дистрибьютор одного из ведущих турецких брендов в Азербайджане. Кроме того, в 2019 году компания создала бренд VMR TEXTILE, чтобы лучше обслуживать своих клиентов продукцией ведущих брендов Турции.
В Ассоциации промышленников Азербайджана состоялся диалог между ассоциацией «Узчармсаноат» и представителями ряда азербайджанских компаний. В нем были представлены экономика Узбекистана, производственные показатели, достижения кожевенно-обувной промышленности. Прошли переговоры с представителями таких компаний, как ENBC Group, STAR Uniform MMC и Mzgroup Azərbaycan MMC, заинтересованных в сотрудничестве с Республикой Узбекистан по кожевенно-обувному направлению.
Кроме того, в результате переговоров между нашими отечественными предприятиями и руководителями предприятий Азербайджанской Республики, состоялся конструктивный диалог с Salayev Araz Ebdul Oglu и Haciyev Keramet Huseyn Oglu по налаживанию экспорта обувной продукции Узбекистана в Азербайджан.В рамках международного саммита проходит и выставка Made in Uzbekistan. В экспозиции представлено более 50 наименований продукции, в том числе кожа, обувь, кожгалантерея, мех и шерсть, производимые предприятиями-членами ассоциации «Узчармсаноат».