Xususan, 2023 yil 21-noyabr kuni Xitoyning Shanxay shahrida “Ochiq muloqot” tashkil etildi. Unda ikki davlat vakillarining ishbilarmon doira vakillari, idora va tashkilotlari, yirik kompaniyalar rahbarlari ishtirok etdi. Muloqotda Oʼzbekiston va Xitoy oʼrtasida savdo-iqtisodiy, madaniy-gumanitar aloqalarni yanada rivojlantirish, Oʼzbekiston va Xitoy tadbirkorlari oʼrtasida manfaatli aloqlarni rivojlantirgan holda qoʼshma loyihalarni amalga oshirish boʼyicha fikr almashildi. Respublikamizning iqtisodiy koʼrsatkichlari va xorijiy investorlarni qiziqtirgan masalalar boʼyicha hukumat delegatlari atroflicha maʼlumot berdi.
Ochiq muloqotdan soʼng har bir tarmoq oʼz yoʼnalishi boʼyicha Xitoy tomoni bilan B2B uchrashuvlar oʼtkazdi. “Oʼzcharmsanoat” uyushmasi delagatlari hamda Venjou shaxrida joylashgan "Wenzhou Footwear and Leather Industry” uyushmasi bilan boʼlib oʼtgan muzokaralarda charmsanoat sohasida ikki tomonlama aloqalarni yoʼlga qoʼyish hamda investitsion loyihalarni amalga oshirish boʼyicha fikr almashildi. Muloqot yakuni bilan oʼzaro anglashuv memorandumi imzolandi.
Shuningdek, uyushma qoshidagi "Charm poyabzal dizayn markazi" ShK va "Zhejiang Donnor Exhibition" kompaniyasi oʼrtasida 2024 yilning bahorida boʼlib oʼtadigan “UzCharmExpoEurAsia-2024” xalqaro koʼrgazmasida Xitoy komipaniyalarni ishtirokini taʼminlash va Xitoy milliy pavilionini tashkil etish boʼyicha muzokara oʼtkazildi. Muloqot yakunida Xitoy kompaniyasiga koʼrgazma maydonidan 200 kv.m yer maydonini sotish boʼyicha kelishuvga erishildi.
Uyushma delegatlari Shanxay savdo sanoat palatasi rahbari Lin Xin Long bilan muzokara oʼtkazdi. Muloqotda charm-poyabzal sohasida ikki tomonlama import-eksport masalalari koʼrib chiqildi. Oʼzbekistondan Shanxayga tayyor va yarim tayyor charm mahsulotlari, poyabzal, jelatin yetkazib berish boʼyicha kelishuvga erishildi. Bu ishlarni amalga oshirish yuzasidan ikki tashkilot oʼrtasida “Yoʼl xaritasi” ishlab chiqiladigan boʼldi.
Tashrif chogʼida “CIS-International Science and Technology cooperation Union” (Xalqaro Fan va Texnologiya xamkorlik ittifoqi) rahbari oʼrinbosari Chengzi Zhang bilan muzokara oʼtkazildi. Mazkur ittifoq mamlakatimiz bilan charm-poyabzal sohasida kadrlar tayyorlash va qayta tayyorlash masalasida hamkorlik qilishga tayyor ekanligini maʼlum qildi. Shuningdek, tarmoqda zamonaviy laboratoriyalar tashkil etishda amaliy koʼmakka tayyor ekanligini bildirdi.

СП ООО «Peng Sheng Charm» заключил в Китае контракт на сумму 17 млн. долларов.
В частности, 21 ноября 2023 года в Шанхае (КНР) был организован «Открытый диалог». В нем приняли участие представители деловых кругов, ведомств и организаций двух стран, руководители крупных компаний. В рамках данного мероприятия состоялся обмен мнениями по дальнейшему развитию торгово-экономических, культурно-гуманитарных отношений между Узбекистаном и Китаем, реализации совместных проектов с развитием взаимовыгодных отношений между узбекскими и китайскими бизнесменами. Правительственные делегаты представили подробную информацию об экономических показателях нашей республики и вопросах, интересующих иностранных инвесторов.
Открытый диалог продолжился встречами в формате B2B, в ходе которых представители ассоциации Узчармсаноат и Вэньчжоуской ассоциации обувной и кожевенной промышленности (Wenzhou Footwear and Leather Industry) обсудили возможность установления двусторонних отношений в сфере кожевенной промышленности и реализации инвестиционных проектов. По итогам диалога был подписан меморандум о взаимопонимании. Также между ДП "Чарм ва пойабзал дизайн маркази" при ассоциации "Узчармсаноат" и компанией Zhejiang Donnor Exhibition проведены переговоры по обеспечению участия китайских компаний в международной выставке UzCharmExpo-EurAsia 2024 и создании Китайского национального павильона. По итогам диалога была достигнута договоренность о выделении 200 кв м выставочной площади для китайских компаний.
Делегаты ассоциации также провели переговоры с главой Шанхайской торгово-промышленной палаты Линь Синь Луном. В ходе диалога обсуждались двусторонние вопросы импорта-экспорта кожи и обуви. Достигнута договоренность о поставке готовой кожи и кожевенных полуфабрикатов, обуви и желатина из Узбекистана в Шанхай. Для эффективной реализации проекта была разработана «Дорожная карта».
Вместе с этим в ходе визита в КНР состоялась встреча с заместителем руководителя Международного союза научно-технического сотрудничества CIS-International Science and Technology cooperation Union Чэнцзы Чжаном. С данным союзом проводятся переговоры для установления сотрудничества в вопросе подготовки и переподготовки кадров для кожевенно-обувной отрасли Узбекистана. Союз готов оказать практическую помощь в создании современных лабораторий. В ходе визита также подписываются экспортные контракты. В частности, предприятие СП ООО Peng Sheng Charm, входящее в ассоциацию "Узчармсаноат", подписало контракт на сумму 17 млн долл. с китайским предприятием Yanglingguohecross-bordertrade.