Oʼzbekiston-Rossiya: Hamkorlik yangi bosqichda davom etadi
Oʼzbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.Mirziyoevning Rossiya Federatsiyasiga amaliy tashrifi oldidan 2023 yil 4 oktyabrь kuni Oʼzbekiston-Rossiya uchinchi hududlararo hamkorlik forumi tashkil etildi. Unda mamlakatimizning 12 ta viloyatidan Rossiyaning 19 ta hududidan 700 dan ziyod biznes doira vakillari, ishbilarmonlar, uyushma rahbarlari, birlashmalar ishtirok etdi. Tashrif oldidan tashkil etilgan forumda Oʼzbekiston hukumati delegatsiyasi safida “Oʼzcharmsanoat” uyushmasi raisi F.Boboev ham Tatariston poytaxti Qozon shahriga tashrif buyurib, Rossiya charm-poyabzal va moʼyna sanoatining yirik kompaniyalari, korxonalar rahbarlari bilan muloqotlar va muzokaralar oʼtkazdi.
Xususan, uyushma raisi F.Boboev Tatariston Respublikasi sanoat va ishlab chiqaruvchilar uyushmasi Bosh direktori P.Paxomov bilan muzokara oʼtkazdi. Muloqotda Oʼzbekiston va Tatariston oʼrtasida charm-poyabzal sohasida hamkorlik aloqalarini yanada kengaytirish masalasi, istiqboldagi rejalar muhokama etildi. Shuningdek, ayni yoʼnalishda Tatariston Respublikasi kapitali asosida yangi korxonalarni barpo etish boʼyicha fikr almashildi. Kooperatsiya aloqalarini yoʼlga qoʼyish orqali savdo-iqtisodiy munosabatlarni yangi bosqichga olib chiqsh boʼyicha takliflar koʼrib chiqildi.
Shuningdek, “Oʼzcharmsanoat” uyushmasiga aʼzo “Ravon Tarakkiyot Orzusi" MChJ va "Аmira Tekstilь" MChJ hamda “BАRS” kompaniyasi oʼrtasida muzokaralar boʼlib oʼtdi. Uchrashuvda Tataristonga mamlakatimizda charm va rezinadan ishlab chiqarilgan poyabzallarni yetkazib berish boʼyicha hamkorlikni yoʼlga qoʼyish masalasi koʼrib chiqildi.
Oʼzbekiston-Rossiya uchinchi hududlararo hamkorlik forumi doirasida “Oʼzcharmsanoat” uyushmasi hamda Tatariston Respublikasi savdo-sanoat palatalasi oʼrtasida charm-poyabzal va moʼynachilik sohalarida savdo-iqtisodiy aloqlarni rivojlantirish, qoʼshma loyihalarni amalga oshirish boʼyicha memorandum imzolandi.
Uyushma raisi F.Boboev hamda Tatariston Respublikasi sanoat va savdo vaziri oʼrinbosari L.G.Yanov bilan ikki tomonlama uchrashuv boʼlib oʼtdi. Unda Tataristonda Oʼzbekistonda ishlab chiqarilgan charm-poyabzal va moʼyna mahsulotlari savdosini kengaytirish masalasi muhokama etildi. Shuningdek, qoʼshma loyihalarni hamkorlikda amalga oshirishning istiqbollari, eksport-import masalalari yuzasidan fikr almashildi.
Uchrashuv yakunida Rossiya tomoni mamlakatimiz charm-poyabzal korxonalarining chakana savdo doʼkonlarini tashkil etishi uchun savdo nuqtalarini ajratadigan boʼldi.

Узбекистан-Россия: новый этап сотрудничества
Перед официальным визитом Президента Республики Узбекистан Ш.Мирзиёева в Российскую Федерацию 4 октября 2023 года был организован третий Узбекско-Российский форум межрегионального сотрудничества. В нем приняли участие более 700 представителей деловых кругов, руководителей ассоциаций и объединений из 12 регионов нашей страны и 19 регионов России.
На форуме председатель ассоциации «Узчармсаноат» Ф.Бобоев также посетил столицу Татарстана Казань в составе делегации правительства Узбекистана, провел переговоры с руководителями крупных компаний и предприятий российской кожевенно-обувной и меховой промышленности.
В частности, состоялись переговоры с генеральным директором Ассоциации предприятий и промышленников Республики Татарстан П. Пахомовым. В ходе встречи были обсуждены вопросы дальнейшего расширения сотрудничества между Узбекистаном и Татарстаном в кожевенно-обувной отрасли. Обмен мнениями коснулся создания новых предприятий за счет инвестиций Республики Татарстан. Рассмотрены предложения по выводу торгово-экономических отношений на новый уровень.
Также состоялись переговоры между узбекскими ООО Ravon Taraqqiyot Orzusi, ООО Amira Textile и российской нкомпанией «БАРС». Рассмотрен вопрос налаживания сотрудничества по поставкам в Татарстан кожаной и резиновой обуви, производимой в нашей стране.
В рамках третьего межрегионального форума сотрудничества Узбекистан-Россия подписан меморандум между ассоциацией «Узчармсаноат» и Торгово-промышленной палатой Республики Татарстан о развитии торгово-экономических связей и реализации совместных проектов в кожевенно-обувной и пышно-меховой отраслях.
Также состоялась встреча между председателем ассоциации Ф.Бобоевым и заместителем министра промышленности и торговли РТ Л.Г.Яновым. Обсужден вопрос расширения поставок в Татарстан кожевенно-обувной и меховой продукции, производимой в Узбекистане. Состоялся обмен мнениями о перспективах реализации совместных проектов и наращивания экспортно-импортных показателей.
По итогам встречи российская сторона приняла решение о выделении торговых точек для создания розничных магазинов кожевенно-обувных предприятий нашей страны.