Oʼzbekiston-Turkiya: Charmsanoat sohasida kadrlar tayyorlashda hamkorlik qiladi
“Oʼzcharmsanoat” uyushmasida “UzCharmExpo-Eurasia-2023” XV charm, poyabzal, attorlik, moʼyna, jun va mahalliylashtirilgan mahsulotlar xalqaro koʼrgazmasi doirasida “Oʼzcharmsanoat” uyushmasi raisi Faxriddin Boboyev Turkiya poyabzal aksessuarlari ishlab chiqaruvchilar uyushmasi (AYSAD) va Turkiya poyabzal tadqiqot va taʼlim jamgʼarmasi (TASEV), “Artkim Fuarcilik” tashkilotlarining rahbarlaridan iborat delegatsiya bilan uchrashdi.
Muloqotda “Oʼzcharmsanoat” uyushmasi raisi Oʼzbekiston charm-poyabzal tarmogʼining bugungi xolati, keyingi yillarda amalga oshirilgan tizimli islohot va oʼzgarishlar, davlat va tijorat banklari koʼmagida amalga oshirilayotgan keng koʼlamli investisiya dasturlariga atroflicha toʼxtalib oʼtdi. Tarmoq ishlab chiqaruvchilariga berilgan soliq va bojxona imtiyozlari va preferentsiyalar, charm-poyabzal sanoatida kasb-hunar taʼlimini rivojlantirish boʼyicha kompleks chora-tadbirlar toʼgʼrisida maʼlumot berdi.
Turkiyalik tadbirkorlarning mamlakatimiz charm-poyabzal sanoatida sarmoyaviy ishtiroki masalalariga alohida toʼxtalib oʼtildi. Аyni paytda bir qator investorlar qoʼshma ishlab chiqarishlar yaratishga sarmoya kiritishga tayyor.
Turkiya poyabzal tadqiqot va taʼlim jamgʼarmasi (TASEV) bilan Oʼzbekistonda kadrlar tayyorlash masalasida hamkorlik aloqalarini kengaytirish boʼyicha takliflar koʼrib chiqildi. Oʼzbekiston tomoni ikki yoʼnalishda kadrlar tayyorlash va malakasini oshirish boʼyicha oʼz tashabbuslarini bildirdi.
Birinchi yoʼnalishda yurtimizdagi charmsanoat sohasi uchun mutaxasisslarni tayyorlovchi beshta oliy taʼlim muassasalari talabalarini qoʼshma taʼlim dasturlari asosida oʼqitish boʼyicha ishlar olib boriladi. Ikkinchi yoʼnalishda esa korxonalardagi mutaxasisslarni malkasini oshirish boʼyicha taʼlim dasturlarini ishlab chiqish nazarda tutilgan.
Turkiya poyabzal tadqiqot va taʼlim jamgʼarmasi bu borada Oʼzbekistonga koʼmakchi boʼlishga tayyor ekanligini maʼlum qilib, eng avvalo Uyushma rahbariyatini Turkiyaga taklif qildi. Taʼlim berish jarayonlari bilan yaqindan tanishuvdan soʼng ishlab chiqilgan yoʼl xaritasiga asosan ishlar olib borilishini maʼlum qildi.

УЗБЕКИСТАН-ТУРЦИЯ: СОТРУДНИЧЕСТВО В СФЕРЕ ПОДГОТОВКИ КАДРОВ
В рамках 15-й Международной выставки кожи, обуви, галантереи, меха, шерсти и локализованной продукции председатель ассоциации «Узчармсаноат» Фахриддин Бобоев встретился с делегацией руководителей таких турецких организаций, как Ассоциация производителей обувных аксессуаров (AYSAD) и Турецкий фонд исследований и обучения обувной промышленности (TAŞEV) и Artkim Fuarcilik.
В беседе председатель ассоциации «Узчармсаноат» подробно остановился на нынешнем положении кожевенно-обувной отрасли Узбекистана, системных реформах и изменениях, реализованных за последние годы, а также инвестиционных программах, реализуемых при поддержке государственных и коммерческих банков. Представлена также информация о налоговых и таможенных льготах и преференциях, комплексных мерах по развитию профессионального образования в кожевенно-обувной отрасли.
Особое внимание было уделено привлечению турецких инвестиций в кожевенно-обувную отрасль нашей страны. На данный момент ряд бизнесменов Турции готовы вкладывать средства в создание совместных производств в Узбекистане.
Рассмотрены предложения по расширению сотрудничества с Турецким фондом исследований и обучения обувной промышленности (TAŞEV) в сфере образования. Узбекская сторона выдвинула свои инициативы по подготовке и повышению квалификации кадров по двум направлениям.
Первое предусматривает установление сотрудничества между высшими учебными заведениями двух стран для внедрения турецкого опыта по подготовке кадров в ВУЗах Узбекистан. На сегодня 5 вузов нашей страны готовят специалистов для кожевенно-обувной отрасли. Второе направление предусматривает развитие образовательных программ по повышению квалификации специалистов предприятий за рубежом.
Турецким фондом исследований и обучения обувной промышленности заявил, что готов работать с Узбекистаном в этих направлениях и пригласил руководство Ассоциации в Турцию. Стороны договорились об организации работ на основе дорожной карты, которая будет разработана после детального изучения с образовательными процессами наших стран.