"BERKEMANN" O'ZBEKISTONDA POYABZAL ISHLAB CHIQARISHNI TASHKIL ETDI
“O‘zcharmsanoat” uyushmasida “UzCharmExpo-Eurasia-2023” XV Xalqaro charm, poyabzal, attorlik, mo‘yna, jun va mahalliylashtirilgan mahsulotlar ko‘rgazmasi doirasida uchrashuv va muzokaralar o‘tkazilmoqda. Uyushma raisi Faxriddin Boboyev va Germaniyaning "BERKEMANN" kompaniyasi boshqaruvchi direktori Tomas Bauerfeynd o'rtasida navbatdagi muloqot bo'lib o'tdi.
Ma’lumot uchun, BERKEMANN – eng zamonaviy texnologiyalar va materiallardan foydalangan holda yuqori sifatli qulay ortopedik poyabzal ishlab chiqarish bo‘yicha 135 yildan ortiq tajribaga ega jahon ishlab chiqaruvchisi sanaladi.
Muzokaralar davomida tomonlar O‘zbekistonda brend poyabzal ishlab chiqarishni tashkil etish loyihasining tafsilotlarini muhokama qildilar. Nemis kompaniyasi rahbari soʻzlariga koʻra, pandemiyadan oldin kompaniyaning 25 ga yaqin davlatda ishlab chiqarish quvvatlari boʻlgan. Endi kompaniya o'z mahsulotlarini Vengriya va Xorvatiyadagi zavodlarda ishlab chiqaradi. Ayni paytda kompaniya o'z mahsulotlarini O'zbekistonda ishlab chiqarishni tashkil etishni maqsad qilgan.
Qulay logistika, yetarli miqdordagi xomashyo, malakali kadrlar va rivojlangan ishlab chiqarish infratuzilmasi, davlat tomonidan xorijiy investorlarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlanayotgani nemis ishlab chiqaruvchilarini O‘zbekistonga jalb qildi.
Birinchi bosqichda korxona bu yerda poyabzal blankalari ishlab chiqarishni o‘zlashtirib, keyinchalik tayyor poyabzal ishlab chiqarishni rejalashtirmoqda. "BERKEMANN"ning maqsadi iloji boricha ko'proq mahsulot ishlab chiqarishdir. Hozir Germaniya tomoni O‘zbekistondan hamkor izlamoqda.
Shu maqsadda ko‘rgazma doirasida investor uchun korxonalarga biznes-turlar tashkil etiladi. Shuningdek, O‘zbekistonlik ishlab chiqaruvchilar bilan B2B muzokaralar olib boriladi.
“O‘zcharmsanoat” uyushmasi kompaniyaga loyihaning barcha bosqichlarida yordam berishini ma`lum qildi.

BERKEMANN ОРГАНИЗУЕТ ПРОИЗВОДСТВО ОБУВИ В УЗБЕКИСТАНЕ
В рамках 15-ой Международной выставки кожи, обуви, галантереи, меха, шерсти и локализованной продукции UzCharmExpo-Eurasia-2023 в ассоциации «Узчармсаноат» проходят встречи и переговоры. Очередной диалог состоялся между председателем Ассоциации Фахриддином Бобоевым и управляющим директором немецкой компании BERKEMANN Томасом Бауерфайнд.
Для справки, BERKEMANN – это мировой производитель с более чем 135-летним опытом в производстве комфортной ортопедической обуви высокого качества с использованием самых современных технологий и материалов.
В ходе переговоров стороны обсудили детали проекта по организации производства брендовой обуви в Узбекистане. По словам представителя руководителя немецкой компании, до пандемии компания имела производственные мощности порядка в 25 странах. Сейчас же компания выпускает свою продукции на заводах в Венгрии и Хорватии. Между тем компания концентрирует свое внимание на организации производства в Узбекистане.
Удобная логистика, достаточное количества сырья, квалифицированного персонала и развитой производственной инфраструктуры, всемерная государственная поддержка делают Узбекистан привлекательной для немецкого производителя.
На первом этапе компания планирует освоить здесь производство заготовок обуви, в последующем производить готовую обувь. Цель BERKEMANN производить как можно больше продукции. Сейчас немецкая сторона в поиске надежного партнёра из Узбекистана.
В этих целях в рамках выставки инвестору будут организованы бизнес-туры на предприятия, а также B2B переговоры с узбекскими производителями.
Ассоциация будет оказывать содействие компании на всех этапах реализации проекта. Стороны договорились в течение 2 месяцев организовать очередную бизнес-миссию немецкого производителя в Узбекистан.