ASSOMAC O‘ZBEKISTONDA TA’LIM LOYIHASINING AMALIY BOSQICHINI BOSHLADI
“UzCharmExpo-Eurasia – 2023” 15-xalqaro koʻrgazmasi doirasida “Oʻzcharmsanoat” uyushmasi raisi Faxriddin Boboev Italiyaning poyabzal, charm buyumlar va charm ishlab chiqarish texnologiyalari milliy uyushmasi (Assomac) loyiha rahbari Aliche Vago bilan uchrashdi.
Uchrashuvda O‘zbekistonda poyabzal ishlab chiqarishni modellashtirish bo‘yicha Italiya-O‘zbekiston loyihasini amalga oshirish masalalari muhokama qilindi. Loyihani amalga oshirishdan maqsad mamlakatimiza ishlab chiqarish zanjirining to’liqligini ta`minlash va natijada O‘zbekistondagi zavodlarda tayyorlangan mahsulotlar jahon bozorining talab va standartlariga javob bersin.
Tomonlar ushbu loyihani Turin politexnika universiteti bazasida amalga oshirishni rejalashtirgan. U yerda poyabzal ishlab chiqarish sohasidagi texnologlarning malakasi oshiriladi.
Italiya tomoni ushbu maqsadlar uchun 1,5 million yevro sarmoya ajratadi. Kelgusida mamlakatimizda ishlab chiqarilayotgan mahsulotlar sifatini baholovchi laboratoriya tashkil etish ham rejalashtirilgan.

В рамках 15-ой Международной выставки UzCharmExpo-Eurasia-2023 председатель ассоциации “Узчармсаноат” Фахриддин Бобоев провел встречу с проект менеджером Национальной ассоциации производителей обуви, кожгалантереи и технологий кожевенного производства Италии (Assomac) Аличе Ваго.
На встрече обсуждались вопросы реализации итальяно-узбекского проекта по моделированию обувного производства в Узбекистане. Суть проекта заключается в том, чтобы построить производственную цепочку таким образом, чтобы в конечном итоге из фабрик Узбекистана выходила продукция, отвечающая требованиям и стандартам мирового рынка.
Стороны наметили реализовать данный проект на базе Туринского политехнического университета. Там же будут повышать квалификацию технологов обувных предприятий.
На эти цели Итальянская сторона направит 1.5 млн евро инвестиций. Также в перспективе планируется создать лабораторию по оценке качества продукции, выпускаемой в нашей стране.