O‘ZBEKISTON ISPANIYAGA TAYYOR CHARM EKSPORTINI BOSHLAYDI
“O‘zcharmsanoat” uyushmasida Ispaniyaning “XGE” kompaniyasi direktori Xose Luis Marsilo bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Muloqotda mamlakatimizda tayyorlangan tayyor charm mahsulotlarni Ispaniyaga eksport qilish masalasi muhokama qilindi.
Ispaniya kompaniyasi rahbari Xose Luis Marsilo bugungi kunda O‘zbekiston charm-poyabzal va mo‘ynachilik sanoati tez surʼatda rivojlanayotgani, mamlakatimizda tayyorlangan mahsulotlar YEI bozoriga kirib ulgurganini qayd etib, yurtimiz tadbirkorlari bilan hamkorlik aloqalarini yo‘lga qo‘yish va tayyor charm mahsulotlarini Ispaniya bozoriga olib kirish bo‘yicha tashabbuslarini maʼlum qildi.
Uyushma rahbariyati tomonidan Ispaniya kompaniyasiga ikki yo‘nalishda hamkorlik taklifi bildirildi. Birinchi yo‘nalish tayyor charm mahsulotlarini ishlab chiqaruvchi korxonalar bilan eksport-import amaliyotlarini amalga oshirish bo‘lsa, ikkinchi yo‘nalish Ispaniya brendlari bilan “Autsorsing” va “Franchayzing” asosida mamlakatimizda tayyor charm-poyabzal mahsulotlarini ishlab chiqarishdir.
“XGE” kompaniyasi mazkur ikki yo‘nalishda ham hamkorlikka tayyor ekanligini maʼlum qildi. Hamkorlikni boshlash uchun dastlab mahalliy korxonalar bilan ikki tomonlama muzokaralar o‘tkazish bo‘yicha takliflarini bildirdi.
Tayyor charm eksporti bo‘yicha Ispan kompaniyasi “Peng Sheng”, “Orient Tehnology”, “Nafis Charm”, “Hamkor Nur Savdo” korxonalari mahsulotlari va ishlab chiqarish jarayonlari bilan yaqindan tanishadi. Naʼmunalar Ispaniya standartlaridan o‘tganidan so‘ng tanlab olingan korxonaning tayyor charm mahsulotlari Ispaniyaga eksport qilinadi.

УЗБЕКИСТАН НАЧНЕТ ЭКСПОРТ ГОТОВОЙ КОЖИ В ИСПАНИЮ
В Ассоциации «Узчармсаноат» состоялась встреча с директором испанской компании XGE Хосе Луисом Марсило. На встрече обсуждался вопрос экспорта готовой кожи, произведенной в нашей стране, в Испанию.
Глава испанской компании Хосе Луис Марсило отметил, что кожевенно-обувная и пушно-меховая промышленность Узбекистана стремительно развивается, а продукция, произведенная в нашей стране, уже вышла на рынок ЕС. Он озвучил свои инициативы по налаживанию сотрудничества с предпринимателями из Узбекистана и о выводе готовой кожи на испанский рынок.
Руководство Ассоциации предложило испанской компании сотрудничество по двум направлениям. Первое – осуществление экспортно-импортных операций с предприятиями, производящими готовую кожу, а второе – производство готовых изделий в нашей стране на основе аутсорсинга и франчайзинга совместно с испанскими брендами.
Руководитель компании XGE выразил готовность к сотрудничеству в обоих направлениях. Для начала совместной работы он предложил провести двусторонние переговоры с местными предприятиями.
Представители испанской компании будут ознакомлены с продукцией и производственными процессами таких предприятий, как: Peng Sheng, Orient Tehnology, Nafis Charm, Hamkor Nur Savdo. После того, как образцы продукции будут изучены согласно стандартам Испании, кожа от выбранного производителя начнет экспортироваться в эту страну.