CHARM-POYABZAL SANOATI: RIVOJLANISH ISTIQBOLLARI
“O‘zcharmsanoat” uyushmasi hamda charm-poyabzal va mo‘ynachilik tarmog‘i korxonalari tomonidan 2022–2026 yillarga mo‘ljallangan Yangi O‘zbekistonning taraqqiyot strategiyasini “Inson qadrini ulug‘lash va faol mahalla yili”da amalga oshirishga oid Davlat dasturi bo‘yicha amalga oshirilgan ishlar yuzasidan OAV vakillari uchun matbuot anjumani tashkil etildi.
Unda joriy yilning yanvar-avgust oylarida sohada mahsulot ishlab chiqarish hajmlari 3,1 trln.so‘mni va o‘tgan yilning shu davriga nisbatan sanoat mahsulotlari ishlab chiqarishning o‘sish surʼatlari 110,3 foizni tashkil qilganligi qayd etildi.
Anjuman davomida import o‘rinini qoplash hisobiga sohada mahalliylashtirish darajasi poyabzal ishlab chiqarish 102,7 foizga, charm mahsulotlari 112,1 foizga, charm-attorlik mahsulotlari 111,0 foizga, sunʼiy charm 117,5 foizga va boshqa turdagi sanoat mahsulotlari 102,9 foizga yetkazilganligi haqida maʼlumot berildi.
2022 yilda, sohada Davlat investitsiya dasturi doirasida jami qiymati 271 mln dollarlik 43 ta investitsiya loyihalari bo‘yicha 176 mln dollar o‘zlashtirilishi belgilangan. Joriy yilning yanvar-avgust oylarida jami 49,3 mln dollar, shundan 8,9 mln dollar to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalar o‘zlashtirildi.
Shu bilan birga hududiy investitsiya dasturiga asosan 2022 yil yakuni bilan umumiy qiymati 218 mln dollar bo‘lgan 120 ta yangi investitsiya loyihalari amalga oshirilishi rejalashtirilgan. Yanvar-avgust oylarida umumiy qiymati 47 mln dollar bo‘lgan 46 ta investitsiya loyihalari foydalanishga topshirildi.
Eksport faoliyati bo‘yicha 2022 yil yanvar-avgust oylari uchun reja 283,1 mln dollar bo‘lib ushbu ko‘rsatkich 314,8 mln dollarga rejaga nisbatan 111,2 %ga (qo‘shimcha bilan 309,0 mln doll. prognoz bajarilishi 101,8 % yoki 5,8 mln dollarga ortig‘i bilan) bajarildi.
Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligining amaliy ko‘magida joriy yilning 25-27 may kunlari Toshkent shahrida “UzCharmExpo-2022” 12–Xalqaro charm, poyabzal, attorlik mo‘yna va jun mahsulotlari ko‘rgazma-yarmarkasi o‘tkazildi. Ushbu ko‘rgazmada 100 dan ortiq mahalliy charm, poyabzal, mo‘yna mahsulotlari, xom ashyo va materiallar ishlab chiqaruvchi korxonalar 4000 dan ortiq mahsulotlar namunalari bilan ishtirok etdi.

КОЖЕВЕННО-ОБУВНАЯ ПРОМЫШЛЕННОСТЬ: ПЕРСПЕКТИВЫ РАЗВИТИЯ
28 сентября текущего года в Национальном пресс-центре Узбекистана состоялась пресс-конференция Ассоциации «Узчармсаноат» для представителей средств массовой информации, посвящённая исполнению задач, заложенных в Стратегии развития Нового Узбекистана на 2022-2026 годы в «Год обеспечения интересов человека и развития махалли».
На мероприятии отмечалось, что в январе-августе текущего года объем производства продукции составил 3,1 трлн сумов, таким образом, темп роста промышленного производства составил 110,3% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
За счет импортозамещения уровень локализации обувной продукции вырос до 102,7%, кожтоваров – до 112,1%, кожгалантереи – до 111,0%, искусственной кожи – до 117,5% и других видов промышленной продукции – до 102,9%.
В 2022 году в рамках Государственной инвестиционной программы запланировано освоение 176 млн долларов иностранных инвестиций за счет реализации 43 инвестпроектов общей стоимостью 271 млн долларов. Всего за январь-август этого года было освоено 49,3 млн долларов, из них 8,9 млн долларов – прямые иностранные инвестиции.
При этом до конца 2022 года на основе региональной инвестиционной программы планируется реализовать 120 новых инвестиционных проектов общей стоимостью 218 млн долларов. В январе-августе уже введено в эксплуатацию 46 инвестиционных проектов общей стоимостью 47 млн долларов.
Объемы экспорта за период с января по август 2022 года оставили 314,8 млн, что на 11,2% больше прогнозного показателя в 283,1 млн долларов.
При практической поддержке Министерства инвестиций и внешней торговли 25-27 мая текущего года в Ташкенте прошла 12-я Международная выставка-ярмарка кожи, обуви, меха и шерсти UzCharmExpo-2022. В работе выставке приняли участие более 100 отечественных предприятий, представлено более 4000 образцов продукции.
По прогнозам в 2022 году объем производства промышленной продукции составит 4,9 трлн долларов. Поставлена задача по доведению объемов производства кожи до 1, 833 млрд кв. м., обуви – до 128,1 млн пар, кожгалантереи – до 123,4 млрд сумов. До конца текущего года запланирован запуск 120 проектов на сумму 218 млн долларов. Кроме того, объем экспорта отрасли ожидается на уровне 450 миллионов долларов.