“O‘zcharmsanoat” uyushmasining investitsiya siyosati o‘zagini avvalo mamlakat iqtisodiyotining barqaror rivojlanishi va ijtimoiy jarayonlar tezlashtirilishidagi faol ishtirok etish, O‘zbekistonda charm-poyabzal va mo‘ynachilik sohalariga yangi tendensiyalar asosida xorij kapitalini keng jalb etish, dunyo bozoriga o‘zbek brendini tanitish kabi ko‘plab maqsadli chora-tadbirlarning majmuasi tashkil etadi.
Ana shu maqsad sari odimlagan “O‘zcharmsanoat” uyushmasi so‘nggi yetti yilda sohada dinamik o‘sishni qayd etdi. Mamlakatimiz charm-poyabzal va mo‘ynachilik sanoatida inqilobiy o‘zgarishlar kuzatilmoqda deb ishonch bilan aytish mumkin. Birgina 2016 yilda 15,7 mln. dollarlik 12 ta loyiha ishga tushgan bo‘lsa, 2022 yil oxiriga kelib 218 mln. dollarlik 120 ta loyiha amalga oshiriladi. Bu o‘z navbatda Uyushmaning xorijiy va mahalliy investorlar bilan ishonchli hamkorlik aloqalari va mustaham sarmoyaviy siyosatining real hayotda aks etishidir. Bugun bu sohada Yevropadan Osiyogacha, arab davlatlaridan Amerika qitʼasigacha bo‘lgan mamlakatlar vakillari kapitalini qayd qilish mumkin. Yana bir jihat: Janubiy Osiyoning eng yirik mamlakati, iqtisodiy jihatdan dunyoning kuchli oltiligiga kiruvchi Hindistonning tadbirkorlari ham mablag‘larini O‘zbekistonga yo‘naltirmoqda.
LEATHER APPARELS – bu “O‘zbekistonda tayyorlangan” yorlig‘i ostida Hindistonlik investorlar bilan hamkorlikda ishlab chiqarilgan charm-kiyimlar brendi. 2020 yilda Toshkent viloyatida o‘z faoliyatini boshlagan korxona mahsulotlari dunyoning bir qator mamlakatlari bozorida yaxshi tanish. Shu kunga qadar 100 dan ortiq turdagi modellar asosida mahsulot ishlab chiqargan korxona nafaqat ichki bozorda, balki xalqaro moda alyansida ham o‘z nomi va mavqeiga egadir.
LEATHER APPARELS – “Siz istagan hayot” turkumidagi charm kiyimlarni taqdim qiladi. Boisi, kimdir chiroyli ishbilarmonlik ko‘rinishini maʼqul ko‘rsa, yana boshqa birov oddiylik va qulaylikka intiladi. O‘zbek brendi esa har qaysi yo‘nalishda o‘z mahsulotlarini taqdim eta olishini davrning o‘zi ko‘rsatmoqda. Shu bois brendning dunyodagi muvaffaqiyati ortib bormoqda. Xususan, Buyuk Britaniyada bo‘lib o‘tgan Yevropaning eng yirik moda ko‘rgazmasi – “Pure London”da LEATHER APPARELS mahsulotlari jahon dizaynerlarining eʼtibori va etirofiga sazovor bo‘lgan edi.
Joriy yilning 10-12 avgust kunlari Qozog‘istonda bo‘lib o‘tgan Markaziy Osiyoning yirik moda anjumanlaridan biri bo‘lgan – “EliteLine-2022” xalqaro ko‘rgazmasida esa LEATHER APPARELS o‘zining kuz-qish mavsumi uchun tayyorlangan yangi kolleksiyasini Yevropa va Osiyo mamlakatlaridan kelgan ishtirokchilarga taqdim etdi.
Yangi kolleksiyada brend zamonaviylik va milliylik kollaboratsiyasiga alohida urg‘u bergan. Zardo‘zlik bezaklari, turli ranglar jamlanmasi, dizayn – bularning barchasi eng talabchan mijozlarning ham istaklariga mos keladi. Har bir modelning yaratilishida ayollarning hayotiy uslublari jamlangan. Aynan mazkur ko‘rgazma orqali LEATHER APPARELS dunyo “Fashion” alyansiga O‘zbekiston nomidan yangi kuch bo‘lib kirdi.
LEATHER APPARELS bugungi kunda mamlakatimizda bitta korxonasini Toshkent viloyatining Chirchiq shahrida ishga tushirib ulgurdi, yaqin kelajakda esa ularning soni 5 taga yetadi.
Bu natijalar O‘zbekiston charm-poyabzal, charm-attorlik va mo‘ynachilik sanoatini rivojlantirish bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti va Hukumati tomonidan berilayotgan alohida eʼtibor natijasida soha jahonda o‘z o‘rnini topib borayotganligiga yaqqol misoldir.

КОЖАНАЯ ОДЕЖДА ИЗ УЗБЕКИСТАНА ВЫХОДИТ НА МИРОВОЙ РЫНОК
Стержнем инвестиционной политики Ассоциации «Узчармсаноат» является активное участие в устойчивом развитии экономики страны и ускорении социальных процессов, привлечении иностранного капитала на основе новых тенденций развития кожевенно-обувной и пушно-меховой отраслей Узбекистана, а также вывод узбекского бренда на мировой рынок.
На пути достижения этой цели Ассоциация «Узчармсаноат» за последние семь лет зафиксировала динамичный рост в отрасли. Можно с уверенностью сказать, что в кожевенно-обувной и пушно-меховой отраслях нашей страны наблюдаются коренные изменения. Эффективность их особо видна в сравнении: если в 2016 году было запущено всего 12 проектов общей стоимостью 15,7 млн долларов, то прогнозные показатели этого года выше порядка в 10 раз – 120 проектов на 218 млн долларов. В основе показателей плодотворная работа Ассоциации по установлению крепких связей с иностранными и отечественными инвесторами и эффективной инвестиционной политики. Сегодня в этой отрасли присутствует капитал стран от Европы до Азии, от Ближнего Востока до Американского континента. Предприниматели Индии, крупнейшей страны Южной Азии, шестой экономики мира, также направляют инвестиции в Узбекистан.
LEATHER APPARELS — бренд кожаной одежды, выпускаемый совместно с индийскими инвесторами под маркой «Сделано в Узбекистане». Продукция компании, начавшая работу в Ташкентской области в 2020 году, хорошо известна на рынках ряда стран мира. Выпустившая на сегодняшний день более 100 моделей, компания имеет свой статус не только на отечественном рынке, но и в международном модном альянсе.
Главное кредо кожаной одежды LEATHER APPARELS – «Жизнь, которую хочешь ты». Кто-то предпочитает красивый деловой стиль, а кто-то стремится к простоте и комфорту в одежде. Узбекско-индийский бренд может удовлетворить любой спрос, поэтому растет успех в мире. В частности, продукция LEATHER APPARELS получила признание мировых дизайнеров на крупнейшей европейской экспозиции моды Pure London, проходившей в Великобритании.
А на международной выставке EliteLine-2022, прошедшей в Казахстане 10-12 августа текущего года, компания LEATHER APPARELS представила участникам из стран Европы и Азии свою новую осенне-зимнюю коллекцию.
В новой коллекции бренд сделал акцент на гармонию национального стиля и современности. Орнамент из золотых нитей, различные цветовые сочетания, дизайн – все это отвечает пожеланиям даже самых требовательных клиентов. Изысканный женский образ отображён в каждой модели. Именно благодаря этой выставке LEATHER APPARELS вошла в мировой фэшн альянс как свежий глоток воздуха, веющего из Узбекистана.
На сегодняшний день LEATHER APPARELS удалось запустить одно предприятие в Чирчике Ташкентской области, а в ближайшее время их число достигнет 5.