CHARM-POYABZAL SANOATIDA O'ZBEKISTON – TURKMANISTON HAMKORLIGI ISTIQBOLLARI
“O'zcharmsanoat” uyushmasida Turkmanistonning “Maksad deri” kompaniyasi rahbari boshchiligidagi delegasiya bilan charm-poyabzal sanoatida ikki tomonlama hamkorlik aloqalarini yo'lga qo'yish va yangi qo'shma loyihalarni amalga oshirish bo'yicha uchrashuv bo'lib o'tdi.
Muloqot avvalida Turkmanistonlik sarmoyadorlarga mamlakatimizning charm-poyabzal va mo'ynachilik sanoatida yaratilgan sharoitlar va imkoniyatlar, sohaning ishlab chiqarish salohiyati, investision salohiyati, eksport ko'rsatkichlari to'g'risida ma'lumot taqdim etildi. SHuningdek, ayni yo'nalishga o'z investisiyasini kiritishni maqsad qilgan mahalliy va xorijiy investorlar uchun davlat tomonidan berilgan imkoniyat va yaratilayotgan sharoitlar, bojxona, soliq imtiyozlar to'g'risida axborot berildi.
Turkman kompaniyasi rahbari muloqot chog'ida mamlakatimiz hududlarida bo'lib, ishlab chiqarish jarayonlari bilan yaqindan tanishganligini ma'lum qildi. Korxonalarning salohiyatini yuqori baholadi. So'ngi yillarda mamlakatimizning bu yo'nalishdagi potensiali ortib borayotgani, O'zbekistonda tayyorlangan yorlig'i ostidagi mahsulotlarga dunyo bozorida talab ortayotganini alohida qayd etdi. SHu bois O'zbekiston bilan hamkorlik qilishni maqsad qilganini takidlab o'tdi.
Ma'lumot o'rnida qayd etish kerak, bugungi kunda “Maksad deri” kompaniyasi Turkmanistondagi yirik terini qayta ishlash korxonasi sanaladi. Kunlik 1000 dona terini qayta ishlash imkoniyatiga egadir. Xozirda Turkmanistonda bu kabi terini qayta ishlab chiqaruvchi korxonalar soni 3 tani tashkil etadi. Ularni kelgusida 10 taga yetkazish maqsad qilingan. Shu boisdan Turkmaniston korxonasi bo' yo'nalishda aynan O'zbekiston tajribasini o'rganishni maqsad qilgan. Shuningdek, Turkmaniston poyabzalning 70 foizi xorijdan xususan, O'zbekistondan import qiladi.
Muloqot chog'ida Turkmanistonlik investor O'zbekistonda yaratilgan qulay ishbilarmonlik muhiti, davlat va hukumatning xorijlik sarmoyadorlarni to'liq qo'llab- quvvatlishi sabab, mamlakatimizda poyabzal ishlab chiqarish korxonasini barpo etish bo'yicha o'z tashabbusini bildirdi.
Uchrashuv yakunida “O'zcharmsanoat” uyushmasi tomonidan Turkman kompaniyasiga yangi korxonani ochish bo'yicha amaliy ko'mak ko'rsatish va ikki tomonlama hamkorlikni yanada rivojlantirish bo'yicha kelgusidagi vazifalar begilab olindi.

ПЕРСПЕКТИВЫ УЗБЕКСКО-ТУРКМЕНСКОГО СОТРУДНИЧЕСТВА В КОЖЕВЕННО-ОБУВНОЙ ОТРАСЛИ
В Ассоциации «Узчармсаноат» состоялась встреча с делегацией из Туркменистана под руководством главы компании Maksad deri. Встреча была посвящена налаживанию двустороннего сотрудничества в кожевенно-обувной отрасли и реализации новых совместных проектов.
В начале переговоров туркменским инвесторам была представлена   информация об условиях и возможностях, созданных в кожевенно-обувной и пушно-меховой отраслях нашей страны, производственном и инвестиционном потенциале, экспортных показателях. Также была дана информация о возможностях и условиях, создаваемых государством для отечественных и иностранных инвесторов, таможенных и налоговых льготах.
В ходе встречи глава туркменской компании рассказал о том, что он побывал в регионах нашей страны и ознакомился с производственными процессами на предприятиях. Он высоко оценил их возможности, отдельно отметив, что в последние годы потенциал нашей страны в этом направлении увеличивается, под стать и спрос на продукцию под торговой маркой "Сделано в Узбекистане". Именно поэтому, он намерен сотрудничать с Узбекистаном.
Следует отметить, что на сегодняшний день Maksad deri является крупнейшим предприятием Туркменистана по переработке кожи. Его дневная мощность — 1000 единиц кожевенных материала. В настоящее время таких кожевенных предприятий в Туркменистане всего три. В дальнейшем планируется увеличить их количество до десяти. По этой причине туркменская компания нацелена на изучение опыта Узбекистана в этом направлении.
Также Туркменистан импортирует 70% обуви из-за рубежа, в частности, из Узбекистана. В ходе переговоров туркменский инвестор высказал свое желание воспользоваться всеми возможностями бизнес-среды Узбекистана и создать здесь обувную фабрику.
По итогам встречи в Ассоциации «Узчармсаноат» было принято решение об оказании туркменской компании практической помощи в открытии нового предприятия и дальнейшем развитии двустороннего сотрудничества.