ISROILDA SAVDO VA ISHBILARMONLIK TASHABBUSLARI
Joriy yilning 28-29 iyun kunlari Isroilning Tel-Aviv shahrida O'zbekistonning Isroildagi elchixonasi, Investisiyalar va tashqi savdo vazirligi tashabbusi bilan mamlakatimizning iqtisodiyot tarmqolaridagi tashkilot va idoralar, viloyat hokimliklaridan iborat delegasiya tarkibida “O'zcharmsanoat” uyushmasi ham “O'zbekiston-Isroil” savdo missiyasida ishtirok etdi.
Mazkur savdo missiyasining dastlabki kunida tashkil etilgan biznes-forumda “O'zcharmsanoat” uyushmasi raisining birinchi o'rinbosari Isroillik ishbilarmonlarga, yirik kompaniyalar vakillariga mamlakatimiz charm-poyabzal va mo'ynachilik tarmog'ining imkoniyatlari va ishlab chiqarish salohiyati yuzasidan taqdimot o'tkazdi.
Forum ishtirokchilariga bugungi kunda mamlakatimizning charm-poyabzal va mo'ynachilik sanoatining ishlab chiqarish imkoniyatlari, investision salohiyati, eksport ko'rsatkichlari to'g'risida batafsil ma'ulot taqdim etildi. Shuningdek, respublikamizda ayni sohaga o'z sarmoyasini kiritish niyatida bo'lgan xorijiy sarmoyadorlarga yaratilgan sharoitlar, davlat tomonidan berilayotgan soliq, bojxona imtiyozlari haqida atroflicha ma'lumot taqdim etildi.
Shu bilan birga bugungi kunda O'zbekistonda faoliyat olib borayotgan charm-poyabzal va mo'ynachilik korxonalari faoliyati, mahsulot turlari, mahalliylashtirish dasturi, xalqaro hamkorlik bo'yicha so'z yuritildi.
Biznes-forum ishtirokchilari ayni yo'nalishda hamkorlikni rivojlantirish masalalari yuzasidan muzokaralarga kirishdi. Shuningdek, B2B uchrashuvlarda ikki tomonlama manfaatli aloqalarni yo'lga qo'yish bo'yicha muloqotlar tashkil etildi.
Savdo missiyasi doirasida “O'zbekistonda tayyorlangan” yorligi ostidagi charm-poyabzal va mo'yna mahsulotlarini Isroilga eksport qilish bo'yicha uchrashuvlar va muzokaralar o'tkazildi. Ushbu savdo missiyasi yakuni bilan qator eksport shartnomalari va kelishuvlari imzolanishi kutilmoqda.

БИЗНЕС-ИНИЦИАТИВЫ: УЗБЕКИСТАН - ИЗРАИЛЬ
Ассоциация "Узчармсаноат" приняла участие в Узбекско-Израильской торговой миссии в составе делегации, состоящей из отраслей экономики, предприятий и хокимиятов областей Узбекистана. Торговая миссия, работа которой проходила в Тель-Авиве 28-29 июня, была организована Посольством Узбекистана в Израиле совместно с Министерством инвестиций и внешней торговли РУз.
На бизнес-форуме, организованном в первый день работы торгпредства, первый заместитель председателя Ассоциации «Узчармсаноат» рассказал израильским бизнесменам и представителям крупных компаний о возможностях и производственном потенциале кожевенно-обувной и пушно-меховой промышленности.
Участникам форума была предоставлена ​​подробная информация о производственных возможностях, инвестиционном потенциале, экспортных показателях кожевенно-обувной и пушно-меховой отраслей Узбекистана. Также участники были ознакомлены с ​​подробной информацией о налоговых и таможенных льготах, предоставляемых государством, созданных в стране условиях для иностранных бизнесменов, намеревающихся инвестировать в кожевенно-обувную отрасль.
Также иностранным партнерам рассказали о деятельности предприятий отрасли, действующих сегодня в Узбекистане, видах продукции, программе локализации, международном сотрудничестве.
Участники бизнес-форума провели продуктивные переговоры по развитию сотрудничества в данной сфере. В рамках B2B-встреч также были проведены диалоги об установлении взаимовыгодных отношений.
В рамках торговой миссии были также проведены переговоры по вопросам экспорта в Израиль кожевенно-обувной продукции под маркой «Сделано в Узбекистане». По завершении данной торговой миссии ожидается подписание ряда экспортных контрактов и соглашений.