“Innoprom-Markaziy Osiyo” xalqaro sanoat koʻrgazmasi doirasida “Oʻzcharmsanoat” uyushmasi “Digital Holding” kompaniyasi bilan Oʻzbekiston charm-poyabzal sanoatini raqamlashtirish sohasida hamkorlik qilish boʻyicha oʻzaro anglashuv toʻgʻrisidagi memarandumni imzoladi.
Memorandum ikki tashkilot oʻrtasida mamlakatimiz charm-poyabzal sanoatini raqamlashtirish uchun zamonaviy dasturiy taʼminot va texnologik yechimlardan foydalanish borasida hamkorlikni rivojlantirishga qaratilgan. Hujjat uyushma faoliyatining asosiy yoʻnalishlari boʻlgan barcha soha va jaryonlarni kompleks raqamlashtirish va avtomatlashtirish loyihalarini qamrab olgan.
Shuningdek, “Digital Holding” raqamlashtirish sohasida jahon tajribasini oʻzida jamlagan maslahat yordamini koʻrsatadi. Xorijiy mamlakatlarning ilgʻor tajribasini qoʻllagan xolda charm-poyabzal sanoatida meʼyoriy hujjatlarni ishlab chiqish va yangilashga koʻmaklashadi.
“Digital Holding” Rossiyaning “MegaFon” va “USM” kompaniyalari va Oʻzbekiston hukumati oʻrtasidagi qoʻshma korxonadir. Kompaniya tarkibiga “Ucell” aloqa operatori, “New Solutions” (sobiq ICS Holding Uzbekistan) va “CRPT Turon” kiradi. Kompaniya Oʻzbekiston Respublikasida telekommunikatsiya xizmatlaridan foydalanish imkoniyatlarini kengaytirish, sifatini oshirish, xalqaro standartlarga mos raqamli infratuzilmani shaklantirishga koʻmaklashadi. Shuningdek, faoliyati maʼlumotlarni saqlash va qayta ishlash, ayrim turdagi tovarlar harakatini nazorat qilish va raqamli yorliqlash sohalariga ilgʻor texnologiya va tizimlarni joriy etishga qaratilgan.

ПЕРВЫЙ ШАГ: ЦИФРОВИЗАЦИЯ КОЖЕВЕННО-ОБУВНОЙ ОТРАСЛИ УЗБЕКИСТАНА
В рамках промышленной выставки "ИННОПРОМ. Центральная Азия", которая проходила с 25 по 27 апреля в Ташкенте, Ассоциация "Узчармсаноат" подписала Меморандум о взаимпонимании с компанией Digital Holding о совместной работе в сфере цифровой трансформации кожевенно-обувной отрасли Узбекистана.
Меморандум призван способствовать взаимодействию двух организаций по применению современных программно-технологических решений для цифровой трансформации кожевенно-обувной отрасли нашей страны. Документ предусматривает сотрудничество в проектах комплексной цифровизации и автоматизации всех отраслевых направлений и процессов, связанных с основной деятельностью Ассоциации.
Компания Digital Holding также будет обеспечивать консультативной поддержкой на базе имеющегося мирового опыта в области цифровизации и участвовать в разработке и актуализации нормативной документации в кожевенно-обувной отрасли с возможным применением лучших практик зарубежных стран.
Digital Holding — совместное предприятие российских «МегаФона», USM Telecom и Правительства Узбекистана. В СП входит телеком-оператор Ucell, New Solutions (ранее – ICS Holding Uzbekistan) и CRPT Turon. Деятельность СП направлена на расширение доступа и повышение качества услуг телекоммуникаций в Республике Узбекистан, в частности, за счет формирования цифровой инфраструктуры в соответствии с международными стандартами, а также внедрение передовых технологий и систем в сферах хранения и обработки данных, цифровой маркировки и контроля движения отдельных видов товаров.