YEVROPADAN- AFRIKAGACHA: OʻZBEKISTONDA ISHLAB CHIQARILGAN CHARM POYABZAL MAHSULOTLARI DUNYO EʼTIBORID
31.03.2022
BAAning Dubay shahrida oʻz ishini boshlagan Osiyo Tinch okeani charm mahsulotlari APLF-2022 xalqaro koʻrgazmasi oʻz ishini boshladi. Qariyib 20 000 kvadrat metr maydonni egallagan mazkur xalqaro koʻrgazmada “Oʻzcharmsanoat” uyushmasiga aʼzo korxonalar jamoaviy stendi bilan ishtirok etmoqda. Milliy ekspozitsiyamizda uyushmaga aʼzo 10 dan ortiq korxona 100 dan ziyod mahsulotlari bilan ishtirok etmoqda.
“APLF-2022” xalqaro koʻrgazmasi dunyo charmsanoati yutuqlarini oʻzida namoyon qiluvchi eng yirik anjuman sanaladi. Ayni vaqtda koʻrgamaza uchta yaʼni “Charm”, “Maxsus materiallar” va  “Moda olamiga qadam” mavzularini oʻz ichiga qamrab olgan. 15 ta milliy povilionda 500 ta kompaniya va firmalar 10 000 dan ortiq mahsulotlari bilan ishtirok etmoqda.
“Oʻzcharmsanoat” uyushmasiga aʼzo korxonalar ham tayyor charm, poyabzal, charm-attorlik buyumlari, jelatin kabi mahsulotlarini xorijiy hamkorlarga taqdim etmoqda.
Koʻrgazmaning dastlabki kunida charm-attorlik buyumlarini eksport qilish boʻyicha Portugaliya, Misr, Pokiston kabi davlatlar vakillari bilan muloqotlar oʻtkazildi. Tayyor charm yoʻnalishida Ispaniya, Xitoy, Turkiya, Italiya kompaniyalar bilan muzokaralar tashkil etildi.
“APLF-2022” xalqaro koʻrgazmasi doirasida xorijiy hamkorlar bilan eksport shartnomalari imzolanishi kutilmoqda.

ОТ ЕВРОПЫ ДО АФРИКИ: КОЖЕВЕННАЯ ПРОДУКЦИЯ MADE IN UZBEKISTAN В ЦЕНТРЕ МЕЖДУНАРОДНОГО ВНИМАНИЯ
В Дубае, ОАЭ, открылась Специализированная международная выставка кожевенной индустрии - APLF Dubai 2022. На выставке, занимающей площадь 20 000 квадратных метров, был представлен коллективный стэнд Ассоциации "Узчармсаноат" и предприятий, входящих в ее состав. Национальная экспозиция Узбекистана представлена свыше 100 продуктами от 10 компаний-членов Ассоциации.
Международная выставка APLF-2022 — одно из крупнейших мероприятий, демонстрирующих достижения мировой кожевенной индустрии. В настоящее время она охватывает три темы: «Кожа», «Специальные материалы» и «Шаг в мир моды». В 15 национальных павильонах принимают участие 500 компаний и фирм с более чем 10 000 наименований продукции.
Отечественные предприятия на своей экспозиции представили зарубежным партнерам готовую кожу, обувь, кожгалантерею, желатин. В первый день выставки прошли переговоры с представителями Португалии, Египта и Пакистана по вопросам экспорта кожгалантереи из Узбекистана. Состоялся диалог с испанскими, китайскими, турецкими и итальянскими компаниями по направлению готовой кожи.
В рамках международной выставки APLF-2022 ожидается подписание экспортных соглашений с зарубежными партнерами.