CHARM-POYABZAL SANOATI UCHUN YANGI TEXNOLOGIYALAR
Birinchi Toshkent xalqaro investitson forumi doirasida “Oʻzcharmsanoat” uyushmasi hamda Italiya savdo agentligi va charm-poyabzal sanoati uchun uskunalar ishlab chiqarvchilar uyushmasi “ASSOMAC” bilan uchrashuv tashkil etildi.
Muloqot ikki davlat oʻrtasida charm-poyabzal sanaotida hamkorlikni yanada rivojlantirish masalalariga bagʻishlandi. Xususan, tomonlar Oʻzbekistonda charm-poyabzal va moʻyna sanoatini modernizatsiya qilish va investitsion muhitni yanada rivojlantirish boʻyicha texnik va innovatsion yechimlar xususida fikr almashdi.
“ASSOMAC”ning loyiha menejeri janob Fabritsio Trigila oʻz taqdimotida Italiya kompaniyalarining charm sanoat yoʻnalishida uskunalar ishlab chiqarishdagi soʻnggi texnologik yangiliklar haqida maʼlumot berdi. Shuningdek, u Italiyadagi ixtisoslashtirilgan texnologiyalarga xizmat koʻrsatish markazlarida Oʻzbekistonlik mutaxassislarni tayyorlash boʻyicha hamkorlikda ish olib borish yuzasidan takliflarni ilgari surdi. Bu esa Oʻzbekiston korxonalarida yuqori professionallikni oshirishga xizmat qiladi.
Taʼkidlash kerak, “ASSOMAC” Italiyalik charm, poyabzal, charm buyumlar, moʻyna, avtomobil mebellari va kiyim-kechak mahsulotlarini ishlab chiqaruvchilar uchun  mashina va texnologiyalar ishlab chiqaruvchilarini birlashtirgan milliy uyushmadir. Uning vazifasi kompaniyalar manfaatlarini qoʻllab-quvvatlash va ularning faoliyatini butun dunyo boʻylab targʻib qilishdir.
Muloqot chogʻida Italiya savdo agentligi – ITA rasmiy xodimi janob Martino Kastellani “ASSOMAC” va unga aʼzo kompaniyalar Oʻzbekiston bilan uzoq yillik, iliq munosabatlarga ega ekanligini hamda Italiyada oʻtkazilgan ikki davlat oʻrtasidagi turli biznes-forumlarda ishtirok etishini taʼkidladi.  Assotsiatsiya ITA tashabbusi bilan “Simac Tanning Tech” koʻrgazmasida “Oʻzcharmsanoat” uyushmasi delegatsiyasining faol ishtiroki Oʻzbekistonni xorijiy maydonda potensial hamkor sifatida etirof etilishiga xizmat qildi.

НОВЫЕ ТЕХНОЛОГИИ ДЛЯ КОЖЕВЕННО-ОБУВНОЙ ОТРАСЛИ
В рамках первого Ташкентского международного инвестиционного форума (TIIF) состоялась встреча между Ассоциацией "Узчармсаноат", Итальянским торговым агентством и Ассоциацией ASSOMAC, представляющей производителей итальянского оборудования для кожевенной-обувной промышленности.
Диалог был посвящен вопросам дальнейшего развития сотрудничества между Узбекистаном и Италией. В частности, стороны говорили о технических и инновационных решениях, которые способна предоставить итальянская сторона для дальнейшего развития узбекского кожпрома.
Менеджер по проектам "ASSOMAC" г-н Фабрицио Триджила в своей презентации раскрыл последние технологические инновации итальянских компаний в производстве оборудования для кожевенной индустрии. Он также выдвинул предложения о совместной работе по обучению специалистов из Узбекистана в специализированных Центрах технологического обслуживания Италии, что будет способствовать подготовке высококвалифицированных кадров для узбекских предприятий.
Стоит отметить, что ASSOMAC – это национальная ассоциация, которая объединяет и представляет итальянских производителей машин и технологий для всех этапов промышленного производства кожи, обуви, кожгалантереи, меха, автомобильной мебели и одежды. Ее роль заключается в поддержании интересов компаний и продвижении их деятельности по всему миру.
В ходе диалога г-н Мартино Кастеллани, представитель Итальянского торгового агентства – ITA, отметил, что "ASSOMAC" и компании, входящие в её состав, имеют давние теплые отношения с Узбекистаном и участвуют в различных бизнес-форумах между двумя странами. Итальянская ассоциация неоднократно принимала у себя делегации из Узбекистана, организованные агентством ITA на выставке Simac Tanning Tech и уделяет огромное внимание стране, представляющей высокий интерес как потенциальный партнер. Он выразил уверенность в развитии дальнейших двухсторонних отношений.
В завершении переговоров были подробно обсуждены организационные и практические аспекты, касающиеся дальнейших перспектив сотрудничества. В частности, стороны договорились об обновлении Меморандума о сотрудничестве, подписанного между двумя ассоциациями в Милане 22 июня 2018 года.