SIFATLI TA’LIM KELAJAK UCHUN MUVAFFAQIYAT KALITI
O`zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoev 2022 yilning 20 dekabr kuni parlament va xalqimizga murojaatnoma yo`llab, mamlakatimizning kelgusi yillardagi tarraqiyotini belgilab beruvchi muhim tashabbuslarni ilgari surdi. Mazkur murojaatnomada bildirilgan taklif va mulohazalarning asosiy yo`nalishlaridan biri bu sifatli taʼlimni tashkil etish, malakali kadrlarni yetkazib berishda xorijning taʼlim standartlaridan samarali foydalanish va ularni mamlakatimiz taʼlim tizimiga implementatsiya qilish bo`ldi.
“O`zcharmsanoat” uyushmasi mamlakatimiz rahbarining bu boradagi tashabbuslarini tez fursatda xayotga samarali joriy etish hamda charm-poyabzal va mo`ynachilik tarmog`i uchun malakali kadrlarni yetkazib berish maqsadida, xalqaro hamkorlikka alohida urg`u bermoqda. Rivojlangan xorij davlatlarining oliy taʼlim muassasalari bilan qo`shma taʼlim dasturlarini amalga oshirish bo`yicha aloqalarni rivojlantirmoqda. Bu borada Turkiya, Buyuk Britaniya, Belorus, Rossiya universitetlari bilan ishlar boshlab yuborilgan. Аyni vaqda ushbu davtalarning profil universitetlarida talabalarimiz qo`shma taʼlim dasturi asosida bilim olishmoqda.
Endi ana shunday nufuzli taʼlim maskanlari safi yana bittaga ko`paydi. O`zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022 yil 26 fevraldagi “Charm-poyabzal va mo`ynachilik sohalarida tayyor mahsulot ishlab chiqarishni qo`llab-quvvatlashga doir qo`shimcha chora-tadbirlar to`g`risida”gi Qarorida Sankt-Peterburg davlat sanoat texnologiyalari va dizayn universiteti, bilan hamkorlikda charm-poyabzal sohasi uchun mutaxassislarni tayyorlash va qayta tayyorlash bo`yicha taʼlim grantlarini jalb qilish va taʼlim dasturlarini amalga oshirish choralarini ko`rish bo`yicha “Oʼzcharmsanoat” uyushmasi oldiga yuklatilgan vazifalar ijrosi to`liq taʼminlanmoqda.
Yakuniga yetayotgan yilda qariyb bir yillik muzokaralar va muloqotlar samarasida “O`zcharmsanoat” uyushmasi, Toshkent to`qimachilik va yengil sanoat instituti, Sankt-Peterburg davlat sanoat texnologiyalari va dizayn universiteti o`rtasida uch tomonlama hamkorlik to`g`risidagi memarandum imzolandi.
Uyushma delegatlari Rossiya universitetida bo`lib, mazkur taʼlim mussasasining o`quv jarayonlari bilan yaqindan tanishdi. Pedogoglar jamoasi bilan qo`shma taʼlim dasturlarini amalga oshirish bo`yicha fikr almashdi. Muloqotda Uyushma vakillari Sankt-Peterburg davlat sanoat texnologiyalari va dizayn universiteti pedodoglar jamoasiga mamlakatimizda charm-poyabzal sohasida amalga oshirilayotgan islohotlar, davlat tomonidan tarmoqni rivojlantirish borasida yaratilgan imtiyoz va sharoitlar, ishlab chiqarish, sarmoyaviy, eksport imkoniyatlar xaqida maʼlumot berildi. Malakali kadrlarni tayyorlash va qayta tayyorlash bo`yicha respublikada amalga oshiralayotgan ishlar to`g`risida axborot berdi.
Muloqotda ko`tarilgan masalalr yuzasidan Sankt-Peterburg davlat sanoat texnologiyalari va dizayn universiteti rektori Аleksey Demidov O`zbekistonning sohadagi yutuqlarini yuqori baholadi.
-Buguni `zbekiston bundan besh yil oldinga mamlakat emas. U yangi g`oyalar va tashabbuslar asosida tarqqiyotning yangi bosqichiga chiqmoqda. Birgina charm-poyabzal sohasidagi o`zgarishlar va isloxotlarni diqqat bilan kuzatib bormoqdamiz. O`sish va rivojlanish tezlik bilan amalga oshmoqda. Mamlakat charm mahsulotlar eksportida Rossiyaning yetkachi hamkoriga aylanib ulgurgan. Endi esa taʼlim tizimida ham yangiliklar qilinmoqda. Bu esa quvonarli. Demak yaqin besh yilda O`zbekiston bu sohada ham ilg`orlar safiga kiradi.
Muloqotda shuningdek, mazkur universitet talabalarining “O`zcharmsanoat” uyushmasi tashabbusi bilan o`tkazib kelinadigan “UzCharmStyle” yosh dizaynerlar ko`rgazmasida ishtirokiga oid jihatlar ham muhokama qilib olindi. Qo`shma o`quv dasturlarini tayyorlash, talabalar almashinuvi borasida “Yo`l xaritasi”ni ishlab chiqish bo`yicha tegishli qarorlar qabul qilindi.
Muloqot so`ngida O`zbekistonlik talabalarning universitet qoshidagi taʼlim klasterida malakalarini oshirish va o`z g`oyalarina xayotga joriy qilish bo`yicha zarur qo`llanmalarni ishlab chiqishga kelishib olindi.

КАЧЕСТВЕННОЕ ОБРАЗОВАНИЕ – ЗАЛОГ БУДУЩЕГО УСПЕХА
20 декабря 2022 года Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев направил обращение к Парламенту и народу, выдвинув важные инициативы, определяющие развитие нашей страны на ближайшие годы. В числе приоритетных направлений обозначена, в том числе, организация качественного образования, изучение зарубежных образовательных стандартов подготовки квалифицированных кадров и эффективное внедрение их в систему образования нашей страны.
Ассоциация «Узчармсаноат» уделяет особое внимание международному сотрудничеству, чтобы в кратчайшие сроки эффективно реализовать инициативы главы государства в этом направлении и подготовить квалифицированные кадры для кожевенно-обувной и пушно-меховой отрасли. В целях разработки и реализации совместных образовательных программ налажено сотрудничество с зарубежными высшими учебными заведениями.
Так, начата работа с университетами Турции, Великобритании, Республики Беларусь и России. На данный момент наши студенты уже учатся в профильных вузах этих стран по совместным программам обучения.
Ряды зарубежных вузов-партнеров пополнились еще одним университетом. Согласно Постановлению Президента Республики Узбекистан от 26 февраля 2022 года «О дополнительных мерах по поддержке производства готовой продукции в кожевенно-обувной и меховой отраслях» Ассоциация «Узчармсаноат» установила сотрудничество с Санкт-Петербургским государственным университетом промышленных технологий и дизайна в сфере подготовки специалистов для кожевенно-обувной отрасли, ведет планомерную работа по реализации образовательных программ. В завершающемся году по итогам почти годичных переговоров был подписан меморандум о трехстороннем сотрудничестве между Ассоциацией «Узчармсаноат», Ташкентским институтом текстильной и легкой промышленности и Санкт-Петербургским государственным университетом промышленных технологий и дизайна.
Делегация Ассоциации посетила российский ВУЗ и ознакомилась с учебным процессом. С командой педагогов были обсуждены вопросы реализации совместных образовательных программ. В ходе встречи представители Ассоциации проинформировали коллектив Санкт-Петербургского государственного университета промышленных технологий и дизайна о реформах, проводимых в кожевенно-обувной отрасли в нашей стране, льготах и условиях, созданных государством для развития сферы, динамике роста производства, привлечения инвестиций и расширения экспорта, а также о проводимой в республике работе по подготовке и переподготовке кадров.
Алексей Демидов, ректор Санкт-Петербургского государственного университета промышленных технологий и дизайна высоко оценил достижения Узбекистана в этой области, отметив, – «Узбекистан сегодня уже не та страна, что была пять лет назад. Он вступает в новый этап развития, основанный на новых идеях и инициативах. Мы внимательно следим за изменениями и реформами в сфере кожаной обуви. Рост и развитие происходят стремительно. Страна уже стала ведущим партнером России по экспорту изделий из кожи. Сейчас вносятся новшества в систему образования. И это радует. Так что в ближайшие пять лет Узбекистан будет в числе лидеров в этой сфере».
В беседе также были обсуждены аспекты, связанные с участием студентов российского вуза в конкурсе молодых дизайнеров UzCharmStyle, организуемом Ассоциацией «Узчармсаноат». Приняты соответствующие решения по подготовке совместных образовательных программ, разработке дорожной карты по обмену студентами.
По итогам диалога было решено разработать необходимые пособия для узбекских студентов, которые вберут в себя доступную информацию о сфере и о том, как претворить свои идеи в жизнь в образовательном кластере вуза.