Turkiyaning Istambul shahrida dunyo charm-poyabzal sanoatining eng yirik ko`rgazmasi “AYSAF” o`z faoliyatini boshladi. “O`zcharmsanoat” uyushmasi va unga a`zo korxonalar xalqaro tajribani o`rganish, mahalliy sanoatimizga so`ngi tendensiyalarni qo`llash hamda yangi hamkorlar topish maqsadida mazkur xalqaro ko`rgazmada faol ishtirok etmoqda.
“O`zcharmsanoat” uyushmasi va korxonalarimiz vakillari moda anjumani doirasida Portugaliyaning yirik ko'rgazma tashkilotchisi sanalgan “BridgeExpo” rahbari bilan uchrashuv o'tkazdi. Muloqotda ko`rgazmalar faoliyatida ikki tomonlama hamkorlik aloqalarini kengaytirish masalasi muhokama etildi. Portugaliya tomoni mahsulotlarimiz sifatiga yuqori baho berib, korxonalarni Portugaliyada bo`lib o`tadigan “InterShoes” ko`rgazmasida ishtirok etishga taklif qildi. Shuningdek, uyushma vakillari Portugaliya tomoni bilan 2023 yilning bahorida Toshkentda bo`lib o`tadigan “Uzcharmexpo-ShoesStar-EuroAsia-2023” xalqaro ko`rgazmasida Portugaliya tadbirkorlari ishtirokini ta`minlash borasida fikr almashdi. Qayd etilganidek, YeI, Turkiya, Xitoy va Hindistondan hamkorlarni O`zbekistondagi ko`rgazmaga taklif qilish, pavilionda alohida stendlar bilan ishtirok etish yuzasidan muzokarlar o`tkazildi.
Ma`lumot o`rnida poyabzal ishlab chiqaruvchilar va sanoat uyushmasi (AYSAD) va Artkim yarmarkalar majumuasi tomonidan tashkil etilgan Xalqaro poyabzal sanoati yarmarkasi-AYSAF joriy yilda 82 ta davlatdan 307 ta eksponentni birlashtirdi. Ko`rgazmada 1000 dan ortiq brendlar yangi mahsulotlari bilash ishtirok etmoqda. 2022 yildagi ko`rgazma doirasida kimyo sanoatini tashkil etgan yarmarkalar ham bo`lib o`tmoqda. Yarmarka yangi biznes bitimlarni taqdim etishda kashshof bo'ladi va ishtirokchi kompaniyalarga mahalliy va xorijiy mehmonlar bilan uchrashish imkoniyatini beradi.
Ko`rgazma doirasida poyabzal sanoatining ko`plab yo`nalishlarida faoliyat olib borayotgan xalqaro kompaniyalar bilan muloqotlar o`tkazildi. Shuningdek, ular “Uzcharmexpo-ShoesStar-EuroAsia-2023” xalqaro ko`rgazmasida ishtirok etishga katta qiziqish bildirdi.
“AYSAF” ko'rgazmasi tashkilotchisi “AYSAD” vakillari bilan uchrashuvda ko'rgazmalar faoliyatida hamkorlik qilish masalasi ko`rib chiqildi. Turkiyadagi ko`rgazmalarda to'g'ridan-to'g'ri qulay shartlarda ishtirok etish bo`yicha takliflar o`rganib chiqildi. Tashkilot rahbarlari “UzCharmExpo” ko'rgazmasiga taklif qilindi. “AYSAD” rahbariyati bu borada hamkorlikda ishlashga tayyor ekanligini bildirdi. Ularga a`zo korxonalar bazasi uyushma vakillariga taqdim etildi.
Korxonalarimiz esa turli mahorat darslari, taqdimot va seminarlarda ishtirok etib kelgusi yilning so`ngi tendensiyalari bilan yaqindan tanishmoqda. Shuningdek, soha uchun asbob-uskuna ishlab chiqaruvchi yirik korxonalar bilan ham uchrashib muzokaralar olib borilmoqda.

AYSAF: ГЛАВНЫЕ ТРЕНДЫ СЕЗОНА ОСЕНЬ-ЗИМА '23
AYSAF, одна из крупнейших в мире выставок кожевенно-обувной индустрии, начала свою деятельность в Стамбуле, Турция. Ассоциация «Узчармсаноат» и входящие в ее состав предприятия принимают активное участие в этой международной выставке с целью изучения зарубежного опыта, применения новейших тенденций в отечественной отрасли, поиска новых партнеров.
В рамках масштабного экспо представители Ассоциации «Узчармсаноат» провели ряд плодотворных встреч. В частности, с руководителем крупнейшего организатора выставок в Португалии BridgeExpo обсудили вопрос расширения двустороннего сотрудничества в выставочной деятельности. Португальская сторона дала высокую оценку качеству нашей продукции и пригласила предприятия к участию в выставке InterShoes в Португалии. Также шла речь и об обеспечении участия португальских предпринимателей в международной выставке UzCharmExpo-ShoesStar-EuroAsia-2023, которая пройдет весной 2023 года в Ташкенте. Также говорили о привлечении партнеров из ЕС, Турции, Китая и Индии к участию с индивидуальными стендами на выставке в Узбекистане.
В этом году Международная выставка обувной индустрии-AYSAF, организованная Ассоциацией производителей комплектующих для обуви (AYSAD) и выставочным комплексом «Артким», собрала 307 экспонентов из 82 стран мира. Более 1000 брендов принимают участие в выставке, представляют свою новую коллекцию. В рамках очередной экспо также проходят ярмарки, организованные химической промышленностью. AYSAF уже многие годы служит площадкой для заключения новых деловых сделок и дает компаниям-участникам возможность встретиться с местными и иностранными гостями.
В рамках выставки состоялись диалоги с международными компаниями, работающими во многих областях обувной промышленности. Они также выразили большую заинтересованность в участии в международной выставке UzCharmExpo -ShoesStar-EuroAsia-2023.
На встрече с представителями AYSAD, организаторами выставки AYSAF, обсуждался вопрос сотрудничества в выставочной деятельности. Изучены предложения по непосредственному участию в выставках в Турции на выгодных условиях. Руководство организации было приглашено на выставку UzCharmExpo -ShoesStar-EuroAsia-2023. Турецкая сторона выразила готовность к сотрудничеству в этом направлении. Представителям Ассоциации была представлена ​​база данных предприятий-членов.
Тем временем, представители наших предприятий также участвуют в различных мастер-классах, презентациях и семинарах и знакомятся с трендами будущего года. Также ведутся переговоры с крупными предприятиями, выпускающими оборудование для промышленного производства кожевенно-обувной продукции.