YEVROPAGA YO`L: GERMANIYANING “BERKEMANN” KOMPANIYASI BILAN HAMKORLIK O`RNATILDI
“O`zcharmsanoat” uyushmasi va dunyodagi eng yirik poyabzal ishlab chiqaruvchilaridan biri Germaniyaning “Berkemann” kompaniyasi o`rtasida onlayn uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvdan ko`zlangan maqsad O`zbekistonning yetakchi poyabzal ishlab chiqaruvchilari bilan hamkorlik aloqalarini o`rnatish va “Autsorsing” asosida poyabzal va poyabzal ustki qismlarini ishlab chiqarish, sohaga sarmoya kiritishdan iborat bo`ldi.
Ma’lumot uchun, Berkemann 1885-yilda tashkil etilgan. Kompaniya faoliyatining eng boshidan nafaqat chiroyli, balki qulay poyafzallarni ishlab chiqarishni o`ziga maqsad qilgan. Tez orada sifatga ixtirochilik ham qo‘shildi: kompaniya asoschisi Geynrix Berkemann bozorga birinchi bo‘lib ommaviy ishlab chiqarilgan ortopedik taglikni taqdim etdi. Bugungi kunda kompaniya tomonidan 6 ta taniqli brend ostida ishlab chiqarilgan mahsulotlar dunyoning 50 dan ortiq mamlakatlariga eksport qilinmoqda. Gap “Berkemann”, “Solidus”, “Marc”, “Däumling”, “Senbert” va “Everybody” kabi poyabzal brendlari haqida ketmoqda. Ishlab chiqarish korxonalari Germaniya, Vengriya, Xorvatiya va Chexiyada joylashgan.
Takidlash kerak, “Berkemann” bilan hamkorlik sanoat korxonalariga dunyoga mashhur boshqa brendlardan tayyor poyabzal mahsulotlariga buyurtmalar olish, eksport ko‘rsatkichlarini 2-3 barobar oshirish imkonini beradi.
Onlayn uchrashuvda kompaniya bosh direktori Tomas Bauerfeind qayd etganidek, “Berkemann” hozirda koronavirus pandemiyasining ta'siri, energiya narxining oshishi va logistik to'siqlar kabi muammolarga duch kelmoqda. Bu borada O`zbekistonning o`sib borayotgan sarmoyaviy jozibadorligi va investorlar uchun yaratilgan sharoitlar Germaniya investorlarida katta taassurot uyg`otmoqda. Janob Bauerfeynd mamlakatimizdagi tajribali charm-poyabzal korxonalari bilan hamkorlik aloqalarini o`rnatishni rejalashtirgan.
Uchrashuvda Uyushma tomonidan “Berkemann” kompaniyasiga “Uzshoes”, “Clasica Shoes International”, “Person” va “Vodiy Shoes” korxonalari ularning ishlab chiqarish salohiyati, mahsulot sifati haqida to`liq ma’lumot berildi. Germaniya tomoni esa o`z navbatida O`zbekistondagi korxonalarga mahsulot na`munalarini jo‘natish bo`yicha qaror qabul qildi.
Hamkorlikning keyingi bosqichlarida sanoat korxonalari imkoniyatlari bilan tanishish maqsadida “Berkemann” kompaniyasi vakillarining O`zbekistonga tashrifi rejalashtirilgan.

Состоялась онлайн-встреча между Ассоциацией «Узчармсаноат» и компанией Berkemann, которая является одной из крупнейших производителей обуви в мире.
Целью этой встречи стало установление сотрудничества с ведущими производителями обуви Узбекистана и налаживание производства на условиях аутсорсинга обуви и верха обуви, инвестирование в отрасль.
Для справки, компания Berkemann была основана в 1885 году. Компания сразу установила планку производства не только красивой, но и удобной комфортной обуви. Вскоре к качеству добавилась изобретательность: Генрих Беркеманн, основатель компании, первым представил рынку серийную ортопедическую стельку. Сегодня компания экспортирует продукцию, произведенную под 6 известными брендами, более чем в 50 стран мира. Речь о таких обувных торговых марках, как Berkemann, Solidus, Marc, Däumling, Senbert и Everybody, заводы которых расположены в Германии, Венгрии, Хорватии и Чехии.
Стоит отметить, что сотрудничество с Berkemann позволит предприятиям отрасли получать заказы на обувь и от других всемирно известных брендов, в дальнейшем увеличит экспортные показатели в 2-3 раза.
Глава компании Томас Бауэрфайнд заявил, что в настоящее время Berkemann сталкивается с такими проблемами, как последствия пандемии коронавируса, рост цен на энергоносители и логистические барьеры. В этом плане инвестору импонирует Узбекистан с его растущей инвестиционной привлекательностью и созданными для ведения дела условиями. Г-н Бауэрфайнд планирует установить партнерство с перспективными кожевенно-обувными предприятиями нашей страны.
По итогам встречи было решено, что Ассоциация предоставит полную информацию о предприятиях Uzshoes, Clasica Shoes International, Person и Vodiy Shoes компании Berkemann, а немецкая сторона, в свою очередь, вышлет образцы продукции предприятиям Узбекистана.
На следующих этапах сотрудничества планируется визит представителей Berkemann в Узбекистан для ознакомления с возможностями предприятий отрасли.