“Oʻzcharmsanoat” uyushmasida Oʻzbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi va “Toshkent-Nagoya” doʻstlik uyushmasi koʻmagidaYaponiyaning Nagoya shahri tadbirkorlari delegatsiyasi bilan uchrashuv boʻlib oʻtdi. Muloqotda asosiy eʼtibor sarmoyaviy hamkorlikni yoʻlga qoʻyish, yangi loyihalarni amalga oshirishga qaratildi.
Uchrashuv avvalida Yaponiya delegatsiyasiga “Oʻzcharmsanoat” uyushmasi faoliyati, unga aʼzo korxonalar va mahsulot turlari, sohaning sarmoyaviy va eksport salohiyati haqida maʼlumotlar berildi. Shuningdek, mehmonlarga mamlakatimizda tadbirkorlik uchun yaratilgan sharoitlar, Oʻzbekistonda oʻz biznesini yoʻlga qoʻymoqchi boʻlgan xorijiy investorlar uchun yaratilgan imtiyozlar haqida ham batafsil axborot taqdim etildi.
“Chiikimittyaku Co., Ltd” kompaniyasi rahbari janob Masahiro Nishimura Oʻzbekiston bilan hamkorlikka alohida qiziqish bildirdi. U mamlakatimizga tashrifi chogʻida charm mahsulotlari, xususan, tayyor charm ishlab chiqaruvchi korxonalar faoliyati bilan yaqindan tanishganini taʼkidladi. “Angren Charm” masʼuliyati cheklangan jamiyatida ishlab chiqarish jarayoni va tayyorlanayotgan mahsulotlar oʻrganildi. Korxona mutaxassislari Oʻzbekiston ishlab chiqaruvchilarining uskunalari, xomashyo va tayyor mahsulotlarini atroflicha koʻzdan kechirdi.
Maʼlumot uchun: “Chiikimittyaku Co., Ltd” kompaniyasi Londonda joylashgan. U “TOKKOU” brendi ostida mahsulot ishlab chiqaradi. Brend mahsulotlarinnig falsafasi anʼanaviy yapon ildizlariga asoslangan. “TOKKOU”ning zamonaviy dizayni Yaponiya yoshlar subkulturasi “Bosodzoku"dan ilhom oladi.
Uchrashuvda Oʻzbekistonda charm-poyabzal sanoatini rivojlantirish uchun Yaponiya brendlarini jalb etish, mahalliy mahsulotlarni xalqaro bozorlarda ommalashtirish masalalari ham koʻrib chiqildi.
Janob Nishimura Yaponiya tomoni Oʻzbekiston korxonalarini terini qayta ishlash boʻyicha zamonaviy yapon texnologiyalari bilan jihozlash, Oʻzbekiston korxonalarida texnologlar malakasini oshirishda koʻmak berishga tayyorligini bildirdi.

УЗБЕКИСТАН-ЯПОНИЯ: НОВЫЕ ВЕКТОРЫ ПАРТНЁРСТВА В КОЖЕВЕННО-ОБУВНОЙ ОТРАСЛИ
В Ассоциации «Узчармсаноат» при содействии Министерства иностранных дел Республики Узбекистан и Ассоциации дружбы "Ташкент-Нагоя" состоялась встреча с делегацией предпринимателей из города Нагоя (Япония). В центре внимания - вопросы налаживания инвестиционного сотрудничества и реализации новых проектов.
В начале встречи японской делегации была представлена информация о деятельности Ассоциации «Узчармсаноат», ее предприятиях и видах производимой продукции, инвестиционном и экспортном потенциале отрасли. Также гостей подробно проинформировали о созданных в стране условиях для бизнеса и льготах для иностранных инвесторов, желающих начать свое дело в Узбекистане.
Особый интерес к сотрудничеству с Узбекистаном проявил руководитель компании "Chiikimittyaku Co., Ltd" г-н Масахиро Нишимура. Он отметил, что в ходе визита в нашу страну его компания ознакомилась с деятельностью предприятий, выпускающих кожевенную продукцию, в частности, готовую кожу. Был изучен производственный процесс и продукция предприятия ООО "Ангрен Чарм". Специалисты компании детально изучили оборудование, сырье и готовую продукцию узбекских производителей.
Для справки: "Chiikimittyaku Co., Ltd" - компания базирующаяся в Лондоне. Она выпускает продукцию под брендом TOKKOU. В основе её философии лежат традиционные японские корни. Ультрасовременный дизайн TOKKOU черпает вдохновение в японской молодежной субкультуре "Босодзоку".
На встрече были также затронуты вопросы привлечения брендов из Японии для развития кожевенно-обувной отрасли Узбекистана, популяризации отечественной продукции на международных рынках.
Г-н Нишимура отметил, что японская сторона готова оказать помощь предприятиям Узбекистана в оснащении их современными японскими технологиями по обработке кожи, повышению уровня квалификации специалистов-технологов на узбекских предприятиях.