PRAGMATIK KURS: TURKIYA OʻZBEKISTON BILAN CHARM-POYABZAL TARMOGʻIDA HAMKORLIKNI YANADA RIVOJLANTIRISHDAN MANFAATDOR
09.09.2021
“Oʻzcharmsanoat” uyushmasi rahbariyati hamda Turkiya Respublikasining Oʻzbekistondagi favqulodda va muxtor elchisi Olgan Bekar bilan ikki mamlakat oʻrtasida charm-poyabzal tarmogʻini yanada rivojlantirishning istiqbollari muhokama etildi.
Uchrashuvda uyushma rahbariyati Turkiya elchisiga bugungi kunda Oʻzbekiston charm-poyabzal tarmogʻida erishilgan yutuqlar hamda mamlakat iqtisodiyotida tutgan oʻrni toʻgʻrisida maʼlumot taqdim etdi. Shuningdek, xorijiy investorlar uchun mamlakatimizda yaratilgan sharoitlar va imtiyozlar haqida maʼlumot berildi. Ikki mamlakat tadbirkorlari hamkorligida amalga oshirilgan qoʻshma loyihalar va dasturlar bilan tanishtirildi.
Oʻz navbatida elchi Olgan Bekar Oʻzbekiston Turkiyaning ham strategik, ham iqtisodiy hamkori ekanligini takdilab, 2020-yilda oʻzaro savdo aylanmasi 1 milliard AQSH dollarni tashkil etgan boʻlsa, 2021-yilning yetti oyida bu koʻrsatkich 2 milliard AQSH dollarga yetganini maʼlum qildi. Bunda albatta charm-poyabzal sanoatining ham ulushi borligini aytib oʻtdi.
Uchrashuvda hamkorlikda koʻshma loyihalarni amalga oshirish, Turk berndlarining mahsulotlarini “Autsorsing” va “Franchayzing” asosida Oʻzbekistonda ishlab chiqarish masalalari muhokama etildi.
Muloqottlarda asosiy eʼtibor Oʻzbekistonda soha uchun malakali kadrlarni tayyorlash va bunda Turkiya universitetlari bilan yaqin aloqalarni yoʻlga qoʻish borasida fikr almashildi.
Qayd etish kerak, “Oʻzcharmsanoat” uyushmasi Turkiyaning “Egey” universiteti bilan qoʻshma taʼlim dasturlarini amalga oshirish boʻyicha kelishuvga erishgan. Pandemiya bois bu boradagi ishlar biroz toʻxtagan edi. Turkiya elchisi Olgan Bekar bu boradagi ishlarni tez fursatda jonlantirish borasida hamkorlikka tayyor ekanligini maʼlum qildi. Bundan tashqari Ikki davlat rahbarlarining kelishuviga asosan Toshkentda Oʻzbekiston-Turkiya universitetini tashkil etish boʻyicha ishlar jadal surʼatlarda olib borilayotgani maʼlum qilindi.
Kadrlar tayyorlash va malakasini oshirish borasida Turkiya tomoni qator takliflarni Uyushma rahbariyatiga taklif qildi. Jumladan, Turkiyalik mutaxasisslar ishtirokida Oʻzbekistonda qisqa muddatli oʻquv kursalarini tashkil etish masalasi shular jumlasidan. Elchi maʼlum qilganidek, Turkiya har yili Oʻzbekistonlik talabalarga taʼlim grantlarini ajratadi. Kelgusi oʻquv yilidan boshlab aynan charm-poyabzal tarmogʻi uchun injener-texnologlar, dizaynerlar tayyorlash maqsadida ham alohida grantlar ajartilishi boʻyicha muzokaralar olib borildi.

ПРАГМАТИЧНЫЙ КУРС: ТУРЦИЯ ЗАИНТЕРЕСОВАНА В ДАЛЬНЕЙШЕМ РАЗВИТИИ СОТРУДНИЧЕСТВА С УЗБЕКИСТАНОМ В КОЖЕВЕННО-ОБУВНОЙ ОТРАСЛИ
09.09.2021
Руководство Ассоциации «Узчармсаноат» и Чрезвычайный и Полномочный Посол Турецкой Республики в Узбекистане г-н Олган Бекар обсудили перспективы дальнейшего развития сотрудничества между двумя странами в кожевенно-обувной отрасли.
В ходе встречи руководство Ассоциации предоставило послу Турции информацию о достижениях этой отрасли Узбекистана на сегодняшний день, а также о ее роли в экономике страны. Также, была дана информация об условиях и льготах, созданных в нашей стране для иностранных инвесторов. Г-н посол был ознакомлен и с реализованными совместными проектами между предпринимателями Турции и Узбекистана.
В свою очередь, Олган Бекар отметил, что Узбекистан является как стратегическим, так и экономическим партнером Турции и, что если в 2020 году взаимный товарооборот составлял 1 млрд долларов, то уже за семь месяцев 2021 года этот показатель достиг 2 млрд долларов. Он подчеркнул, что в этом есть заслуга и кожевенно-обувной отрасли.
На встрече были обсуждены вопросы реализации совместных проектов по производству продукции турецких брендов в Узбекистане на условиях аутсорсинга и франчайзинга.
В ходе беседы стороны обменялись мнениями о подготовке квалифицированных кадров для кожевенно-обувной отрасли в Узбекистане и налаживании тесных связей с университетами Турции.
Следует отметить, что Ассоциация «Узчармсаноат» достигла соглашения с турецким университетом «Эгей» по реализации совместных образовательных программ. Из-за пандемии работа в этом направлении была приостановлена. Посол Турции Олган Бекар выразил готовность в налаживании скорейшего возобновления работы. Кроме того, он отметил, что в соответствии с соглашением глав двух государств ускоренными темпами ведется работа по созданию узбекско-турецкого университета в Ташкенте.
Что касается подготовки и повышения квалификации кадров, турецкая сторона предложила руководству Ассоциации ряд проектов. В частности, речь шла об организации краткосрочных учебных курсов в Узбекистане с участием турецких специалистов. Посол отметил, что Турция ежегодно выделяет образовательные гранты узбекским студентам. Были также проведены переговоры о выделении отдельных грантов для подготовки начиная со следующего учебного года инженеров-технологов и дизайнеров для кожевенно-обувной отрасли.