MOSSHOES: BARQAROR RIVOJLANISH YOʻLI SARI
Rossiya Federatsiyasining Moskva shahrida boʻlib oʻtgan 85- xalqaro “Mosshoes” charm-poyabzal, aksessuarlar va butlovchi materiallar koʻrgazmasi oʻz ishini yakunladi. “Oʻzcharmsanoat” uyushmasiga aʼzo 20 dan ortiq korxona 200 turdagi mahsulotlarni mazkur yirik anjumanda namoyishga qoʻyishdi. Joriy yilgi koʻrgazma qator V2V uchrashuvlar, muzokaralar va manfaatli shartnomalar imzolanishi bilan yodda qolarli boʻldi.
Jumladan, Namangan viloyatida joylashgan “Botir Muxammadali” MCHJ Rossiyaning “Malaxov” IP kompaniyasi bilan umumiy qiymati bir million dollar boʻlgan eksport shartnomasini imzoladi. Shartnomaga asosan Namanganda joylashgan korxona Rossiya bozorlariga mavsumiy poyabzallarni yetkazib berishni boshlaydi. Dastlabki yuk 2021-yilning oktyarb oyidan Rossiyaga joʻnatiladi.
Shuningdek, Sirdaryo viloyatida joylashgan “Peng Sheng” MCHJ esa Belarus Respublikasining “Belvest” poyabzal kompaniyasi bilan muzokaralar oʻtkazdi. Muloqotlarda Belarus kompaniyasi mamlakatimizda tayyorlangan tayyor charmning “Krast” va “Finish” bosqichiga katta qiziqish bildirdi. Naʼmunalar tanlab olinib hamkorlikning kelgusi istiqbollari koʻrib chiqildi.
“Oʻzcharmsanoat” uyushmasi vakillari Rossiyaning “Global Shoes” korxonasi bilan poyabzal va oyoq kiyimlarning ustki qismlarini eksport  qilish boʻyicha uchrashuv oʻtkazdi. Muloqotlarda Rossiya kompaniyasiga mamlakatimizda ayni yoʻnalishdagi korxonalar haqida toʻliq maʼlumot taqdim etildi. “Global Shoes” korxonasi vakillari tez kunlarda Oʻzbekistonga kelib ishlab chiqarish jarayonlari bilan yaqindan tanishib, hamkorlikni boshlash boʻyicha takliflarini bildirdi.
Xulosa qilib aytganda uch kun davom etgan “Mosshoes” charm-poyabzal, aksessuarlar va butlovchi materiallar koʻrgazmasi Oʻzbekistonlik tadbirkorlarga yangi hamkorlar topish va manfaatli kelishuvlarni qoʻlga kiritishlari uchun qulay biznes platforma boʻlib xizmat qildi.

В Москве завершила свою работу 85-я Международная специализированная B2B выставка обуви, аксессуаров и комплектующих материалов MosShoes. Экспозиция Ассоциации "Узчармсаноат" была представлена более 200 видами кожевенно-обувной, пушно-меховой и кожгалантерейной продукциии от 20 компаний из нашей страны. Выставка запомнилась в первую очередь многочисленными B2B встречами, переговорами и подписанием взаимовыгодных соглашений между участниками.
В частности, ООО "Ботир Мухаммадали", расположенное в Наманганской области, подписало экспортный контракт с Российской ИП "Малахов" на общую сумму один миллион долларов. Согласно контракту, наше предприятие начнет поставки сезонной обуви на российский рынок. Первый груз будет отправлен в Россию в октябре 2021 года.
Также ООО "Peng Sheng", расположенное в Сырдарьинской области, провело переговоры с компанией "Белвест" из Республики Беларусь. В ходе переговоров белорусская компания выразила большой интерес к готовой коже типа "краст" и "финиш", производимой в нашей стране. Узбекская сторона предоставила образцы продукции зарубежным партнерам, после чего были детально обсуждены дальнейшие перспективы сотрудничества.
Представители Ассоциации "Узчармсаноат" провели встречу с российским предприятием "Global Shoes", на которой были обсуждены вопросы экспорта обувной продукции и верха обуви. В ходе переговоров российской компании была предоставлена полная информация о предприятиях, работающих в данном направлении в нашей стране. Представители компании "Global Shoes" выразили заинтересованность в посещении предприятий, расположенных в Узбекистане, ознакомлении с производственными процессами и начале сотрудничества с узбекскими компаниями.
Подводя итоги, можно отметить, что выставка обуви, аксессуаров и комплектующих материалов MosShoes, которая проходила в течении трех дней, послужила удобной бизнес-платформой для узбекских предпринимателей в поиске новых партнеров и заключении взаимовыгодных соглашений.