“Oʻzcharmsanoat” uyushmasining markaziy apparati hamda uyushmaning hududiy boshqarmalari boshliqlari ishtirokida kengaytirilgan yigʻilish boʻlib oʻtdi.
Yigʻilish kun tartibidan “Oʻzcharmsanoat” uyushmasining 2021-yil yakunlari va 2022-yilga belgilab olingan ustuvor vaziflar, ishlab chiqarish, investitsiya, eksport, mahalliylashtirish, standartlashtirish va sertifikatlashtirish, toʻlov intizomini mustahamlash masalalari oʻrin oldi.
Dastlab “Oʻzcharmsanoat” uyushmasining 2021-yilgi faoliyati tahlil qilindi. Joriy yilda soha korxonalari tomonidan ishlab chiqarish hajmi 4,4 trln. soʻmni tashkil etdi. Jumladan, 2021-yilda 1 milliard 617,5 million kv.dm charm mahsulotlari ishlab chiqarilib natijada yil boshidagi reja toʻliq bajarildi. 115 mln. juft poyabzal va 112 mlrd. soʻmlik charm- attorlik mahsulotlari tayyorlandi.
Shundan soʻng 2021-yilda mahalliylashtirish dasturi asosida olib borilgan ishlar yuzasidan masʼullarning taqdimotlari bilan tanishildi. Yil yakuni bilan 38 ta yangi loyiha amalga oshirildi. Buning natijasida 63,5 milliard soʻmlik import oʻrnini bosuvchi mahsulotlarni ishlab chiqarishga erishildi. Natijada avvalari xorijdan olib kelingan poliuretan poyabzal tagliklar, PVX dan poyabzal tagliklari, plastifikator DOF, “EVA” granulasi, jelatin kabi mahsulotlar oʻzimizda ishlab chiqarila boshlandi.
Investitsiya va eksport masalalari ham yigʻilishda atroflicha muhokama qilindi. Joriy yilda 437,1 mln. dollarlik mahsulotlar xorijga eksport qilingan. Yigʻilishda qayd etilganidek, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan charm-poyabzal va moʻyna mahsulotlari eksport hajmini yaqin yillarda 1,0 mlrd. dollardan oshirish boʻyicha soha mutasaddilariga koʻrsatmalar berilgan. Shu yilning oʻzida investitsiya va hududiy dasturlar doirasida qiymati 202 mln. dollarlik 204 ta loyiha amalga oshirildi. Bunda 76 mln.dollar sarmoya toʻgʻridan-toʻgʻri xorijiy investitsiyalar xisoblanadi.
Uyushmaning kengaytirilgan yigʻilishida toʻlov intizomini mustahkamlash borasida hududiy boshqarmalar tomonidan olib borilgan ishlar boʻyicha hisobotlar tinglandi. Qarzdorligi bor korxonalardan toʻlovlarni oʻz vaqtida unidirish boʻyicha koʻrsatmalar berildi.
Shuningdek, yigʻilishda 2022-yilgi ustuvor vazifalar ham belgilab olindi. Jumladan kelgusi yilda sanoat mahsulotlarini ishlab chiqarish hajmini 4,8 trln. soʻmga yetkazish, investitsiya va hududiy dasturlar doirasida 136 ta loyihani amalga oshirish boʻyicha 218 mln. dollar sarmoyalarni oʻzlashtirish va sohaning eksport koʻrsatkichlarini 450 mln. dollarga yetkazish yuzasidan barcha masʼullarga tegishli koʻrsatmalar berildi.

В Ассоциации "Узчармсаноат" проведено расширенное заседание с участием центрального аппарата и территориальных управлений Ассоциации.
Главные темы повестки дня - итоги 2021 года и приоритетные задачи Ассоциации "Узчармсаноат" на 2022 год, актуальные вопросы производства, инвестиций, экспорта, локализации, стандартизации и сертификации, совершенствования платежной дисциплины.
В начале встречи был проведен подробный анализ деятельности Ассоциации за 2021 год. Так, в текущем году объем производства на предприятиях отрасли составил 4,4 трлн сумов. В частности, в 2021 году было произведено 1 млрд 617,5 млн кв.дм. кожевенной продукции. В результате этого, в полном объеме выполнены плановые задачи. Были произведены 115 млн пар обуви, а также кожгалантерейной продукции на 112 млрд сумов.
После этого, участники собрания были ознакомлены с презентациями ответственных лиц по работе, проводимой в рамках программы локализации в 2021 году. Так, по итогам года было реализовано 38 новых проектов. Благодаря этому, достигнуто производство импортозамещающей продукции на 63,5 млрд сумов. В результате, в Узбекистане стала производиться продукция, которую ранее завозили из-за рубежа. Это, полиуретановая подошва для обуви, подошва из ПВХ, пластификатор ДОФ, гранулы ЭВА и желатин.
На совещании также были подробно обсуждены вопросы по инвестициям и экспорту. Было отмечено, что Президентом Республики Узбекистан даны указания в ближайшие годы увеличить объем экспорта кожевенно-обувной и пушно-меховой продукции более чем на 1 млрд долларов.
В текущем году было экспортировано продукции на 437,1 млн долларов. В рамках инвестиционных и региональных программ реализовано 204 проекта на сумму 202 млн долларов. 76 млн долларов из них являются прямыми иностранными инвестициями.
На расширенном заседании Ассоциации были заслушаны отчеты о работе территориальных управлений по укреплению платежной дисциплины. Даны указания по своевременному взысканию платежей с предприятий, имеющих задолженность.
Также, на совещании были определены приоритетные задачи на 2022 год. В частности, в следующем году планируется довести объем промышленного производства до 4,8 трлн сумов, освоить 218 млн долларов для реализации 136 проектов в рамках инвестиционных и региональных программ, поднять экспортные показатели до 450 млн долларов.