ROSSIYANING “MAKFINE” KOMPANIYASI OʻZBEKISTONGA INVESTITSIYA KIRITADI
“Oʻzcharmsanoat” uyushmasida Rossiyaning “MakFine” kompaniyasi bilan uchrashuv boʻlib oʻtdi. Muloqot mavzusi investitsion hamkorlik va yangi loyihani amalga oshirish boʻldi.
Uchrashuv avvalida Uyushma rahbariyati kompaniya direktori Armen Avetisyanga Oʻzbekiston charm-poyabzal sanoatining investitsion salohiyati va eksport koʻrsatkichlari toʻgʻrisida atroflicha maʼlumot taqdim etdi. Shuningdek, xorijiy investorlarga mamlakatda yaratilgan qulay ishbilarmonlik muhiti, davlat tomonidan beralayotgan imtiyozlar toʻgʻrisida axborot taqdim etdi.
“MakFine” rahbari oʻz navabitda Oʻzbekiston charm-poyabzal va moʻynachilik sohasidagi oʻsish dinamikasini kuzatib borayotgani, sifat koʻrsatkichlari yuqoriligini takidladi. Shu bois Oʻzbekistonga investitsiya kiritish niyatida ekanligini qayd etdi. Shuningdek, mamlakatimizda yangi qoʻshma loyihani ishga tushirishni maqsad qilganini takidladi.
Maʼlumot oʻrnida qayd etish kerak,  “MakFine” kompaniyasi ulgurji savdo bilan shugʻullanadi.  Kompaniya 20 yildan buyon Rossiya bozorida ish olib boradi. Poyabzal sanoatida yetkachilardan biri sanaladi. Kompaniya Angliya, Ispaniya, Xitoy, Italiya, Rossiyaning yetakchi korxonalari bilan hamkorlik qilib keladi. “MakFine”ning ustunligi shundaki sifat va narx uygʻunligi taʼminlangan.
Muloqot chogʻida “MakFine” rahbari Oʻzbekiston bilan hamkorlikda yangi qoʻshma loyihan amalga oshirish va bu borada investitsiya kiritish tashabbusi bilan chiqdi. Shu maqsadda poytaxt va Toshkent vilyaotidagi ishlab chiqarish korxonalariga tashrif buyurib ishlab chiqarish jarayolari bilan yaqindan tanishishni rejalashtiromqda. Kompaniya mutaxassislari texnologiyalarni koʻzdan kechiradi. Tayyor mahsulotlar sifatini nazoratdan oʻtkazadi.

РОССИЙСКАЯ КОМПАНИЯ MAKFINE ГОТОВА ИНВЕСТИРОВАТЬ В УЗБЕКИСТАН
В Ассоциации «Узчармсаноат» состоялась встреча с российской компанией MakFine. Темой переговоров стали вопросы налаживания инвестиционного сотрудничества и реализации новых проектов.
В начале встречи руководство Ассоциации рассказало владельцу российской компании г-ну Армену Аветисяну о производственном, инвестиционном и экспортном потенциале Узбекистана в кожевенно-обувной и пушно-меховой отраслях. Также была дана информация об условиях и возможностях, созданных в нашей стране для иностранных инвесторов, свободных экономических зонах и льготах, предоставляемых государством предприятиям-экспортерам.
В свою очередь, глава MakFine отметил, что в Узбекистане наблюдается динамика роста кожевенно-обувной и пушно-меховой промышленности, поэтому его компания заинтересована в инвестировании в Узбекистан, в частности, создании совместного предприятия на территории нашей страны.
Стоит отметить, что основным направлением деятельности компании MakFine является оптовая продажа обуви. Она работает в России более 20 лет, и по праву может отнести себя к лидерам обувного российского рынка. В активе компании контракты с ведущими фабриками Англии, Испании, Китая, Италии, России. Главное преимущество MakFine на рынке это оптимальный баланс цены и качества.
В ходе переговоров глава MakFine выразил инициативу по налаживанию сотрудничества с Узбекистаном и открытию здесь нового предприятия. С этой целю делегаты  в течение недели посетили и ознакомились с производственными мощностями, расположенными в столице и регионах страны. Специалисты компании детально изучили оборудование, сырье и готовую продукцию узбекских производителей.