“Oʻzcharmsanoat” uyushmasi hamda XXR investorlari ishtirokida autsorsing asosida dunyoga mashhur brendlar yorligʻi bilan ayollar va bolalar poyabzallarini ishlab chiqarish boʻyicha amalga oshirilayotgan loyiha muhokamasiga bagʻishlangan uchrashuv boʻlib oʻtdi.
Muloqotda Xitoylik investor Fan Rongxuan loyihaning xozirgi xolati boʻyicha atroflicha uyushma rahbariyatiga maʼlumot berdi. Karonovirus pandemiyasi bilan bogʻliq vaziyat ushbu loyihani ortga surilishiga sabab boʻlgan edi. Biroq loyihani samarali amalga oshirish boʻyicha ishlar jadallashdi. Shu yil oxiriga qadar Xitoydan Oʻzbekistonga ikkita yuk mashinasida kerakli uskunalar yetib keladi. 2022-yilning yanvar oyida texnologiyalarni oʻrnatish jarayonlari nixoyasiga yetadi. Investor qayd etganidek, kelgusi yilning mart-aprel oylaridan boshlab “NIKE” va “ADIDAS” brendlari ostida sport poyabzallari ishlab chiqarilishi boshlanadi.
Loyihaning birinchi bosqichida yiliga 300 ming juft poyabzal ishlab chiqariladi. 2023-yildan boshlab ishlab chiqarish hajmi bosqichma-bosqich ortadi. Kompaniya Andijon viloyatida ishlab chiqariladigan mahsulotlarni Rossiyaga eksport qilish boʻyicha dastlabki shartnoma ham imzolandi. Unga koʻra kompaniya Rossiyaga 120 ming juft poyabzalni yetkazib beradi. Mazkur loyihaning amalga oshirilishi Rossiya va boshqa davlatlar uchun yangi imkoniyatlarni ochmoqda. Xususan Markaziy Osiyo davlatlari bilan ham hamkorlik boʻyicha faol muloqotlar olib borilmoqda. Mazkur brendlar ostida ishlab chiqariladigan poyabzallarni Qirgʻiz Respublikasi, Tojikiston, Qozogʻistonga ham yetkazib berish boʻyicha ishlar amalga oshirilmoqda.
Uchrashuvda istiqboldagi yangi loyihalar xususida ham soʻz bordi. Xitoy tomoni xom ashyo ishlab chiqarish boʻyicha Andijonda va boshqa hududlarda yangi korxonalarni tashkil etish boʻyicha tashabbus bilan chiqdi. Qayd etilganidek, bu borada mamlakatimizda barcha imkoniyatlar yetarli. Muloqot yakunida Xitoylik investor “Oʻzcharmsanoat” uyushmasi bilan kelgusidagi loyihalarning amalga oshirish boʻyicha tashkiliy va amaliy jihatlarni atroflicha muhokama qilib olindi.

В Ассоциации «Узчармсаноат» прошла встреча с партнёрами из КНР. В центре обсуждений – проект по выпуску на условиях аутсорсинга мужской, женской и детской обуви под всемирно известными брендами.
Учредительный директор предприятия г-н. Fan Rongxuan сообщил о текущем положении дел. Пандемия внесла свои ощутимые коррективы в сроки запуска предприятия, но дело тронулось с «мертвой» точки. В течение последующего месяца в Узбекистан должны прибыть последние 2 грузовые машины с необходимым оборудованием. А в январе 2022 года приступят к завершающей стадии строительно-монтажных работ на объекте. По словам г-н Fan уже в марте-апреле следующего года завод начнет выпуск обуви под всемирно марками NIKE и ADIDAS.
На первом этапе годовая мощность предприятия превысит 300 тысяч пар обуви. С 2023 года планируется поэтапное увеличение объемов производства. Компания уже подписала экспортный контракт с Россией на поставку 120 тысяч пар обуви, которая будет сходить конвейеров Андижанского завода. Г-н Fan сообщает, что сегодня поставки из Китая в Россию и другие страны значительно затруднились, что открывает дорогу для продукции нового завода. Уже успешно ведутся переговоры и со странами Центральной Азии. Готовность закупать брендовую продукцию предприятия выражают Кыргызстан, Таджикистан и Казахстан.
Также в ходе встречи говорили о дальнейшем расширении дела. Китайская сторона, в частности, выражает интерес в налаживании здесь и переработки сырья для Андижанского и других производственных заводов. Для этого созданы все благоприятные условия. Договорились, Ассоциация «Узчармсаноат» и в дальнейшем будет оказывать необходимую поддержку и помощь на всех этапах запуска и расширения предприятия.