O`zbekiston-Vengriya: charm sanoatida hamkorlik kengaymoqda
“O‘zcharmsanoat” uyushmasida Vengriya yengil sanoat uyushmasi vakillari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Muloqotda ikki davlat o`rtasida hamkorlikni yanada mustahkamlashga qaratilgan oldinda turgan vazifalar muhokama etildi. Dastlab, O‘zbekiston koroxonalarining Vengriyaga maxsus poyabzal va maxsus poyabzallarning ustki qismini yetkazib berish masalasi atroflicha ko`rib chiqildi. Kompaniyalarimiz tomonidan taqdim etilgan mahsulot na`munalari  Vengriya laboratoriyalarda sinovdan o'tkazilayotgani qayd etildi. Bir qator mahalliy korxonalarning Vengriyaga mahsulot va materiallar yetkazib berishi kutilayotgani bois ularning logistikasiga oid tartib ko`rib chiqildi.
Muzokaralarning ikkinchi qismida Oʻzbekiston charm sanoati vakillaridan iborat delegatsiyaning Vengriyaga boʻlajak tashrifi muhokama qilindi. Ikki davlat o`rtasida savdo-iqtisodiy aloqalarni kengaytirishga qaratilgan forumlarni,   korxonalarining muzokara va muloqotlariga puxta tayyorgarlik ko`rish bilan bog`liq masalalar muhokama qilib olindi.
Uchrashuvda muhokama qilingan uchinchi masala Vengriya, Avstriya va boshqa qator Yevropa brendlarini O‘zbekistonda “Autsorsing” asosida ish boshlashi bo`ldi. Ularni respublikamizga jalb etish bilan bog`liq tashkiliy masalalar yuzasidan fikr almashildi.
Ma’lumot uchun: Vengriya yengil sanoat uyushmasi (AHLI) to‘qimachilik,  charm va poyabzal sanoatida faoliyat yurituvchi ish beruvchilarning nodavlat ixtiyoriy tashkiloti hisoblanadi. AHLI 2004 yildan beri Yevropa kiyim-kechak va toʻqimachilik konfederatsiyasining aʼzosi boʻlib, yaqinda Evropa hamjamiyatining ko'nchilar kengashi (COATNCE) hamda Yevropa poyabzal sanoati konfederatsiyasi va milliy poyabzal assotsiatsiyalari konfederatsiyasiga qoʻshildi.
Vengriya tomoni O‘zbekiston hukumati tomonidan xorijiy sarmayodorlarga berilayotgan e’tibor va qo‘llab-quvvatlovni alohida qayd etib, mamlakatlarimiz o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy aloqalarni  yanada mustahkamlash va kengaytirishdan manfaatdor ekanligini bildirdi.

Узбекистан-Венгрия: сотрудничество в кожевенной отрасли расширяется
Сегодня в ассоциации "Узчармсаноат" состоялась встреча с представителями ассоциации венгерской легкой промышленности.  Был обсужден ряд задач, которые ждали своего решения. В первую очередь был обсужден вопрос о поставке спец обуви и верхней части спец обуви из Узбекистана в Венгрию.  Нашими компаниями были предоставлены образцы, которые проходят процесс проверки в лабораториях. Ожидается  поставка продукции и материалов рядом предприятий местного производства в Венгрию.
Во второй части переговоров состоялось обсуждение предстоящего  визита узбекской делегации в Венгрию. Где пройдут встречи и ознакомление двух сторон с потенциалом торговых отношений между двумя странами.
Третий вопрос, который обсуждался на данной встрече, был посвящен привлечению Венгерских, Австрийских и ряда других европейских брендов в Узбекистан на аутсорсинговой основе.
Для справки: Ассоциация венгерской легкой промышленности (AHLI) — неправительственная добровольная организация работодателей, действующая в сфере текстильной, швейной, кожевенной и обувной промышленности. AHLI является одним из членов Конфедерации венгерских работодателей и промышленников
С 2004 года AHLI является членом Европейской конфедерации одежды и текстиля, а недавно присоединилась к Европейской конфедерации обувной промышленности  и Конфедерации национальных ассоциаций производителей обуви. Дубильщики и кожевники Европейского сообщества (COATNCE, Европейская ассоциация кожевенников.
Венгерская сторона отметила внимание и поддержку со стороны правительства Узбекистана и  выразила большую заинтересованность  к возможному сотрудничеству между нашими странами и налаживанию всех торгово-экономических связей с нашей страной.