Koʼrgazma doirasida uyushma delegatlari MDH mamlakatlari kompaniyalari va vazirliklari, tashkilot hamda birlashmalari bilan manfaatli muzokarlarni olib bormoqda. Qoʼshma investitsiya loyihalarini amalga oshirish, eksport hajmlarini kengaytirish borasida biznes portfellarni yangi shartnomalar bilan boyitmoqda.
Qayd etish kerak, Oʼzbekistonda ishlab chiqarilgan charm-poyabzal va moʼyna mahsulotlarining eng yirik bozori bu MDH mamlakatlari sanaladi. Shu bois, Sochida boʼlib oʼtayotgan koʼrgazma bu koʼrsatkichlarni yanada oshirishga xizmat qilishi tabiiy.
Maʼulmot oʼrnida aytish kerak, “Oʼzcharmsanoat” uyushmasi ayni vaqtda MDH davlatlari bilan 21,3 mln. АQSh dollari boʼlgan 7 ta investitsiya loyihasini amalga oshirmoqda. Kelgusida yana 4 ta loyihani amlaga oshirish rejalashtirilgan. Loyihalarning umumiy summasi 12,6 mln. АQSh dollarini tashkil etadi.
Koʼrgazma davomida Rossiya Federatsiyasi Bosh vaziri, hukumat raisi M.Mishustin Oʼzbekiston stendiga tashrif buyurib, mamlakatimizning ishlab chiqarish, investitsiya, eksport salohiyati bilan yaqindan tanishdi. Shuningdek, mahsulotlar sifatiga baho berdi. Oʼzbekiston va Rossiya oʼrtasida ikki tomonlama savdo-sotiqni yanada kengaytirish, qoʼshma loyihalarni amlaga oshirish boʼyicha tashabuslar bildirildi.
Uyushma delegatlari shuningdek, Belorusь, Qozogʼiston, Qirgʼiziston davlatlari kompaniyalari va vazirliklari bilan muzokarlar oʼtkazmoqda.
Mazkur koʼrgazma ikki tomonlama savdoni kengaytirish, tarmoqqa xorijiy investitsiyalarni faol jalb qilish, eksport hajmlarini oshirishda qulay biznes maydon boʼlib xizmat qimoqda.

Предприятия-члены ассоциации «Узчармсаноат» приняли участие с коллективным стендом Made in Uzbekistan в Международной выставке «Евразия-наш дом», организованной в городе Сочи Российской Федерации на площади 7 тыс. кв. м. На выставке достижения кожевенной промышленности нашей страны представлены 200 видами продукции.
В рамках экспозиции делегаты Ассоциации провели взаимовыгодные переговоры с министерствами, организациями, объединениями и компаниями стран СНГ. Состоялся обмен контактами по реализации новых совместных инвестиционных проектов и расширению объемов экспорта.
Следует отметить, что крупнейшим рынком сбыта кожи, обуви, галантереи и меховых изделий, производимых в Узбекистане, являются именно страны СНГ. Участие в данной выставке должно послужит дальнейшему повышению экспортных и инвестиционных показателей.
В настоящее время предприятиями-членами ассоциации «Узчармсаноат» реализуется 7 инвестиционных проектов со странами СНГ на сумму 21,3 млн долларов. Также намечена реализация еще 4 проектов, на общую сумму 12,6 млн долларов.
В рамках выставки Премьер-министр Российской Федерации, Председатель Правительства М. Мишустин посетил стенд Узбекистана и ознакомился с производственным, инвестиционным и экспортным потенциалом нашей страны. Он также оценил качество представленной продукции. Высказаны инициативы по дальнейшему расширению двусторонней торговли между Узбекистаном и Россией, реализации совместных проектов.
Представители Ассоциации, а также предприниматели провели переговоры с и компаниями и министерствами Беларуси, Казахстана, Кыргызстана.