“O‘zcharmsanoat” uyushmasida Bangladesh Respublikasining “Best Sourcung” kompaniyasi taʼsischisi Mehdi Mahbub bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Muloqotda mamlakatimiz charm-poyabzal va mo‘ynachilik korxonalarining marketing faoliyatida Bangladesh tajribasidan foydalangan xolda ishlarni tashkil etish masalasi muhokama etildi.
Qayd etish kerak, bugungi kunda barcha sohalarda bo‘lgani kabi charm-poyabzal yo‘nalishida ham hamkorlar topish, eksport geografiyasini kengaytirish, investitsiyalarni faol jalb etishda aynan marketingning o‘rni kattadir.
Bangladesh tajribasi shuni ko‘rsatmoqdaki, samarali marketing sabab bugungi kunda aynan ushbu mamlakatda ishlab chiqarilgan charm-poyabzal mahsulotlarining eksport hajmi 1 mlrd. AQSH dollaridan oshadi. Jahonga mashhur “Nike”, “Puma”, "Calvin Klein", “Wrangler”, “H&M”, “Target”, Ispaniyaning “Zara” kabi brendlarining ishlab chiqarish korxonalari Bangladeshda joylashgan.
Muloqotda mamlakatimizning charm-poybazal tarmog‘ida marketing faoliyatini yana-da oshirish, xorijga chiqishda bozorni o‘rganish va uni tahlil qilish bo‘yicha Bangladesh korxonalari foydalanayotgan marketing jarayonlarini qo‘llash, bayerlar dasturlarini ishlab chiqish masalalari muhokama etildi. Bu borada esa “Best Sourcung” kompaniyasi bilan yaqin hamkorlik qilish ko‘zda tutilmoqda.
Qayd etish kerak, xozirda Bangladeshda poyabzal va attorlik mahsulotlarini ishlab chiqarish uchun yarim tayyor va tayyor charm xom ashyosi yetarli emas. Uchrashuvda O‘zbekistondan mazkur mamlakatga mahalliy korxonalarimizda ishlab chiqarilgan charmning “Wet-Blue”, “Krast”, “Finish” ko‘rinishlarini eksport qilish masalasi ham muhokama qilib olindi.
O‘zaro hamkorlik aloqalarini rivojlantirish maqsadida ikki mamlakat ishbilarmonlaridan iborat delegatsiyalar uchun bizens turlarni tashkil etish bo‘yicha ham tashabbuslar ilgari surildi. Buning natijasida O‘zbekiston korxonalari Bangladeshda marketing va ishlab chiqarish imkoniyatlari bilan tanishsa, Bangladeshdan kelgan investor va bayerlar O‘zbekistondan tayyor charm, poyabzal mahsulotlarini eksport qilish bo‘yicha imkoniyatlarni ko‘rib chiqadi.
Shuningdek, ishlab chiqarish uchun zarur butlovchi qismlar, kimyoviy vositalarni O‘zbekistonning o‘zida tayyorlashni kengaytirish bo‘yicha ham amaliy takliflar ishlab chiqildi.

В ассоциации «Узчармсаноат» состоялась встреча с Мехди Махбубом, учредителем компании Best Sourcung Республика Бангладеш). В ходе встречи обсуждался вопрос организации работ по маркетингу в кожевенно-обувных и пушно-меховых предприятиях нашей страны с использованием опыта Бангладеша.
Следует отметить, что большую роль в поиске партнеров, расширении географии экспорта, активном привлечении инвестиций в кожевенно-обувную отрасль, как и во все другие отрасли, сегодня играет маркетинг.
Опыт Бангладеша показывает, что благодаря эффективному маркетингу сегодня объем экспорта кожевенно-обувной продукции, производимой в этой стране, превышает 1 млрд долларов. В Бангладеше расположены производственные мощности таких всемирно известных брендов, как Nike, Puma, Сalvin Klein, Wrangler, H&M, Target, Zara.
В ходе встречи были обсуждены вопросы дальнейшего повышения маркетинговой активности в кожевенно-обувной отрасли нашей страны, применения маркетинговых процессов, используемых предприятиями Бангладеша для изучения и анализа зарубежных рынков, разработки байерских программ. В связи с этим планируется тесное сотрудничество с компанией Best Sourcung.
Следует отметить, что в настоящее время в Бангладеше наблюдается нехватка полуфабрикатов и готового кожевенного сырья для производства обуви и кожгалантереи. На встрече также обсуждался вопрос экспорта кожи «Вет-блю», «Краст», «Финиш», производимой нашими местными предприятиями в эту страну.
В целях развития взаимовыгодного сотрудничества также были выдвинуты инициативы по организации бизнес-туров для делегаций предпринимателей двух стран. В результате узбекские предприятия будут знакомиться с возможностями производства и маркетинга в Бангладеше, а инвесторы и байеры из Бангладеша рассмотрят возможности закупа готовой кожи и обувной продукции из Узбекистана.
Также были разработаны практические предложения по расширению производства комплектующих и химикатов, необходимых для производства в самом Узбекистане.