Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi tashabbusi, “O‘zcharmsanoat” uyushmasi hamkorligida Shanxayda o‘tayotgan All China Leather Exhibition (ACLE-2025) ko‘rgazmasida ishtirok etgan delegatsiyamiz xalqaro hamkorlar e’tiborini tortishga muvaffaq bo‘ldi.
Gonkongning mashhur Dr. Kong bolalar poyabzal brendi endi o‘z mahsulotlari uchun charmni O‘zbekistondan xarid qiladi. Bu kelishuv o‘zbek charmiga bolalar poyabzali segmentida global bozorga chiqish yo‘lini ochdi. Qayd etish kerak, Dr. Kong Osiyo qit’asida birinchi raqamli bolalar poyabzali ishlab chiqaruvchisi hisoblanadi.
Shuningdek, Xitoyning erkaklar poyabzali ishlab chiqaruvchi Zhenchang Piye Ltd. kompaniyasi ham Hamkor Nur Savdo bilan hamkorlikka kelishdi. Endi o‘zbek charm mahsulotlari bir vaqtning o‘zida ikki yirik segment — bolalar va erkaklar poyabzali ishlab chiqarishda qo‘llaniladi.
MM Goodwill MCHJ Turkiyaning Tesa Deri kompaniyasi bilan dastlabki kelishuvlarga erishdi. Keng assortimentdagi charm va jelatin mahsulotlarini Turkiyaga eksport qilish rejalashtirilmoqda. Bundan tashqari, MMM Amin Bio kompaniyasi Italiyadagi Goodwill Srl bilan muzokaralar o‘tkazdi. Tomonlar Yevropa bozorida tayyor jelatin mahsulotlari ishlab chiqarish va eksport qilish imkoniyatlarini muhokama qilib, mahsulot namunalari bilan almashishdi.
DSM International Germaniyaning mashhur poyabzal ishlab chiqaruvchisi Rieker Entwicklungs GmbH bilan uchrashdi. Rieker kompaniyasi DSM mahsulotlarini o‘z ta’minot zanjiriga qo‘shishni taklif qildi. Bu O‘zbekiston charm mahsulotlari tez orada Yevropadagi mashhur Rieker poyabzali tarkibida bo‘lishi mumkinligini anglatadi.
Muzokaralarning yana bir yirik yo‘nalishi Hindistonga qaratildi. Jahonning 35 dan ortiq mamlakatiga mahsulot yetkazib beruvchi Tata International Limited O‘zbek charm mahsulotlarini xarid qilishga qiziqish bildirdi. Tata bugungi kunda Zara, H&M, Armani kabi global gigantlarga hamkor sifatida tanilgan.
Bundan tashqari, Hindistonning KF Exports kompaniyasi ham DSM International bilan shartnomalar tuzishga qiziqish bildirib, o‘zbek charmiga e’tibor qaratdi.
ACLE-2025 O‘zbekiston charm sanoati uchun oddiy ko‘rgazma emas. Bu — dunyo brendlari bilan ochiq muloqot, yangi loyihalar, innovatsion hamkorlik va global bozorga dadil qadamdir. Bugun Dr. Kong, Rieker, Tata kabi nomdor kompaniyalar o‘z ta’minot zanjirida O‘zbekiston charmiga o‘rin bermoqda. Bu esa nafaqat eksport hajmining oshishi, balki milliy brendlarimizning jahon xaritasida mustahkam o‘rnini topishini anglatadi.

Dr. Kong, Rieker и Tata: мировые бренды будут закупать готовую кожу из Узбекистана
По инициативе Министерства инвестиций, промышленности и торговли при содействии Ассоциации «Узчармсаноат» узбекская делегация приняла участие в выставке All China Leather Exhibition (ACLE-2025) в Шанхае и сумела привлечь внимание международных партнёров.
Гонконгский знаменитый бренд детской обуви Dr. Kong отныне будет закупать кожу из Узбекистана для своей продукции. Это соглашение открывает путь узбекской коже на глобальный рынок в сегменте детской обуви. Следует отметить, что Dr. Kong считается производителем №1 детской обуви в Азии.
Кроме того, китайская компания Zhenchang Piye Ltd., выпускающая мужскую обувь, также заключила соглашение о сотрудничестве с Hamkor Nur Savdo. Таким образом, узбекская кожа будет использоваться одновременно в двух крупных сегментах — детской и мужской обуви.
MM Goodwill MCHJ достигла предварительных договорённостей с турецкой компанией Tesa Deri о поставках широкого ассортимента кожаных и желатиновых изделий в Турцию. Кроме того, компания MMM Amin Bio провела переговоры с итальянской Goodwill Srl, в ходе которых стороны обсудили возможности производства и экспорта готовой желатиновой продукции на европейский рынок, обменявшись образцами.
DSM International встретилась с известной немецкой компанией Rieker Entwicklungs GmbH — производителем обуви. Компания Rieker предложила включить продукцию DSM в свою цепочку поставок. Это означает, что узбекская кожа в ближайшее время может быть использована в производстве известной европейской обуви под брендом Rieker.
Ещё одним ключевым направлением переговоров стала Индия. Крупнейшая транснациональная компания Tata International Limited, осуществляющая поставки в более чем 35 стран мира, выразила заинтересованность в закупке узбекской кожи. Tata уже сегодня сотрудничает с такими мировыми гигантами, как Zara, H&M, Armani.
Кроме того, индийская компания KF Exports также проявила интерес к заключению контрактов с DSM International, обратив внимание на узбекскую продукцию.
ACLE-2025 для Узбекистана — это не просто выставка. Это открытый диалог с мировыми брендами, новые проекты, инновационное сотрудничество и смелый шаг на глобальный рынок. Сегодня такие компании, как Dr. Kong, Rieker, Tata, включают узбекскую кожу в свои цепочки поставок. Это не только рост экспорта, но и закрепление национальных брендов на мировой карте.