Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi tashabbusi, “O‘zcharmsanoat” uyushmasi hamkorligida Shanxayda o‘tayotgan All China Leather Exhibition (ACLE-2025) ko‘rgazmasida ishtirok etgan delegatsiyamiz xalqaro hamkorlar e’tiborini tortishga muvaffaq bo‘ldi.
Gonkongning mashhur Dr. Kong bolalar poyabzal brendi endi o‘z mahsulotlari uchun charmni O‘zbekistondan xarid qiladi. Bu kelishuv o‘zbek charmiga bolalar poyabzali segmentida global bozorga chiqish yo‘lini ochdi. Qayd etish kerak, Dr. Kong Osiyo qit’asida birinchi raqamli bolalar poyabzali ishlab chiqaruvchisi hisoblanadi.
Shuningdek, Xitoyning erkaklar poyabzali ishlab chiqaruvchi Zhenchang Piye Ltd. kompaniyasi ham Hamkor Nur Savdo bilan hamkorlikka kelishdi. Endi o‘zbek charm mahsulotlari bir vaqtning o‘zida ikki yirik segment — bolalar va erkaklar poyabzali ishlab chiqarishda qo‘llaniladi.
MM Goodwill MCHJ Turkiyaning Tesa Deri kompaniyasi bilan dastlabki kelishuvlarga erishdi. Keng assortimentdagi charm va jelatin mahsulotlarini Turkiyaga eksport qilish rejalashtirilmoqda. Bundan tashqari, MMM Amin Bio kompaniyasi Italiyadagi Goodwill Srl bilan muzokaralar o‘tkazdi. Tomonlar Yevropa bozorida tayyor jelatin mahsulotlari ishlab chiqarish va eksport qilish imkoniyatlarini muhokama qilib, mahsulot namunalari bilan almashishdi.
DSM International Germaniyaning mashhur poyabzal ishlab chiqaruvchisi Rieker Entwicklungs GmbH bilan uchrashdi. Rieker kompaniyasi DSM mahsulotlarini o‘z ta’minot zanjiriga qo‘shishni taklif qildi. Bu O‘zbekiston charm mahsulotlari tez orada Yevropadagi mashhur Rieker poyabzali tarkibida bo‘lishi mumkinligini anglatadi.
Muzokaralarning yana bir yirik yo‘nalishi Hindistonga qaratildi. Jahonning 35 dan ortiq mamlakatiga mahsulot yetkazib beruvchi Tata International Limited O‘zbek charm mahsulotlarini xarid qilishga qiziqish bildirdi. Tata bugungi kunda Zara, H&M, Armani kabi global gigantlarga hamkor sifatida tanilgan.
Bundan tashqari, Hindistonning KF Exports kompaniyasi ham DSM International bilan shartnomalar tuzishga qiziqish bildirib, o‘zbek charmiga e’tibor qaratdi.
ACLE-2025 O‘zbekiston charm sanoati uchun oddiy ko‘rgazma emas. Bu — dunyo brendlari bilan ochiq muloqot, yangi loyihalar, innovatsion hamkorlik va global bozorga dadil qadamdir. Bugun Dr. Kong, Rieker, Tata kabi nomdor kompaniyalar o‘z ta’minot zanjirida O‘zbekiston charmiga o‘rin bermoqda. Bu esa nafaqat eksport hajmining oshishi, balki milliy brendlarimizning jahon xaritasida mustahkam o‘rnini topishini anglatadi.

Under the initiative of the Ministry of Investments, Industry and Trade and with the support of the Uzcharmsanoat Association, Uzbekistan’s delegation took part in the All China Leather Exhibition (ACLE-2025) in Shanghai, successfully attracting the attention of international partners.
The renowned Hong Kong children’s footwear brand Dr. Kong will now source leather from Uzbekistan for its products. This agreement paves the way for Uzbek leather to enter the global children’s footwear market. It should be noted that Dr. Kong is recognized as the number one producer of children’s shoes in Asia.
In addition, China’s Zhenchang Piye Ltd., a men’s footwear manufacturer, also reached an agreement with Hamkor Nur Savdo. As a result, Uzbek leather will simultaneously be used in two major segments — children’s and men’s footwear production.
MM Goodwill LLC reached preliminary agreements with Turkey’s Tesa Deri to export a wide range of leather and gelatin products. Meanwhile, MMM Amin Bio held talks with Italy’s Goodwill Srl, during which the parties discussed opportunities to produce and export ready-made gelatin products to the European market, exchanging product samples.
DSM International met with Germany’s famous footwear producer Rieker Entwicklungs GmbH. Rieker proposed including DSM’s products in its supply chain. This means Uzbek leather could soon be used in the production of Europe’s well-known Rieker footwear.
Another key focus of negotiations was India. The multinational giant Tata International Limited, which supplies products to more than 35 countries, expressed interest in importing Uzbek leather. Tata is already a partner of global giants such as Zara, H&M, and Armani.
Moreover, India’s KF Exports also showed interest in concluding contracts with DSM International, highlighting the potential of Uzbek leather products.
For Uzbekistan, ACLE-2025 is more than just an exhibition. It is an open dialogue with world-renowned brands, new projects, innovative cooperation, and a bold step into the global market. Today, companies like Dr. Kong, Rieker, and Tata are integrating Uzbek leather into their supply chains. This marks not only the growth of exports but also the firm establishment of our national brands on the global map.