Ozarbayjon poytaxti Boku shahrida “Made in Uzbekistan” xalqaro ko‘rgazmasi o‘z ishini boshladi. Unda O‘zbekistonning yetakchi tarmoqlari qatorida “O‘zcharmsanoat” uyushmasi hamda unga a’zo korxonalar ham faol ishtirok etmoqda. Mazkur tadbir yurtimizda ishlab chiqarilayotgan mahsulotlarni jahon bozorlariga olib chiqish, eksport salohiyatini oshirish va yangi investitsiyaviy hamkorliklarni yo‘lga qo‘yishda muhim platforma sifatida xizmat qilmoqda.
Ko‘rgazma doirasida bir qator xalqaro biznes uchrashuvlar bo‘lib o‘tmoqda. Shu jumladan, Turkiyaning Istanbul shahrida joylashgan “ALSEVO TEMİZLİK GIDA TEKSTİL VE MODA SAN TİC LTD ŞTİ” kompaniyasi rahbari Senad Sag‘lik bilan ham uchrashuv tashkil etildi. Unda tomonlar o‘zaro hamkorlik istiqbollarini muhokama qilishdi.
Muzokaralar davomida maxsus sanoat sohalari uchun mo‘ljallangan himoyaviy poyabzallar eksporti bo‘yicha kelishuvlarga erishildi. Turk hamkorlari o‘z navbatida O‘zbekistonda ishlab chiqarilayotgan mahsulotlarning dizayni, sifat va standartlarga javob berishiga yuqori baho berishdi.
Bundan tashqari, “ALSEVO” kompaniyasi O‘zbekiston bilan hamkorlikni faqat xarid qilish emas, balki kelgusida qo‘shma ishlab chiqarish yo‘nalishida ham rivojlantirish niyatida ekanini bildirdi. Ushbu yaqinlashuv ikki tomonlama iqtisodiy munosabatlarni yanada mustahkamlashga xizmat qiladi.
Boku shahridagi “Made in Uzbekistan” ko‘rgazmasi O‘zbekiston mahsulotlariga bo‘lgan qiziqish ortib borayotganini namoyon etdi. Chunki bu nafaqat eksport, balki mamlakatimizdagi ishlab chiqarish tarmoqlarining xalqaro talablarga qanchalik mos ekanini ko‘rsatadi.

Кожевенная промышленность Узбекистана на площадке Баку – новые рынки, новые партнёры
В столице Азербайджана, городе Баку, начала свою работу международная выставка “Made in Uzbekistan”. В числе ведущих отраслей свою продукцию здесь представляют Ассоциация “Узчармсаноат” и предприятия-члены объединения. Это мероприятие стало важной платформой для продвижения узбекских товаров на мировой рынок, расширения экспортного потенциала и установления новых инвестиционных связей.
В рамках выставки проходят деловые встречи с представителями зарубежного бизнеса. В частности, состоялась встреча с генеральным директором турецкой компании “ALSEVO TEMİZLİK GIDA TEKSTİL VE MODA SAN TİC LTD ŞTİ” господином Сенадом Саглыком, прибывшим из Стамбула. Стороны обсудили перспективы взаимовыгодного сотрудничества.
В ходе переговоров была достигнута предварительная договоренность по экспорту специальной защитной обуви, предназначенной для промышленных отраслей. Турецкая сторона высоко оценила качество, дизайн и соответствие продукции из Узбекистана международным стандартам.
Кроме того, компания “ALSEVO” выразила заинтересованность в развитии совместного производства на территории Узбекистана, что может стать важным шагом в укреплении двусторонних экономических отношений.
Выставка “Made in Uzbekistan” в Баку наглядно демонстрирует растущий интерес к узбекским товарам и служит подтверждением того, что отечественные производственные отрасли соответствуют высоким международным требованиям.