“O‘zcharmsanoat” uyushmasi raisi A. Sultanov Eron Islom Respublikasining mamlakatimizdagi elchixonasining savdo maslahatchisi Rahmatullo Hurmoliy boshchiligidagi delegatsiya bilan uchrashdi.
Muloqotda O‘zbekiston va Eron o‘rtasida charm sanoat sohasidagi savdo-iqtisodiy aloqalarni rivojlantirish, qo‘shma investitsiya loyihalarini amalga oshirish, eksport-import masalalari ko‘rib chiqildi.
Bugungi kunda charm sanoat sohasi uchun zurur xomashyo va butlovchi qismlar Erondan yetkazib beriladi. Mamlakatimiz charm ishlab chiqaruvchilari ayni vaqtda mazkur mamlakat kompaniyalari bilan hamkorlikni faollashtirib bormoqda.
Uchrashuvda Eron tomoni O‘zbekistonda tashkil etilgan charm sanoat kichik sanoat zonalarida TEP granulalari va yelim ishlab chiqarish loyihalarini amalga oshirish bo‘yicha tashabbuslarni bildirdi. Shuningdek, junni qayta ishlash loyihalarini istiqbolli deb baholashmoqda. Muloqotda ushbu loyihalarni amalga oshirishning kelgusi bosqichlari atroflicha muhokama qilindi.
Shuningdek, Eron kompaniyalaridan iborat delegatsiya aprelda Toshkentda bo‘lib o‘tadigan “UzCharmExpo-EurAsia-2025” xalqaro ko‘rgazmasida ishtirok etadi. Ma’lumot uchun, Eron tomoni “Iran Expo-2025” xalqaro ko‘rgazmasida O‘zbekiston kompaniyalari uchun kvotani 120 taga oshirdi.

The Chairman of the "Uzcharmsanoat" Association, A. Sultanov, met with a delegation led by the Trade Counselor of the Embassy of the Islamic Republic of Iran in Uzbekistan, Rahmatullo Khurmoliy.
During the meeting, the development of trade and economic relations between Uzbekistan and Iran in the leather industry, the implementation of joint investment projects, and export-import matters were discussed.
Currently, necessary raw materials and components for the leather industry are supplied from Iran. Leather manufacturers in Uzbekistan are actively enhancing cooperation with companies from this country.
The Iranian side proposed implementing projects for the production of TEP granules and adhesives in small industrial zones of the leather industry in Uzbekistan. Wool processing projects were also evaluated as promising. The next stages of implementing these projects were discussed in detail during the meeting.
Furthermore, a delegation of Iranian companies will participate in the "UzCharmExpo-EurAsia-2025" international exhibition, which will be held in April in Tashkent. For reference, the Iranian side increased the quota for Uzbek companies to 120 for participation in the "Iran Expo-2025" international exhibition.