“O‘zcharmsanoat” uyushmasi raisi A. Sultanov Eron Islom Respublikasining mamlakatimizdagi elchixonasining savdo maslahatchisi Rahmatullo Hurmoliy boshchiligidagi delegatsiya bilan uchrashdi.
Muloqotda O‘zbekiston va Eron o‘rtasida charm sanoat sohasidagi savdo-iqtisodiy aloqalarni rivojlantirish, qo‘shma investitsiya loyihalarini amalga oshirish, eksport-import masalalari ko‘rib chiqildi.
Bugungi kunda charm sanoat sohasi uchun zurur xomashyo va butlovchi qismlar Erondan yetkazib beriladi. Mamlakatimiz charm ishlab chiqaruvchilari ayni vaqtda mazkur mamlakat kompaniyalari bilan hamkorlikni faollashtirib bormoqda.
Uchrashuvda Eron tomoni O‘zbekistonda tashkil etilgan charm sanoat kichik sanoat zonalarida TEP granulalari va yelim ishlab chiqarish loyihalarini amalga oshirish bo‘yicha tashabbuslarni bildirdi. Shuningdek, junni qayta ishlash loyihalarini istiqbolli deb baholashmoqda. Muloqotda ushbu loyihalarni amalga oshirishning kelgusi bosqichlari atroflicha muhokama qilindi.
Shuningdek, Eron kompaniyalaridan iborat delegatsiya aprelda Toshkentda bo‘lib o‘tadigan “UzCharmExpo-EurAsia-2025” xalqaro ko‘rgazmasida ishtirok etadi. Ma’lumot uchun, Eron tomoni “Iran Expo-2025” xalqaro ko‘rgazmasida O‘zbekiston kompaniyalari uchun kvotani 120 taga oshirdi.

Иран ставит целью реализацию проектов по переработке шерсти в Узбекистане
Председатель Ассоциации "Узчармансаноат" А. Султанов встретился с делегацией во главе с торговым советником Посольства Исламской Республики Иран в Узбекистане Рахматулло Хурмолием.
В ходе встречи обсуждались вопросы развития торгово-экономических отношений между Узбекистаном и Ираном в сфере кожевенной промышленности, реализации совместных инвестиционных проектов, а также вопросы экспорта и импорта.
На сегодняшний день необходимое для кожевенной промышленности сырьё и комплектующие поставляются из Ирана. Производители кожи в нашей стране активно развивают сотрудничество с компаниями этой страны.
Иранская сторона предложила реализовать проекты по производству гранул ТЕР и клея в малых промышленных зонах кожевенной промышленности Узбекистана. Также были оценены проекты по переработке шерсти как перспективные. В ходе встречи подробно обсудили следующие этапы реализации этих проектов.
Кроме того, делегация иранских компаний примет участие в международной выставке "UzCharmExpo-EurAsia-2025", которая состоится в апреле в Ташкенте. Для справки, иранская сторона увеличила квоту для узбекских компаний на участие в международной выставке "Iran Expo-2025" до 120 компаний.