“O‘zcharmsanoat” uyushmasi boshqaruvining kengaytirilgan yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.Yig‘ilishda markaziy apparat, hududiy boshqarmalar va dizayn markazi xodimlari ishtirok etdi.
Dastlab, 2024 yilda charmsanoat sohasini rivojlantirish yo‘lida amalga oshirilgan ishlar natijalari muhokama qilindi. Hususan, o‘tgan yilda bajarilgan ishlar tahlili natijasida ijro intizomi va xalqaro hamkorlik yo‘nalishida kamchiliklarga yo‘l qo‘yilgani tanqid qilindi. Eksport ko‘rsatkichlarini bajarishda sustkashlikka yo‘l qo‘yilayotgani ma’lum qilindi.
2025 yil uchun belgilangan maqsadli parametrlarni amalga oshirishda asosiy vazifa eksportyor korxonalar sonini oshirishdir. 250 million dollarlik eksport ko‘rsatkichlarini amalga oshirish uchun, eksportyor korxonalar bilan tizimli hamkorlikni tashkil etish, yangi xalqaro bozorlarga chiqish imkoniyatlarini ko‘rib chiqish bo‘yicha aniq choralar belgilab olindi. Buning uchun, korxonalarni qo‘llab-quvvatlash va ularni yangi bozorlarga yo‘naltirish strategiyasi ishlab chiqiladi.
Shuningdek, xalqaro hamkorlar va xorijiy investorlar bilan ishlashni yanada samarali tashkil etish maqsadida, yangi mexanizmlar va ishlash tizimlari joriy qilish rejalashtirilgan. Bu jarayonda yo‘l xaritasi tuzilib, maqsadlarga erishish uchun aniq ish strategiyalari va choralar belgilandi.
2025 yilda charmsanoat sohasining yangi imkoniyatlarga asoslangan rivoji uchun bu vazifalarning muvaffaqiyatli bajarilishi muhim ahamiyatga ega.

Goals and objectives for the development of the leather industry in 2025
An expanded meeting of the "Uzcharmsanoat" Association management was held, attended by representatives of the central office, regional departments, and the design center.
First, the results of the work carried out in 2024 to develop the leather industry were discussed. During the analysis of the past year's activities, shortcomings in execution discipline and international cooperation were criticized. It was also noted that there were delays in achieving export targets.
For 2025, the primary objective is to increase the number of exporting enterprises to achieve an export target of $250 million. Specific measures were identified to establish a systematic collaboration with exporters and explore opportunities to enter new international markets. To support this, a strategy will be developed to assist enterprises and direct them toward new markets.
Additionally, to enhance collaboration with international partners and foreign investors, new mechanisms and operational systems will be introduced. A roadmap has been developed, outlining specific action plans and strategies to achieve the set goals.
The successful implementation of these tasks is crucial for the further growth of the leather industry in 2025, leveraging new opportunities for development.