“O‘zcharmsanoat” uyushmasi boshqaruvining kengaytirilgan yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.Yig‘ilishda markaziy apparat, hududiy boshqarmalar va dizayn markazi xodimlari ishtirok etdi.
Dastlab, 2024 yilda charmsanoat sohasini rivojlantirish yo‘lida amalga oshirilgan ishlar natijalari muhokama qilindi. Hususan, o‘tgan yilda bajarilgan ishlar tahlili natijasida ijro intizomi va xalqaro hamkorlik yo‘nalishida kamchiliklarga yo‘l qo‘yilgani tanqid qilindi. Eksport ko‘rsatkichlarini bajarishda sustkashlikka yo‘l qo‘yilayotgani ma’lum qilindi.
2025 yil uchun belgilangan maqsadli parametrlarni amalga oshirishda asosiy vazifa eksportyor korxonalar sonini oshirishdir. 250 million dollarlik eksport ko‘rsatkichlarini amalga oshirish uchun, eksportyor korxonalar bilan tizimli hamkorlikni tashkil etish, yangi xalqaro bozorlarga chiqish imkoniyatlarini ko‘rib chiqish bo‘yicha aniq choralar belgilab olindi. Buning uchun, korxonalarni qo‘llab-quvvatlash va ularni yangi bozorlarga yo‘naltirish strategiyasi ishlab chiqiladi.
Shuningdek, xalqaro hamkorlar va xorijiy investorlar bilan ishlashni yanada samarali tashkil etish maqsadida, yangi mexanizmlar va ishlash tizimlari joriy qilish rejalashtirilgan. Bu jarayonda yo‘l xaritasi tuzilib, maqsadlarga erishish uchun aniq ish strategiyalari va choralar belgilandi.
2025 yilda charmsanoat sohasining yangi imkoniyatlarga asoslangan rivoji uchun bu vazifalarning muvaffaqiyatli bajarilishi muhim ahamiyatga ega.

Состоялось расширенное заседание правления ассоциации «Узчармсаноат», в котором приняли участие работники центрального аппарата, региональных управлений и проектно-конструкторского центра.
В начале обсуждались итоги проделанной работы по развитию кожевенной отрасли в 2024 году. В частности, анализ работы за прошлый год выявил недостатки в исполнительской дисциплине и международном сотрудничестве, а также замедление темпов выполнения экспортных планов.
Основной задачей при реализации целевых показателей на 2025 год является увеличение количества предприятий-экспортеров. Для достижения цели по экспорту в 250 миллионов долларов США были определены конкретные меры по налаживанию системного сотрудничества с предприятиями-экспортерами и рассмотрению возможностей выхода на новые международные рынки. С этой целью будет разработана стратегия поддержки предприятий и их выхода на новые рынки.
Также планируется внедрение новых механизмов и операционных систем для более эффективной организации работы с международными партнерами и иностранными инвесторами. В ходе этого процесса была создана дорожная карта и определены конкретные стратегии работы и меры для достижения поставленных целей.
Успешная реализация этих задач имеет решающее значение для развития кожевенной отрасли в 2025 году на основе новых возможностей.