O`ZBEKISTON-TURKIYA: HAMKORLIKNING YANGI YO`NALISHLARI
Turkiya Respublikasi poytaxti Anqara shahrida ikki davlat vazirlik va idoralari, yirik kompaniyalar va tadbirkorlari ishtirokida O`zbekiston-Turkiya biznes forumi bo`lib o`tdi. “O`zcharmsanoat” uyushmasi raisi vazifasini bajaruvchi Akbar Sultonov boshchiligidagi uyushmaga a`zo korxonalardan iborat delegatsiya ham O`zbekiston hukumati delegatsiyasi targibida mazkur forumda ishtirok etdi.
To`rtta sessiyadan iborat mazkur anjumanda ikki mamlakat o`rtasidagi savdo-iqtisodiy aloqalrni yanada rivojlantirish, hamkorlikda yangi qo`shma loyihalarni amalga oshirish, eksport hajmlarini kengaytirish yuzasidan muloqotlar bo`lib o`tdi.
Xususan, sanoat va geologiya sohasida qo`shma investisiya loyihalarini amalga oshirish mavzusidagi sessiya ishida uyushma raisi vazifasini bajaruvchi Akbar Sultonov Turkiya kampaniyalariga mamlakatimiz charm sanoati haqida taqdimot o`tkazdi.  O`zbekiston charm-poyabzal sohasida xorijiy investorlarga berilayotgan imkoniyatlar, soliq, bojxona imtiyozlari, ixtisoslashtirilgan sanoat zonalari, tayyor investitsiya loyihalari haqida ma`lumot berildi.
Shuningdek, ikki mamlakatning aynan charm sanoat yo`nalishida amalga oshirilgan dasturlari, qo`shma loyihalari to`g`risida axborot berildi. Charm sanoat sohasi uchun mutaxasisslarni tayyorlash va qayta tayyorlash yo`nlaishida amalga oshirilayotgan ishlar taqdim etildi. Bundan tashqari forum doirasida Turkiyada “Made in Uzbekistan” ko`rgazmasi o`z  ishini boshladi.

В столице Турецкой Республики Анкаре состоялся узбекско-турецкий бизнес-форум с участием министерств и ведомств. крупных компаний и предпринимателей двух стран. В этом форуме при поддержке делегации правительства Узбекистана также приняла участие делегация предприятий-членов ассоциации "Узчармсаноат" во главе с исполняющим обязанности председателя ассоциации  Акбаром Султановым,
На этой конференции, которая вобрала в себя четыре сессии состоялись обсуждения дальнейшего развития торгово-экономических отношений между двумя странами, реализации новых совместных проектов в сотрудничестве, расширения объемов экспорта.
В частности, Акбар Султанов, исполняющий обязанности председателя ассоциации, в ходе сессии по реализации совместных инвестиционных проектов в области промышленности и геологии выступил перед турецкими компаниями с докладом о кожевенной отрасли нашей страны.  Была представлена информация о возможностях, налоговых, таможенных льготах, специализированных промышленных зонах, готовых инвестиционных проектах для иностранных инвесторов в кожевенно-обувном секторе Узбекистана.
Также была представлена информация о программах и совместных проектах двух стран в сфере кожевенной промышленности. Были представлены работы, проводимые в направлении подготовки и переподготовки специалистов для кожевенной отрасли. Кроме того, в рамках форума в Турции начала работу выставка «Сделано в Узбекистане».