XXRning Guanchjou shahrida “Shoes & Leather – Guangzhou 2024” 33- xalqaro ko`rgazmasi o`z ishini boshladi. Unda “O`zcharmsanoat” uyushmasi raisi o`rinbosari Mirsaid Zoxidov boshchiligidagi delegatsiya ham ikki tomonlama savdo-iqtisodiy aloqalarni yanada kengaytirish maqsadida xorijiy kompaniyalar va uyushmalar bilan muzokaralarga kirishgan.
Ma`lumot uchun, “Shoes & Leather – Guangzhou” poyabzal va charm uskunalar, avtomatlashtirish, tikuv mashinalari, charm, texnologiya, aksessuarlar va sanoat kimyoviy mahsulotlarini namoyish etishga ixtisoslashgan xalqaro ko`rgazmadir. Beshta ko'rgazma zallarida charm sanoat tarmog`ining eng so`ngi yangiliklari namoyish etilmoqda. Shuningdek, xalqaro forum va taqdimotlarda iqtisodiy aloqalarni yanada kengaytirish bo`yicha takliflar o`rtaga tashlanadi.
“O`zcharmsanoat” uyushmasi raisi o`rinbosari Mirsaid Zoxidov ko`rgazmaning dastlabki kunida qator uchrashuvlar o`tkazdi. Jumladan, Xalqaro poyabzalchilar assotsiatsiyasi konfederatsiyasi (CIFA) bilan muloqotlarda ikki tashkilot o`rtasida hamkorlikni yo`lga qo`yish, O`zbekistondagi poyabzal ishlab chiqarish korxonalariga xalqaro standartlar va texnologiyalarni joriy qilish bo`yicha fikr almashildi. Xalqaro tashkilot vakillari xorijiy brendlarni mamlakatimizga jalb qilishda konfederatsiyaning uzoq yillik tajribasidan foydalanish mumkinligini qayd etdi.
Komboja charm sanaoti uyushmasi bilan esa ikki mamlakat tadbirkorlari o`rtasida biznes missiyalarni almashish, investitsiya va eksport yo`nalishlarida hamkorlik aloqalarini yo`lga qo`yish istiqbollari ko`rib chiqildi.
Shuningdek, uyushma delegatlari Xitoy, Hindiston, Turkiya, Italiya kabi charm snaoat sohasi rivojlangan davlatlar kompaniyalari bilan ham muzokaralar o`tkazdi. Hindistonning “Alpine”, “Discovery” kompaniyalari O`zbekistondan tayyor va yarim tayyor charm, poyabzal mahsulotlarini xarid qilishga qiziqish bildirdi. Mahalliy korxonalarimiz bilan hamkorlikda qo`shma loyihalarni amalga oshirishning istiqbollari muhokama etildi. Hind kompaniyalari kuzda Toshkentda bo`lib o`tadigan “UzCharmExpo-2024” xalqaro ko`rgazmasida ishtirok etib, mahalliy korxonalarimiz bilam muzokaralarga kirishadigan bo`ldi.

В Гуанчжоу, КНР стартовала 33-я международная выставка Shoes & Leather – Guangzhou 2024. В рамках экспо делегация во главе с заместителем председателя ассоциации «Узчармсаноат» Мирсаидом Зохидовым проводит переговоры с зарубежными компаниями и ассоциациями в целях дальнейшего расширения двусторонних торгово-экономических отношений.
Для справки: Shoes & Leather – Guangzhou — международная выставка, специализирующаяся на показе обуви и кожевенного оборудования, современных технологий, швейных машин, кожи, галантереи и промышленной химической продукции. Последние новинки кожевенно-обувной отрасли представлены в пяти выставочных залах. А деловая программа, включающая в себя международные форумы и презентации, служит эффективной платформой для дальнейшего расширения торгово-экономических связей.
В первый же день выставки заместитель председателя ассоциации «Узчармсаноат» Мирсаид Зохидов провел ряд встреч и переговоров. В частности, в диалоге с Конфедерацией международных ассоциаций обувщиков (CIFA) обсуждался вопрос налаживания сотрудничества между двумя организациями, внедрения международных стандартов и технологий на предприятиях по производству обуви в Узбекистане. Представители международной организации отметили, что Узбекистан может использовать многолетний опыт конфедерации для привлечения иностранных брендов.
На встрече с Ассоциацией кожевенной промышленности Камбоджи бизнесмены двух стран обсудили аспекты сотрудничества в сфере инвестиций и экспорта.
Также делегаты Ассоциации провели переговоры с компаниями стран с развитой кожевенной промышленностью, таких как Китай, Индия, Турция и Италия. Индийские компании Alpine и Discovery выразили заинтересованность в закупке готовой кожи и кожевенного полуфабриката из Узбекистана. Обсуждены перспективы реализации совместных проектов с нашими отечественными предприятиями. Более детально стороны обсудят возможности кооперации в рамках международной выставке UzCharmExpo-2024, которая пройдет осенью в Ташкенте.