XXRda bo`lib o`tayotgan 25-Jinjiang poyabzal mahsulotlari va 8-sport sanoati xalqaro koʼrgazmalarining navbatdagi ish kunida “Bir kamar-bir yo`l” loyihasi doirasida charm sanoat sohasida milliy tashabbuslarni qo`llab-quvvatlash va yangi takliflarni ishlab chiqishga qaratilgan forum bo`lib o`tdi.
Unda SHXTga va “Bir kamar-bir yo`l” loyihasiga a`zo davlatlarning charm sanoati sohasidagi uyushmalari, kompaniyalar, brendlar, bayerlar ishtirok etdi. Forum kun tartibidan o`zaro savdo-iqtisodiy hamkorlikni kengaytirish, yangi qo`shma loyihalarni amalga oshirish masalalari o`rin oldi.
Shuningdek, forumda “O`zcharmsanoat” uyushmasi tomonidan mamlakatimiz charm sanoatining ishlab chiqarish, investitsiya, eksport salohiyati taqdimoti o`tkazildi. Davlat tomonidan xorijiy va mahalliy sarmoyadorlarga berilayotgan imtiyozlar, ajratilgan preferensiyalar haqida ma`lumot berildi.
Forum ishtirokchilari o`zaro savododa transport-logistika, bojxona masalalarini muhokama qilishdi. Ishlab chiqarishga yangi texnologiyalarni joriy qilish bilan bo`g`liq aloqalarni kengaytirish, kadrlar tayyorlash bo`yicha takliflar ko`rib chiqildi. Maqbul ishlab chiqarish xarajatlari va keng bozor talablari yuzasidan fikr almashildi.
Qayd etish kerak, “Bir kamar-bir yo`l” loyihasiga a`zo davlatlarning charm sanoati yildan-yilga rivojlanib bormoqda. Imkoniyatlar kengiligi sabab, hamkorlik har tamonlama manfaat keltirish tabiiy. Shuningdek boy kadrlar, maqbul mehnat kuchiga egaligi bilan bu yo`nalishda lider sanaladi. Forum yangi biznes loyihalarini ishlab chiqish uchun zarur sharoitni yaratdi.
Forum doirasida B2B, G2B shaklidagi muloqot va muzokalar bo`lib o`tdi. Unda mamlakatimiz kompaniyalari Xitoy, Rossiya, Nepal, Bangladesh, Italiya kompaniyalari bilan muzorkalar o`tkazdi.
Xususan, “Cast Shoes” MCHJ va Xitoyning “ZH&RENY” va “PODARCEK” kompaniyalari bilan bo`lib o`tgan uchrashuvda to`qima sport poyabzallarini ishlab chiqishda zarur bo`lgan tekstil materiallari savdosini amalga oshirish masalasi bo`ldi. Yangi turdagi poyabzal mahsulotlarining modellarini ishlab chiqish bo`yicha firk almashildi. “Ravon Taraqqiyot Orzusi” MCHJ esa “Hongtushoes” kompaniyasi bilan “Autsorsing” asosida ishlashning istiqbollarini muhokama qildi. Xitoy kompaniyasi mamlakatimizning charm sanoati rivojlanib, raqobatbardosh mahsulotlar ishlab chiqarishda yetakchilar qatoridan joy olayotganini takidladi.
Shuningdek, ko`rgazma doirasida mahalliy korxonalarimiz ko`plab davlatlar kompaniyalari bilan savdo-iqtisodiy aloqalarni o`rnatish yuzasidan muzokaralar o`tkazmoqda.

НОВЫЕ ИНИЦИАТИВЫ В РАМКАХ ПРОЕКТА «ОДИН ПОЯС, ОДИН ПУТЬ»
В очередной  день 25-й международной выставки обувной продукции и 8-й международной выставки спортивной индустрии, проходящей в КНР, состоялся форум, направленный на поддержку национальных инициатив в кожевенной отрасли и выработку новых предложений в рамках проекта «Один пояс, один путь» состоялось.
В форуме приняли участие ассоциации, компании, бренды и производители кожевенной отрасли стран-участниц ШОС и проекта «Один Пояс и Один путь». В повестку форума были включены вопросы расширения взаимного торгово-экономического сотрудничества, реализации новых совместных проектов.
Также на форуме ассоциация «Узчармсаноат» провела презентацию о производственном, инвестиционном и экспортном потенциале кожевенной отрасли нашей страны. Была представлена   информация о преференциях и льготах, предоставляемых государством иностранным и местным инвесторам.
Участники форума обсудили транспортно-логистические, таможенные вопросы. Рассмотрены предложения по расширению связей с внедрением новых технологий в производство, подготовкой кадров.
Рассмотрены предложения по расширению связей с внедрением новых технологий в производство, подготовкой кадров.Обсуждались приемлемые производственные затраты и широкие требования рынка.
Следует отметить, что кожевенная отрасль стран-участниц проекта «Один пояс, один путь» развивается с каждым годом. Благодаря широкому спектру возможностей сотрудничества, естественно,выгода есть во всех отношениях. Он также считается лидером в этом направлении с обилием кадров и оптимальной рабочей силой. Форум создал необходимые условия для развития новых бизнес-проектов.
В рамках форума состоялось общение и переговоры в формате B2B, G2B. В нем компании нашей страны провели переговоры с компаниями Китая, России, Непала, Бангладеш и Италии.
В частности, на встрече ООО «“Cast Shoes» с китайскими компаниями «ZH&RENY» и «PODARCEK» обсуждался вопрос торговли текстильными материалами, необходимыми для разработки текстильной спортивной обуви. Состоялись обсуждения по разработке моделей новой обувной продукции.
ООО «Ravon Taraqqiyot Orzusi» обсудило перспективы работы с «Hongtushoes» на основе «Аутсорсинга». В китайской компании отметили, что кожевенная промышленность нашей страны развивается и входит в число лидеров по производству конкурентоспособной продукции.
Также в рамках выставки наши местные предприятия ведут переговоры по установлению торгово-экономических связей с компаниями многих стран.