15-17 aprel kunlari Pyatigorsk shahrida «Мягкое золото России» VII Xalqaro mo'yna, charm va yengil sanoat ko'rgazmasi bo'lib o'tdi. “O‘zcharmsanoat” uyushmasi vakillari ko‘rgazma va biznes dasturida O'zbekiston nomidan faol ishtirok etdi.
Ma’lumot uchun, «Мягкое золото России» mo‘yna, charm va yengil sanoat mahsulotlari xalqaro ko‘rgazmasi 2017-yildan buyon Pyatigorskda o‘tkazib kelinmoqda. Bu Rossiya va MDH mamlakatlaridagi eng yirik sanoat tadbiridir. Ko'rgazmaga butun Rossiya va chet eldan yuzlab ishlab chiqaruvchilar, savdo tashkilotlarining minglab vakillari, taniqli dizaynerlar va moda sanoati mutaxassislari tashrif buyurishadi.
Made in Uzbekistan stendida Oʻzbekiston ishlab chiqaruvchilarining mahsulotlari, jumladan, “Oʻzcharmsanoat” uyushmasi tarkibiga kiruvchi “AsianFurs” korxonasi namoyish etildi. Ko‘rgazma doirasida mamlakatimiz tadbirkorlari Rossiyaning turli hududlari va boshqa mamlakatlar ishbilarmonlari bilan muzokaralar olib bordi.
Jumladan “O‘zcharmsanoat” uyushmasi vakillari moʻyna bozorining yetakchi ishtirokchilarini Oʻzbekistonda kuzgi UzCharmExpo-2024 xalqaro koʻrgazmasida ishtirok etish uchun jalb qilish maqsadida Rossiyadagi mo‘ynali fermer xo‘jaliklari raisi Vladimir Bozov hamda “Semifur”, «Русская кожа» , «Лаванда», «Скифтех», «Экостиль» va boshqa mo‘yna sanoati korxonalari bilan muzokaralar olib bordi.
Rossiyadagi hududiy do‘konlar va mo‘yna fabrikalari vakillarida o‘zbek ishlab chiqaruvchilari stendida namoyish etilgan qorako‘l mo‘ynali kiyimlardan tayyor mahsulotlar katta qiziqish uyg‘otdi.
Ko‘rgazmaning ishbilarmonlik dasturi doirasida “Mo‘yna va mo‘yna sanoati 2024” xalqaro konferensiyasi bo‘lib o‘tdi, unda xalqaro savdo aloqalari masalalari, sanoat rivojlanishining asosiy xatarlari va yuzaga kelayotgan muammolarni hal qilish yo‘llari, sanoatni jahon bozorlarida rivojlantirish istiqbollari kabi mavzular muhokama qilindi. Ushbu konferentsiyada Rossiya mo'ynachilik kengashi prezidenti Sergey Stolbov moderatorlik qildi, Xitoy Xalq Respublikasi hukumat delegatsiyasi, Angliya, Belgiya, Finlyandiya, AQSh va O'zbekistondan mutaxassislar onlayn tarzda ishtirok etdilar.
Rossiya mo'ynachilik kengashi prezidenti Sergey Stolbov oʻzbekistonlik ishlab chiqaruvchilar stendiga tashrif buyurib, Made in Uzbekistan mahsulotlarining afzalliklarini taʼkidladi. Mashhur kutyure Sergey Efremov bilan kelgusi hamkorlik va rossiyalik moʻyna va charm kiyim ustasining qorakoʻl moʻynasi kolleksiyasini yaratish boʻyicha korxonalarimiz bilan hamkorligi boʻyicha muzokaralar olib borildi.

УЗБЕКИСТАН НА ВЫСТАВКЕ МЕХА «МЯГКОЕ ЗОЛОТО РОССИИ»
С 15-17 апреля в городе Пятигорск проходила VII Международная выставка меха, кожи и легкой промышленности «Мягкое золото России». На экспозиции, а также в деловой программе активное участие от Узбекистана принимают представители ассоциации «Узчармсаноат».
Для справки Международная выставка меха, кожи и товаров легкой промышленности «Мягкое Золото России» проходит в Пятигорске с 2017 года. Это крупнейшее отраслевое мероприятие в России и странах СНГ. На выставку приезжают сотни производителей со всей России и из-за рубежа и тысячи представителей торговых организаций, известные дизайнеры и эксперты fashion-индустрии.
На стенде Made in Uzbekistan была представлена продукция производителей из Узбекистана, среди которых: предприятие, входящее в состав Ассоциации «Узчармсаноат» AsianFurs. В течение работы выставки, отечественные предприниматели провели переговоры с бизнесменами из разных регионов России и других стран.
Так, наши представители ассоциации «Узчармсаноат» провели переговоры с Владимиром Бозовым, который является председателем зверохозяйств России и такими компаниями меховой индустрии, как Semifur, «Русская кожа» , «Лаванда», «Скифтех», «Экостиль» и другими, цель которых – установление сотрудничества и привлечение ведущих игроков на рынке меха к участию в осенней Международной выставке UzCharmExpo-2024 в Узбекистане.
Региональные магазины и меховые фабрики России проявили большой интерес к готовым изделиям каракулевых шуб, представленным на  стенде узбекских производителей.
В ходе деловой программы выставки прошла Международная конференция "Пушно-меховая индустрия 2024", на полях которой были подняты такие темы как вопросы международных торговых отношений, основные риски развития отрасли и пути решения возникающих проблем, а также перспективы развития индустрии на мировых рынках. Модератором данной конференции выступил Сергей Столбов, президент Российского пушно-мехового союза, принимали участие правительственная делегация КНР, в онлайн-формате присоединились эксперты из Англии, Бельгии, Финляндии и США и Узбекистана.
Президент Российского пушно-мехового Союза Сергей Столбов посетил стенд узбекских производителей и отметил достоинства продукции Made in Uzbekistan. Были проведены переговоры с известным кутюрье Сергеем Ефремовым о дальнейшем сотрудничестве и возможной коллаборации российского мэтра меховой и кожанной одежды с нашими предприятиями по созданию коллекции из каракуля.