O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Baxtiyor Saidov boshchiligidagi hukumat delegatsiyasi shu kunlarda Malayziyada bo‘lib turibdi. Mamlakat poytaxti Kuala-Lumpurda O‘zbekiston-Malayziya biznes-forumi bo‘lib o‘tdi. Delegatsiya tarkibidan “O‘zcharmsanoat” uyushmasi rahbariyati ham o`rin olgan. Uyushma raisining birinchi o`rinbosari Malayziyalik ishbilarmonlarga O‘zbekiston charm-poyabzal sanoati salohiyati, keyingi yillarda erishilgan yutuqlar, sohaning o‘sish ko‘rsatkichlari, xalqaro brendlarni jalb etish, istiqbolli sarmoyaviy loyihalar to`g`risida atroflicha ma`lumot berdi.
Biznes-forum doirasida Malayziya ishlab chiqaruvchilar federatsiyasi prezidenti, shuningdek, Eksport va xalqaro biznes qo‘mitasi prezidenti Dato Go Bun Kim bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Muzokaralar davomida tomonlar yaqin hamkorlikni yo‘lga qo‘yish va erishilgan kelishuvlarni birlashtiruvchi memorandum imzolashga kelishib oldilar. Malayziyalik hamkor joriy yilning aprel oyida ishlab chiqaruvchilar delegatsiyasi bilan O‘zbekistonga tashrif buyurishini va har tomonlama hamkorlikni yo‘lga qo‘yish maqsadida ekanligini bildirdi.
Shuningdek, Osiyo-Tinch okeani franchayzing konfederatsiyasi bosh menejeri, Logarasan Anbarasan va Malayziyaning “Prife International SDN BHD” tibbiyot kompaniyalari bilan uchrashuvlar bo‘lib o‘tdi. Muloqot chog‘ida mazkur kompaniyalar O‘zbekistonda ishlab chiqarilgan ortopedik poyabzallarni xarid qilishga qiziqish bildirdi. Yaqin kelajakda tadbirkorlar O‘zbekistonga tashrif buyurib, ishlab chiqarilayotgan poyabzallar sifatini o‘rganishni rejalashtirmoqda.
Malayziya Savdo-sanoat palatasi prezidenti Dato Soxaimi Shahadan bilan muloqotda sohaning sarmoyaviy, sanoat va eksport salohiyati haqida atroflicha fikr almashildi. O`zbekistonda ishlab chiqarilgan tayyor charm na`munalari kompaniyaga taqdim etildi.
“Prince Learning” markazi direktori Nosir Xusin bilan O‘zbekiston charm-poyabzal sanoati uchun kadrlar tayyorlash va qayta tayyorlash bo‘yicha qo‘shma kurslar tashkil etish yuzasidan muzokaralar olib borildi.
Biznes-forum doirasida “MRP” moliyaviy kompaniyasi asoschisi Frensis Chin bilan suhbat bo‘lib o‘tdi. Muhokama chog‘ida O‘zbekistonning charm-poyabzal sanoatiga sarmoya kiritish masalalari muhokama qilindi.
Malayziya ayollar uyushmasi prezidenti Sherri Aljunied bilan uchrashuvda tomonlar Malayziyaga dizaynerlik poyabzallari va charm buyumlar yetkazib berish imkoniyatlarini muhokama qilishdi.

Узбекистан и Малайзия установят сотрудничество в кожевенно-обувной отрасли
Правительственная делегация во главе с министром иностранных дел Республики Узбекистан Бахтиером Саидовым в эти дни находится в Малайзии. Сегодня в городе Куала-Лумпур состоял узбекско-малайзийский бизнес-форум. В заместитель председателя Ассоциации «Узчармсаноат» Акбар Султанов представил потенциал кожевенно-обувной промышленности Узбекистана, достижения последних лет, показатели роста отрасли, привлечение международных брендов, перспективные инвестиционные проекты.
На полях бизнес-форума состоялась встреча с президентом Малайзийской федерации производителей, а также Комитета по экспорту и международному бизнесу Дато Го Бун Кимом. В ходе переговоров стороны договорились о налаживании тесного сотрудничества и о подписании меморандума, который закрепит устные договоренности. Малайзийский партнер также изъявил о желании посетить Узбекистан с делегацией производителей в апреле этого года и наладить всестороннее сотрудничество.
Также прошли встречи с генеральным менеджером Азиатско-Тихоокеанской конфедерации франчайзинга, Логарасан Анбарасан и медицинскими компаниями Малайзии Prife International SDN BHD. В ходе диалога эти компании выразили заинтересованность в закупе ортопедической обуви, производимой в Узбекистане. В ближайшее время предприниматели планируют посетить Узбекистан для изучения качества производимой у нас обуви.
А в ходе диалога с президентом Торгово-промышленной палаты Малайзии Дато Сохайми Шахаданом была представлена подробная информация об инвестиционном, промышленном и экспортном потенциале отрасли, переданы образцы готовой кожи.
С директором Prince Learning Center Насиром Хусином проведены переговоры по вопросам организации совместных курсов по подготовке и переподготовке кадров для кожевенно-обувной отрасли Узбекистана.
В рамках бизнес-форума состоялась беседа с основателем финансовой компании MRP Фрэнсисом Чином. В ходе дискуссии были обсуждены вопросы инвестирования в кожевенно-обувной сектор Узбекистана.
А на встрече с президентом Ассоциации женщин Малайзии Шерри Алджуниед, стороны обсудили возможности поставок дизайнерской обуви и изделий из кожи в Малайзию.