“O‘zcharmsanoat” uyushmasi raisi A.Sultonov Misrning O‘zbekistondagi elchisi Tamer Hammad bilan uchrashuv o‘tkazdi. Muloqotda ikki tomonlama hamkorlikni rivojlantirish, charm sanoatini modernizatsiya qilish va yangi investitsiya loyihalarini amalga oshirish imkoniyatlari muhokama qilindi. Shu bilan birga, savdo-iqtisodiy aloqalarni kengaytirish, eksport-import masalalarini muvofiqlashtirish, ikki mamlakatning charm sanoati sohasidagi istiqbolli dasturlari haqida fikr almashildi.
Misr elchisi charm sanoat sohasidagi hamkorlikni rivojlantirish O‘zbekistonning charm sanoatini jahon bozorida raqobatbardoshligini oshirishga xizmat qilishini alohida qayd etdi. Misrning o‘zining charm sanoatidagi ish tajribasi va texnologiyalari, O‘zbekistondagi barcha sharoitlar bilan birlashganda, muvaffaqiyatli investitsiya loyihalarini amalga oshirishga yordam beradi.
Yanvar oyida O‘zbekiston charm sanoati korxonalaridan iborat delegatsiyaning Misrga tashrifi, shubhasiz, ikki mamlakat o‘rtasidagi savdo va iqtisodiy aloqalarni yana-da mustahkamlab, har ikki tomonning iqtisodiy o‘sishini rag‘batlantiradi. Bu tashrif o‘zining strategik ahamiyatiga ko‘ra, O‘zbekistonning charm sanoatini jahon bo‘yicha yangi bosqichga ko‘tarish va mamlakatning eksport salohiyatini oshirishda muhim rol o‘ynashi kutilmoqda. Bundan tashqari, O‘zbekistondagi charm sanoati korxonalari Misr bozoriga kirish imkoniyatiga ega bo‘ladi. Shu bilan birga, Misrning xalqaro brendlar bilan bo‘ladigan muzokaralar yangi texnologiyalar, ishlab chiqarish sifatini oshirish va mahsulotlar miqdorini ko‘paytirishga olib kelishi mumkin.

Узбекистан и Египет: открываются совместные проекты в кожевенной промышленности
Председатель ассоциации «Узчармсаноат» А.Султонов провел встречу с послом Египта в Узбекистане Тамером Хаммадом. В ходе беседы обсуждены возможности развития двустороннего сотрудничества, модернизации кожевенной промышленности и реализации новых инвестиционных проектов. Также состоялся обмен мнениями о расширении торгово-экономических связей, координации экспортно-импортных вопросов, перспективных программах двух стран в сфере кожевенной промышленности.
Посол Египта особо отметил, что развитие сотрудничества в сфере кожевенной промышленности будет способствовать повышению конкурентоспособности кожевенной промышленности Узбекистана на мировом рынке. Опыт и технологии Египта в кожевенной промышленности в сочетании со всеми условиями в Узбекистане помогут в реализации успешных инвестиционных проектов.
Визит делегации предприятий кожевенной промышленности Узбекистана в Египет в январе, несомненно, еще больше укрепит торговые и экономические связи между двумя странами, стимулирует экономический рост обеих сторон. Ожидается, что этот визит сыграет важную роль в поднятии кожевенной промышленности Узбекистана на новый уровень в мире и повышении экспортного потенциала страны. Кроме того, предприятия кожевенной промышленности Узбекистана получат доступ на египетский рынок. В то же время переговоры с международными брендами Египта могут привести к повышению качества новых технологий, производства и увеличению количества продукции.