“O‘zcharmsanoat” uyushmasi raisi A.Sultanov va Hindistonning MSS (Midas Star Specialities) kompaniyasi rahbariyati o‘rtasida online muloqot bo‘lib o‘tdi. Uchrashuvda LWG xalqaro sertifikatini O‘zbekistonda joriy qilish yuzasidan konsalting va auditor xizmatlarini ko‘rsatish masalasi ko‘rib chiqildi.
🔹Ma’lumki Prezidentning qaroriga (https://lex.uz/docs/6934046?query=LWG#sr-1) muvofiq, O‘zbekiston charm sanoatida LWG sertifikatini olish jarayoni boshlandi. Joriy yilning shu davriga qadar mamlakatimizdagi charm ishlab chiqarish korxonalarini xalqaro standartlarga moslashtirish, ekologik barqarorlik va ishlab chiqarishning ijtimoiy mas'uliyatlarini mustahkamlash bo’yicha LWG talablari asosida audit oldi nazorati o‘tkazildi.
2025 yilning martida LWG auditning yakuniy bosqichini amalga oshiradi. Birinchi etapda 10 ta korxona auditdan o‘tkaziladi.
🔹LWG auditorlari O‘zbekistonga kelib ishlab chiqarish jarayonlarini kuzatadi. Ekologik va ijtimoiy standartlarga rioya qilish yo‘nalishida tahlil olib boradi. Bu bosqich, O‘zbekiston charm sanoatini global standartlarga muvofiqlashtirishda muhim qadam hisoblanadi.
🔹Ushbu jarayonlarda O‘zbekiston korxonalariga konsalting hizmatlarini ko‘rsatish bo‘yicha “O‘zharmsanoat” uyushmasi hamda MSS kompaniyasi o‘rtasida kelishuv imzolandi.
🔹Kelishuvga asosan, MSS O‘zbekiston korxonalariga nafaqat LWG sertifikatini olish, balki ishlab chiqarish jarayonlarini sifatli va ekologik jihatdan barqaror tashkil qilishga ham yordam beradi. Buning natijasida, O‘zbekiston charm sanoati global bozorda muvaffaqiyatli raqobatlashish imkoniga ega bo‘ladi.

Глобальный стандарт кожевенной промышленности: LWG определил предприятия, получающие сертификаты в Узбекистане!
29.11.2024
Состоялась онлайн-встреча между председателем ассоциации «Узчармсаноат» А.Султановым и руководством индийской компании MSS (Midas Star Specialities). На встрече был рассмотрен вопрос оказания консалтинговых и аудиторских услуг по внедрению международного сертификата LWG в Узбекистане.
🔹Как известно, в соответствии с постановлением (https://lex.uz/docs/6934046?query=LWG#sr-1) Президента начат процесс получения сертификата LWG в кожевенной промышленности Узбекистана. До этого времени на основе требований LWG был проведен предаудитный контроль по приведению отечественных кожевенных предприятий в соответствие с международными стандартами, укреплению экологической устойчивости и социальной ответственности производства.
В марте 2025 года LWG проведет заключительный этап аудита. На первом этапе будут проведены аудиты 10 предприятий.
🔹Аудиторы LWG будут следить за производственными процессами в Узбекистане. Осуществляет анализ соблюдения экологических и социальных стандартов. Этот этап является важным шагом в приведении кожевенной промышленности Узбекистана в соответствие с мировыми стандартами.
Подписано соглашение между ассоциацией «O 'zharmsanoat» и компанией MSS об оказании консалтинговых услуг предприятиям Узбекистана.
🔹Согласно соглашению, MSS поможет предприятиям Узбекистана не только получить сертификат LWG, но и качественно и экологически устойчиво организовать производственные процессы. В результате кожевенная промышленность Узбекистана сможет успешно конкурировать на мировом рынке.