Dog‘iston charm sanoat bozorida O‘zbekistonning o‘rni kengaymoqda
“O‘zcharmsanoat” uyushmasi raisi A. Sultanov, Dog‘iston Respublikasi sanoat va savdo vazirining birinchi o‘rinbosari boshchiligidagi delegatsiya bilan uchrashdi. Uchrashuvda ikki tomonlama hamkorlikni kengaytirish, sanoat sohasida tajriba almashish va yangi loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha kelishuvlar ko‘rib chiqildi.
Ma’lum bo‘lishicha, Dog‘iston Respublikasida har oyda 1 million kvadrat detsimetr charmga talab bor. Bu yirik hajmdagi ehtiyoj, asosan, poyabzal ishlab chiqarish, avtomobil sanoati, mebel sanoati va boshqa sohalarda ishlatiladi. Ushbu talablarga javob berish uchun O‘zbekiston charm sanoati o‘z mahsulotlarini yetkazib berishga tayyor va ikki tomonlama savdo hamkorligini kengaytirishda katta imkoniyatlar mavjud.
Uchrashuvda tomonlar maxsus poyabzal ustki qismlarini Dog‘istonga yetkazib berish, shuningdek, savdo uylarini ochish va omborxonalar tashkil etish masalalarini muhokama qilishdi. Bu tashabbuslar O‘zbekistonning charm mahsulotlari uchun Dog‘iston bozorida yangi imkoniyatlar yaratadi.
Shuningdek, O‘zbekiston va Dog‘iston tadbirkorlari o‘rtasida biznes-turlar tashkil etish bo‘yicha kelishuvga erishildi. Bu tadbirlar orqali ikki mamlakat o‘rtasidagi savdo aloqalari yanada mustahkamlanadi va yangi hamkorlik yo‘nalishlari ochiladi.
Uchrashuv, O‘zbekistonning charm sanoatini rivojlantirishda yangi bosqichni boshlab berishi mumkin va Dog‘iston bozorida mamlakatimiz mahsulotlariga bo‘lgan talabning ortishi, ikki tomonlama savdolarni sezilarli darajada oshirishga xizmat qildi.

Председатель ассоциации «Узчармсаноат» А.Султанов встретился с делегацией, возглавляемой первым заместителем министра промышленности и торговли Республики Дагестан. В ходе встречи обсуждены договоренности о расширении двустороннего сотрудничества, обмене опытом в промышленности и реализации новых проектов.
Как стало известно, в Республике Дагестан ежемесячно требуется 1 миллион квадратных дециметров кожи. Эта потребность в больших объемах используется в основном в производстве обуви, автомобильной промышленности, мебельной промышленности и других сферах. Для удовлетворения этих требований кожевенная промышленность Узбекистана готова поставлять свою продукцию, имеются большие возможности для расширения двустороннего торгового сотрудничества.
На встрече стороны обсудили вопросы поставки верхних частей специальной обуви, а также открытия торговых домов и организации складов. Эти инициативы создадут новые возможности для кожевенной продукции Узбекистана на рынке Дагестана.
Также достигнута договоренность об организации бизнес-туров между предпринимателями Узбекистана и Дагестана. Данные мероприятия еще больше укрепят торговые связи между двумя странами и откроют новые направления сотрудничества.
Встреча может положить начало новому этапу в развитии кожевенной отрасли Узбекистан и способствовала росту спроса на продукцию нашей страны на рынке Дагестана, значительному увеличению двусторонних торгов.