OʼZBEKISTON CHARMSANOATIDА INNOVATSION HUDUDLAR TASHKIL ETILADI
“Oʼzcharmsanoat” uyushmasi raisi Faxriddin Boboyev boshchiligidagi charm-poyabzal mahsulotlarini ishlab chiqaruvchi korxonalardan iborat delegatsiya Italiyaning Milan shahrida joylashgan “Kilometro Rosso” innovatsion hududiga tashrif buyurdi. Tashrifdan koʼzlangan maqsad – Italiya tajribasidan foydalangan xolda Oʼzbekiston charmsanoatida ham xuddu shu kabi innovatsion manzillarni barpo etish hamda u yerda biznes va tadqiqotchilar oʼrtasidagi hamkorlikni yoʼlga qoʼyishdir.
Maʼlumot uchun “Kilometro Rosso” — Yevropa Ittifoqidagi eng yirik innovatsion texnoparklaridan biri sanaladi. Ushbu hududga 2009 yilda asos solingan. Bu yerda aynan biznes va tadqiqotlar uchrashadi. Yangi texnologiyalarni korxonalarga yetkazib berishda agent vazifasini bajaradi. Bugungi kunda ushbu hududda 80 ga yaqin kompaniyalar, laboratoriyalar, tadqiqot markazlari faoliyat koʼrsatadi. 2500 mingdan ortiq tadqiqotchilar va xodimlar yangi texnologiyalar ustida ish olib borishadi. Shu kunga qadar “Kilometro Rosso” hududida 31 ta laboratoriyada umumiy qiymati 172 million yevro boʼlgan 49 ta loyiha moliyalashtirildi.
Tashrif chogʼida “Oʼzcharmsanoat” uyushmasi delegatsiyasiga yangi innovatsiyalarni amalga oshirish, atrof-muhitni muhofaza qilish maqsadida olib borilayotgan tadqiqotlar, charm-poyabzal sohasida kelgusi avlod texnologiyalarini yaratishdagi ilmiy izlanishlar toʼgʼrisida maʼlumotlar berildi.
Аyni yoʼnalishda “Kilometro Rosso” boshqa tarmoqlar bilan koʼp tomonlama hamkorlikni yoʼlga qoʼygan. Xususan, texnologik klasterlar yaratilgan. Bu yerda energiya tejamkor texnologiyalar, innovatsiyalar, АKT, injiniring yoʼnalishlarida mutaxassisliklar boʼyicha charmsanoat tarmogʼi uchun kadrlar tayyorlash yoʼlga qoʼyilgan.
Muloqotlarda “Kilometro Rosso” bilan “Oʼzcharmsanoat” uyushmasi oʼrtasida hamkorlikni yoʼlga qoʼyish, mamlakatimizda huddi shu kabi innovatsiya markazlarini barpo etishda tajriba almashish va texnik koʼmak koʼrsatish boʼyicha tashabbuslar bildirildi.
Nega aynan “Kilometro Rosso”?
“Oʼzcharmsanoat” uyushmasining ushbu markaz bilan hamkorligining afzalliklaridan biri – bu mazkur hudud allaqachon Yevropada innovatsion biznes-inkubator maqomiga erishgan. Markazning bu boradagi tajribasi mamlakatimiz charmsanoatini yanada rivojlantirishda qoʼl keladi. Shuningdek, “Kilometro Rosso” “Xalqaro ilmiy parkalar va innovatsiyalar uyushmasi” (IASP), “InnovUp – Italian Innovation”, “Ekotizim startaplari”, “MADE”, kabi xalqaro tashkilotlar va uyushmalar bilan hamkorlikni yoʼlga qoʼygan. Bu oʼz navbatida Oʼzbekiston korxonalarini xalqaro standartlar va andozalar asosida rivojlanishiga xizmat qiladi.
Tashrif yakunida tez fursatda mazkur markaz va Uyushma oʼrtasida hamkokrlikni boshlash boʼyicha muzokaralarning dastlabki raundini oʼtkazish boʼyicha qaror qabul qilindi.

Делегация предприятий кожевенно-обувной отрасли во главе с председателем ассоциации «Узчармсаноат» Фахриддином Бобоевым посетила научно-технологический парк Kilometro Rosso, расположенный в Милане (Италия). Цель визита – создание с использованием опыта Италии аналогичных инновационных адресов в узбекском кожпроме, налаживание сотрудничества между узбекскими и итальянскими бизнесменами и исследователями.
Для справки, Kilometro Rosso — один из крупнейших технопарков Евросоюза. Он был основан в 2009 году. Здесь встречаются бизнес, инновации и наука. Парк выступает в качестве агента по доставке новых технологий предприятиям. Сегодня в этой инновационной территории работают около 80 компаний, лабораторий и исследовательских центров. Над изобретением новых технологий и внедрением их в жизнь работает более 2500 тысяч исследователей и сотрудников. На сегодняшний день в 31 лаборатории Kilometro Rosso профинансировано 49 проектов общей стоимостью 172 миллиона евр
В ходе визита делегация ассоциации «Узчармсаноат» была проинформирована о проводимых здесь исследованиях в области охраны окружающей среды, внедряемых инноваций и научных исследованиях по созданию технологий нового поколения в кожевенно-обувной отрасли.
В этом направлении Kilometro Rosso наладил многостороннее сотрудничество с другими отраслями. В частности, созданы технологические кластеры. Здесь начата подготовка кадров для кожевенно-обувной промышленности в области энергосберегающих технологий, инноваций, ИКТ, машиностроения.
В ходе переговоров были озвучены инициативы по налаживанию сотрудничества между Kilometro Rosso и ассоциацией «Узчармсаноат» по обмену опытом и оказанию технической помощи в создании аналогичных инновационных центров в нашей стране.
Одним из преимуществ сотрудничества ассоциации «Узчармсаноат» именно с этим научно-техническим парком является то, что он пользуется статусом инновационного бизнес-инкубатора в Европе. Опыт технопарка в этом плане будет полезен в дальнейшем развитии кожевенно-обувной отрасли нашей страны. Также Kilometro Rosso ведет активное сотрудничество с такими международными организациями и объединениями, как Международная ассоциация научных парков и инноваций (IASP), InnovUp – Italian Innovation, Ecosystem Startups, MADE, что в свою очередь послужит стимулом и помощью для узбекских предприятий во внедрении международных стандартов и моделей в процессах производства.
По итогам визита было принято решение в кратчайшие сроки провести первый раунд переговоров о начале сотрудничества между научно техническим парком Kilometro Rosso и Ассоциацией «Узчармсаноат».