“TG Holding” Oʼzbekistonga 150 mln. dollar sarmoya kiritadi
Oʼzbekiston Respublikasi sanoat tarmoqlaridan iborat delegatsiyaning Janubiy Koreyaga tashrifi chogʼida “Oʼzcharmsanoat” uyushmasi raisi Faxriddin Boboyev mazkur mamlakatning eng yirik kompaniyalaridan biri “TG Holding” rahbariyati bilan muzokaralar oʼtkazdi.
Mazkur kompaniya dunyoning 50 dan ortiq mamlakatida oʼzining istiqbolli invest loyihalari bilan mashxurdir. Kompaniya qayta tiklanuvchi energiya, avtomobilsozlik, uy-joy qurilishi, yoʼl, farmatsevtika va kosmetologiya kabi sanoat tarmoqlarida koʼplab loyihalarni amalga oshirgan. Muloqotda kompaniya bilan hamkorlikda charm-poyabzal sohasida yangi sarmoyaviy loyihalarni amalga oshirish masalasi muhokama etildi.
Uchrashuv avvalida kompaniya rahbariyatiga mamlakatimiz charmsanoatining ishlab chiqarish, investitsiya, eksport salohiyati toʼgʼrisida maʼlumotlar taqdim etildi. Xorijiy investorlarga yaratilgan qulay ishbilarmonlik muhiti, davlat tomonidan berilayotgan imkoniyat va imtiyozlar, preferentsiyalar haqida taqdimot oʼtkazildi.
Oʼz navbatida Koreya kompaniyasi soʼngi besh yil mobaynida Oʼzbekiston iqtisodiyoti va sanoatining oʼsish dinamikasini kuzatib borishayotganini, xususan, yengil sanoatning charm-poyabzal tarmogʼidagi oʼzgarish va islohotlar yangi bosqichiga chiqanini maʼlum qildi. Shu maqsadda Janubiy Koreya brendlarini Oʼzbekistonga jalb qilgan holda yangi korxona ochish tashabbusini ilgari surishdi. Bu yerda ishlab chiqariladigan mahsulotlar nafaqat Osiyo mamlakatlari balki, Yevropaga ham yoʼnaltirilishi maʼlum qilindi. Shuningdek, mahalliy korxonalarimiz tomonidan ishlab chiqarilgan tayyor poyabzallarni Koreya bozoriga olib kirish boʼyicha takliflar koʼrib chiqildi.
“TG Holding” Oʼzbekistonda koʼplab sohalarga sarmoya kiritish maqsadida. Investitsiyalarning umumiy qiymati 150 mln. dollarni tashkil etadi. Dastlabki bosqichda esa 35 mln. dollar yoʼnaltiriladi. Аyni vaqtda ushbu mablagʼ evaziga qaysi tarmoqlarda ish boshlash boʼyicha taxlil jarayonlari olib borilmoqda.
Uchrashuvda Janubiy Koreya kapitali asosida amalga oshiriladigan dasturlar roʼyhatidan charmsanoat tarmogʼi birinchilardan boʼlib, mustahkam oʼrin egalladi. Аynan Koreya brendlarini Oʼzbekistonda ishlab chiqarish yuzasidan dastlabki kelishuvga erishildi.
Shu maqsadda “TG Holding” ishchi guruhi Oʼzbekistonda boʼlib charmsanoat tarmogʼining ishlab chiqarish salohiyati, bozor koʼrsatkichlari, infratuzilma bilan yaqindan tanishadigan boʼldi.

TG HOLDING ИНВЕСТИРУЕТ В УЗБЕКИСТАН 150 МЛН ДОЛЛАРОВ
В ходе визита рабочей группы Республики Узбекистан в Южную Корею председатель ассоциации «Узчармсаноат» Фахриддин Бобоев провел переговоры с руководством одной из крупнейших компаний этой страны – TG Holding.
Эта компания известна своими перспективными инвестиционными проектами более чем в 50 странах мира. TG Holding запустила множество проектов в таких отраслях, как возобновляемая энергетика, автомобилестроение, жилищное и дорожное строительство, фармацевтика и косметология. В беседе обсуждался вопрос реализации новых инвестпроектов в кожевенно-обувной отрасли.
В начале встречи руководству компании была представлена информация о производственном, инвестиционном и экспортном потенциале кожевенно-обувной отрасли нашей страны, проведена презентация о созданной в стране бизнес-среде, льготах и преференциях, предоставляемых государством для иностранных инвесторов.
В свою очередь, руководство корейской холдинговой компании сообщило, что на протяжении последних пяти лет следят за динамикой роста экономики и промышленности Узбекистана, в частности, реформами в кожевенно-обувной отрасли, которая переживают новый этап развития. С этой целью TG Holding выдвинула инициативу открытия нового предприятия путем привлечения в Узбекистан южнокорейских брендов. Было объявлено, что производимая здесь продукция будет направляться не только в страны Азиатского континента, но и в Европу. Обсуждались также предложения по экспорту на корейский рынок готовой обуви, произведенной узбекскими предприятиями.
TG Holding нацелена инвестировать сразу в несколько отраслей Узбекистана. Общий объем вливаний составит 150 млн долларов, 35 млн из которых будут направлены уже в ближайшее время для страта первых проектов. Параллельно проводится аналитическая работа по поводу того, в какие отрасли компания будет инвестировать свой капитал.
В списке , планируемых к реализации проектов на базе южнокорейского капитала, как отметили партнёры, касающийся кожевенно-обувной отрасли займет прочное место. Его суть заключается в запуске в Узбекистане производства корейских обувных брендов.
С этой целью рабочая группа TG Holding посетит Узбекистан для ознакомления с производственным потенциалом, показателями рынка и инфраструктурой кожевенно-обувной отрасли.