IFC O‘zbekistonning charm-poyabzal sanoatini yangi moliyalashtirish uchun ishchi guruhini yuboradi
Xalqaro moliya korporatsiyasi – IFC ofisida O‘zbekiston Respublikasi ishchi guruhining AQShga tashrifi doirasida navbatdagi uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
“O‘zcharmsanoat” uyushmasi raisi Faxriddin Boboev O‘zbekiston delegatsiyasi tarkibida mazkur institut rahbariyati bilan uchrashib, O‘zbekistonning charm-poyabzal va to‘qimachilik sanoatiga xalqaro moliyaviy yordamni jalb qilish masalasini muhokama qildi.
Ma’lumot uchun: Xalqaro moliya korporatsiyasi (IFC) – Jahon banki tarkibiga kiruvchi xalqaro moliya instituti hisoblanadi. IFC rivojlanayotgan mamlakatlarda xususiy sektor o'sishini rag'batlantirish uchun kreditlar, kapital investitsiyalar, tuzilgan moliya va risklarni boshqarish mahsulotlari va maslahat xizmatlarini taqdim etadi.
Uchrashuvda O‘zbekiston tomoni charm-poyabzal sanoati, uning sarmoyaviy va ishlab chiqarish salohiyatiga bag‘ishlangan taqdimotni o`tkazdi.
Xalqaro moliya korporatsiyasi vakillari O‘zbekistonda jahonga mashhur "NIKE" brendi ostida sport poyabzali ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yilgani haqida jahon yangiliklaridan xabar topganligini ma’lum qildi. Amerikalik ekspertlarning fikriga ko'ra, bu kelajakda global brendlarni jalb qilish bilan bog'liq faoliyatda moliyaviy yordam olish uchun ko'mak bo'ladi.
Muzokaralar natijasida IFC O‘zbekiston Respublikasining charm-poyabzal va to‘qimachilik sanoati korxonalari faoliyati bilan batafsil tanishish uchun yaqin vaqt ichida mamlakatimizga tashrif buyurishni ma`lum qildi.

IFC направит рабочую группу для нового финансирования в кожевенно-обувной отрасли Узбекистана
Очередная встреча в рамках визита рабочей группы Республики Узбекистан в США прошла в офисе Международной финансовой корпорации – IFC.
Председатель ассоциации «Узчармсаноат» Фахриддин Бобоев в составе узбекской делегации встретился с руководством данного института для обсуждения вопроса привлечения международной финансовой помощи в кожевенно-обувную и текстильную отрасли Узбекистан.
Для справки: Международная финансовая корпорация (англ. International Finance Corporation, IFC) — международный финансовый институт, входящий в структуру Всемирного банка. IFC осуществляет предоставление займов, инвестирование в форме долевого участия в капитале, предлагает структурированное финансирование и продукты по управлению рисками, а также оказывает консультационные услуги в целях стимулирования роста частного сектора в развивающихся странах.
На встрече узбекская сторона представила презентацию кожевенно-обувной промышленности, ее инвестиционном и производственном потенциале.
Представители Международной финансовой корпорации проинформировали, что в мировых новостях они слышали, что Узбекистан запустил производство спортивной обуви под всемирно известным брендом NIKE. Это по словам американских экспертов послужит хорошим подспорьем в будущем для получения финансовой помощи в деятельности, связанной с привлечением мировых брендов.
По итогам переговоров IFC выразила желание в ближайшее время посетить нашу страну для более детального ознакомления с деятельностью предприятий кожевенно-обувной и текстильной отраслей Республики Узбекистан.