Rossiya Federatsiyasining Yekaterinburg shahrida “Barqaror ishlab chiqarish: yangilanish strategiyalari” mavuzida boʼlib oʼtayotgan “Innoprom 2023” sanoat koʼrgazmasida “Oʼzcharmsanoat” uyushmasi hamda unga aʼzo korxonalar delagatsiyasi “Made in Uzbekistan” jamoaviy stend bilan ishtirok etdi. Charm-poyabzal sanoatimiz yutuqlari namoishiga aylangan stendidan 100 dan ortiq turdagi, tayyor charm, poyabzal, charm-attorlik buyumlari, xom ashyo va butlovchi materiallar joy oldi.
Uyushma delegatsiyasi Rossiyaning turli hududlaridan kelgan kompaniya va ishlab chiqarish korxonalari bilan ikki tomonlama hamkorlik aloqalarini kengaytirish, investitsiya, eksport yoʼnalishlarida muzokaralar oʼtkazdi.
Xususan, sarmoyaviy yoʼnalishda “Oʼzcharmsanoat” uyushmasi “PELLE TEHNOLOGY” MChJ bilan hamkorlikda Toshkent viloyatidagi “Караван-СК” OАJ ishtirokida tayyor charm ishlab chiqvarish loyihasini ishga tushirish boʼyicha kelishuvga erishib, loyihani samarali amalga oshirish boʼyicha ishlar boshlandi. Mazkur loyihaning dastlabki qiymati 2 mln. dollarni tashkil etadi.
Eksport masalalari ham koʼrgazma davomida muhokama etilib yangi kelishuvlarga erishildi. Jumladan, “Ulkan-Laziz” korxonasi Rossiyaning Галимова Флера Рахимовна xususiy tadbirkorlik subeʼkti bilan Rossiya Federatsiyasiga maxsus poyabzallarni sotish boʼyicha kelishuvga erishdi. Shartnoma bahosi 200 ming dollarni tashkil etadi.
Shuningdek, "Ulkan-Laziz" MChJ Hindistonga tayyor charm eksport qilish boʼyicha ham kelishuvni qoʼlga kiritdi. "Richmarks International" LLC bilan imzolangan shartnomaga asosan 500 ming dollarlik tayyor charm mahsulotlari 2023 yilning 4 choragida Hindistonga yetkaziladi.
Bundan tashqari mahalliy korxonalarimiz Rossiya, Xitoy kompaniyalari vakillari bilan uchrashuv oʼtkazdi.
“ЧАЙКА-Сервис” avtomobilsozlik kompaniyasi, "Rossiyskiy Metalloprokat" korxonalari Oʼzbekistondan mahsus poyabzallar xarid qilishga qiziqish bildirmoqda. “Интер Актив” kompaniyasi esa Oʼzbekiston bilan sanoat uchun moʼljallangan poyabzallar savdosini kengaytirishda sertifikatlashtirish yoʼnalishida hamkorlikka tayyor ekanligini maʼlum qildi.
Yana bir Rossiya kompaniyasi "Ноль экотехнопарк" bilan charm-poyabzal sohasida xosil boʼluvchi chiqindilarni qayta ishlash loyihasini amalga oshirish boʼyicha muzokara oʼtkazildi.
Xitoy kompanyasi "AWUKO" esa mamlakatimiz charm-poyabzal korxonalarini modernizatsiya qilish jarayonlarida ishtirok etishini maʼlum qildi.
Qayd etish kerak, Innoprom bu yangi mijozlar, yetkazib beruvchilar va investorlarni topish yoʼlida katta bir xalqaro platformadir.

ИННОПРОМ-2023: КОЖЕВЕННО-ОБУВНЫЕ ПРЕДПРИЯТИЯ ЗАКЛЮЧАЮТ НОВЫЕ КОНТРАКТЫ
Ассоциация «Узчармсаноат» и делегация входящих в нее предприятий принимают участие в промышленной выставке «Иннопром-2023», которая в этом году проходит под темой «Устойчивое производство: стратегии обновления» в г. Екатеринбург, Российская Федерация. Коллективный стенд «Сделано в Узбекистане» стал площадкой демонстрации в том числе достижений нашей кожевенно-обувной промышленности. Представлено более 100 видов готовой кожи, обуви, кожгалантереи, сырья и фурнитуры.
Делегация Ассоциации провела переговоры с компаниями и производственными предприятиями из разных регионов России по вопросам расширения двустороннего сотрудничества, инвестиций и экспорта.
В частности, ассоциация «Узчармсаноат» достигла договоренности с ООО «PELLE TECHNOLOGY» по производству готовой кожи совместно с ОАО «Караван-СК» в Ташкентской области, стороны уже приступили к практической части работы. Предварительная стоимость проекта оценивается в 2 млн долларов.
В ходе выставки также были обсуждены вопросы экспорта. Так предприятием Ulkan Laziz достигнута договоренность с российским частным хозяйствующим субъектом «Галимова Флера Рахимовна» о поставке в Российскую Федерацию спецобуви. Стоимость контракта составляет 200 тыс. долларов.
Также Ulkan Laziz заключил соглашение на экспорт готовой кожи в Индию. Согласно контракту, заключенному с ООО Richmarks International, кожа на сумму 500 тыс. долларов будут поставлена в Индию уже к концу 2023 года.
Кроме того, узбекские предприятия провели ряд переговоров с представителями российских и китайских компаний.
Автомобильная компания "Чайка-Сервис" и предприятие "Российский Металлопрокат" заинтересованы в закупе спецобуви из Узбекистана. Компания «Интер Актив» выразила готовность к сотрудничеству с Узбекистаном в направлении сертификации спецобуви,сделанной в Узбекистане, для дальнейшего расширения рынков сбыта.
С другой российской компанией — «Ноль Экотехнопарк» — был обсужден проект по переработке отходов, образующихся в кожевенно-обувном производстве.
Китайская же компания «AWUKO» изъявила желание в участие в процессе модернизации кожевенно-обувных предприятий нашей страны.
Следует отметить, что Иннопром в очередной раз оправдал свой статус крупнейшей международной площадки для поиска новых клиентов, поставщиков и инвесторов.