GIZ: CHARMSANOAT TARMOGʼIDА OʼRTA BOʼGʼIN KADRLARNI KАSB-HUNARGA OʼQITISH DАSTURI AMALGA OSHIRILADI.
08.06.2023
“Oʼzcharmsanoat” uyushmasida Germaniya xalqaro hamkorlik jamiyati (GIZ) vakillari bilan uchrashuv boʼlib oʼtdi. Muloqotdan koʼzlangan maqsad mazkur tashkilot tomonidan mamlakatimizda amalga oshirilayotgan “Oʼzbekiston kasb-hunar taʼlimi tizimida islohot va modernizatsiya jarayonlarini qoʼllab-quvvatlash” loyihasi doirasida charm-poyabzal tarmogʼi uchun kadrlar tayyorlash va qayta tayyorlash boʼyicha amaliy va moliyaviy koʼmak koʼrsatishdir.
Muloqot avvalida loyiha rahbari va milliy kordinatorga mamlakatimiz charmsanoatida kadrlar tayyorlash va qayta tayyorlash borasida olib borilayotgan ishlar va bugungi kunda sohaga malakali mutaxassislarni yetkazib berish boʼyicha yoʼlga qoʼyilgan xalqaro hamkorlik toʼgʼrisida batafsil maʼlumot taqdim etildi. Shuningdek, tarmoqda kadrlarga boʼlgan ehtiyoj koʼrsatkichlari yuzasidan taqdimot oʼtkazildi.
Qayd etish kerak, hozirgi kunda tarmoq uchun 5000 mingdan ortiq mutaxassisga talab bor. Xususan, korxonalarda 4300 ta tikuvchi, 27 ta bichuvchi, 241 ta marketolog, 272 ta dizayner, 331 ta texnologka ehtiyoj sezilayotgani aniqlangan. Shu maqsadda Uyushma tomonidan hududlarda oʼquv amaliyot markazlari, qisqa muddatli kurslar tashkil etilgan. Korxonalar qoshida “Dual” taʼlim tizimi asosida kadrlarni qayta tayyorlash borasida ishlar olib borilmoqda.
Oliy maʼlumotli kadrlarni tayyorlash maqsadida mamlakatimizdagi 3 ta institutning maxsus kafedrlarida 250 nafar talaba taxsil olmoqda. Yana 150 nafar talaba xorijiy universitetlar bilan yoʼga qoʼyilgan qoʼshma taʼlim dasturlari asosida Turkiya, Аngliya, Moskva, Belorus, Sankt-Peterburgda bilim olmoqda.
Muloqot chogʼida GIZ vakillari maktablar va kasb-hunar kollejlarida kasbga oʼqitish va kadrlar tayyorlash borasida Uyushma bilan yangi loyiha doirasida yaqin hamkorlik qilish boʼyicha oʼz takliflarini bildirdi. Mazkur dastur 2021-2025 yillarga moʼljallangan boʼlib, uning maqsadi kadrlar tayyorlash orqali barqaror ish oʼrinlarini taʼminlash, Oʼzbekiston aholisining yuqori daromad olish imkoniyatlarini kengaytirishdan iboratdir.
Shu maqsadda tashkilot vakillari Uyushma tomonidan taklif etilgan Fargʼona viloyatidagi kasb-hunarga oʼqitish markaziga tashrif buyurib, loyihaning qaysi bosqichlari orqali amaliy va moliyaviy koʼmak koʼrsatish boʼyicha izlanishlar olib boradi. Loyihaning yana bir muhim jihati bu sanoat va biznes hamkorligini qoʼlga qoʼygan xolda maktablar va kasb-hunar kolejlarida oʼquvchilarni kasbga yoʼnaltirish orqali kareraga erishish choralarini koʼrishdir. Bu oʼz navbatida Yangi Oʼzbekistonning taraqqiyot strategiyasiga hamoxangdir.
Uchrashuvda loyiha doirasida hamkorlikni yanada kengaytirish hamda charmsanoat tarmogʼi uchun malakali kadrlarni tayyorlash va qayta tayyorlash sohasida ikki tomonlama aloqlarni mustahkamlash maqsadida “Oʼzcharmsanoat” uyushmasi hamda GIZ oʼrtasida hamkorlik memorandumini imzolashga kelishib olindi.

GIZ: БУДЕТ РЕАЛИЗОВАНА ПРОГРАММА ПРОФЕССИОНАЛЬНОЙ ПОДГОТОВКИ ПЕРСОНАЛА СРЕДНЕГО ЗВЕНА ДЛЯ КОЖЕННОЙ ПРОМЫШЛЕННОСТИ
08.06.2023
В ассоциации «Узчармсаноат» состоялась встреча с представителями Германского общества по международному сотрудничеству (GIZ). Главная тема диалога – оказание практической и финансовой поддержки в подготовке и переподготовке кадров для кожевенно-обувной отрасли в рамках проекта «Поддержка процесса реформирования и модернизации в системе профессионального образования Узбекистана», реализуемого данной организацией в нашей стране.
В начале встречи руководителю проекта и национальному координатору была представлена подробная информация о проводимой в кожевенной отрасли нашей страны работе по подготовке и переподготовке кадров и налаженном сегодня международном сотрудничестве для обеспечения отрасли высококвалифицированными специалистами. Также была проведена презентация по показателям кадрового спроса в отрасли.
Следует отметить, что сегодня для кожевенно-обувной отрасли требуется более 5000 специалистов. В частности, определено, что предприятиям требуется 4300 портных, 27 закройщиков, 241 маркетолог, 272 дизайнера, 331 технолог. Для покрытия этих потребностей Ассоциация организовала центры учебной практики и краткосрочные курсы в регионах. На предприятиях проводится переподготовка кадров по дуальной системе образования.
250 студентов обучаются на специальных отделениях 3-х вузов нашей страны. Еще 150 студентов получают образование в Турции, Англии, Москве, Белоруссии, Санкт-Петербурге на основе совместных программ с зарубежными вузами.
В ходе диалога представители GIZ высказали свои предложения по тесному сотрудничеству с Ассоциацией в рамках нового проекта по профессиональному образованию и обучению в школах и профессиональных колледжах. Данная программа рассчитана на 2021-2025 годы, ее целью является обеспечение стабильными рабочими местами за счет подготовки кадров, а также поднятие доходов населения Узбекистана.
С этой целью представители организации посетят центр профессионального обучения в Ферганской области, предложенный Ассоциацией, и проведут исследование - на каких этапах проекта возможно оказание практической и финансовой поддержки.
Еще одним важным аспектом проекта является принятие мер для достижения карьерного роста путем направления учащихся в профессиональный рост в школах и профколледжах, а также налаживания сотрудничества между промышленностью и бизнесом, что созвучно со стратегией развития Нового Узбекистана.
На встрече было принято решение о подписании меморандума между ассоциацией «Узчармсаноат» и GIZ в целях дальнейшего расширения сотрудничества в рамках проекта и укрепления двусторонних отношений в сфере подготовки и переподготовки квалифицированных кадров для кожевенной-обувной промышленности.