BANGLADESH BILAN KO'P QIRRALI HAMKORLIK
“O‘zcharmsanoat” uyushmasida Bangladeshlik investorlar, yirik kompaniyalar, shuningdek, tarmoqda biznesni rivojlantirish, marketing yo`nalishlaridagi mutaxassislar bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Muloqot kun tartibidagi asosiy mavzu oʻzaro manfaatli hamkorlik aloqalarini oʻrnatishdan iborat bo’ldi.
Investorlar taʼkidlaganidek, bugun Oʻzbekiston jadal rivojlanib, tashqi siyosatda ochiq va progmatik yo`lni tutgan. Iqtisodiyot, xorijiy valyuta bozorining liberallashuvi mamlakatning yangi yirik loyihalarni amalga oshirishga tayyor ekanligini dunyoga namoyish etmoqda. Bu omillar o‘zaro manfaatli savdo va sarmoyaviy hamkorlikni yo‘lga qo‘yish, barcha qit’alardan ishbilarmonlarni mamlakatimizga jalb etishda yaxshi ko‘prik bo‘lib xizmat qilmoqda.
Uchrashuvda mehmonlarga sohani davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlash, tadbirkorlikni rivojlantirish uchun soliq va bojxona imtiyozlari haqida batafsil ma’lumot berildi. Transport-logistika imkoniyatlari va eksport bozorlariga alohida e’tibor qaratildi. Bangladesh O‘zbekistonni MDH, shuningdek, Yevropa bozorlariga chiqish portali sifatida ko‘rmoqda. O‘zbekiston uchun Bangladesh bilan hamkorlikning yo‘lga qo‘yilishi Osiyo va Okeaniya mamlakatlari bilan yangi eksport aloqalarini yo`lga qo`yish, xorijga yetkazib berish hajmini kengaytirish imkonini beradi.
Mehmonlar taʼkidlaganidek, bugungi kunda Bangladeshda ishlab chiqarilgan barcha poyabzal mahsulotlari eksport qilinadi. Shu sabab, davlat import hisobiga o`z extiyojlarini qoplaydi. Mamlakatda 170 milliondan ortiq inson boshqa mamlakatlardan olib kelingan poyabzalni sotib olishga majbur. Sanoat sohasi ham shunday ahvolda. Korxonalar ehtiyojlari uchun xomashyo va terini katta hajmda import qilishadi. O‘zaro manfaatli savdo aloqalarining yo‘lga qo‘yilishi O‘zbekiston uchun tayyor va yarim tayyor mahsulotlar eksportida ulkan bozorni ochib beradi.
Hamkorlik O‘zbekistonning kadrlar salohiyatini mustahkamlashni ham nazarda tutadi. Bangladesh kompaniyalari asosan jahon brendlari bilan ishlaydi. Ishlab chiqarishga xalqaro talablar va sifat standartlarini joriy qilingan. Bu borada ular tajriba almashish uchun malakali texnolog, muhandis va konstruktorlarni O‘zbekistonga yuborilishini ma`lum qildi.
Mehmonlar mamlakatimizning qator hududlarida bo‘lib, O‘zbekiston korxonalaridagi ishlab chiqarish jarayonlari, mahsulotlar sifati bilan bevosita joyida tanishish niyatida.
Tomonlar, shuningdek, ikki mamlakat sanoat korxonalari rahbarlari ishtirokida o‘zaro biznes missiyalarni tashkil etish, jumladan, korxonalarga biznes-turlar uyushtirish va investitsiya hamda eksport shartnomalarini tuzishga kelishib oldilar.
Uchrashuv yakunida O‘zbekiston va Bangladesh o‘rtasidagi charm-poyabzal sanoatida ko‘p qirrali sheriklikni mustahkamlovchi hamkorlik memorandumi imzolandi.

МНОГОПЛАНОВОЕ ПАРТНЕРСТВО С БАНГЛАДЕШ
В ассоциации «Узчармсаноат» прошла встреча с инвесторами, крупными предпринимателями, а также специалистом по развитию бизнеса, маркетингу и нетворкингу Бангладеш. Главная тема в повестке диалога – установление взаимовыгодных кооперационных связей.
Как отметили инвесторы, сегодня Узбекистан демонстрирует миру динамичное развитие, открытость внешней политики, либерализацию экономики и валюты, готовность к новым крупным проектам. Эти факторы служат хорошим мостом для установления взаимовыгодного торгового и инвестиционного сотрудничества, привлекают в страну бизнесменов со всех континентов.
На встрече гостям была представлена подробная информация о государственной поддержке отрасли, налоговых и таможенных послаблениях для развития бизнеса. Особое внимание было уделено транспортно- логистическим возможностям и рынкам сбыта. Бангладеш видит в Узбекистане портал для выхода на рынки стран СНГ, а также Европы. Для Узбекистана установление кооперации с Бангладеш открывает новые экспортные контакты стран Азии и Океании, позволяя расширить объемы зарубежных поставок.
Как отметили гости, сегодня вся производимая обувная продукция Бангладеш под аутсорсинг поставляется на экспорт в полном объеме, между тем сама страна внутренний спрос удовлетворяет за счет импорта. Более чем 170-миллионное население страны вынуждено покупать обувь, которая завозится из других стран. В таком же положении находится и промышленный сектор, который вынужден в больших объемах завозить сырье и кожу для нужд предприятий. Установление взаимовыгодных торговых отношений откроет для Узбекистана огромный рынок сбыта готовой и полу готовой продукции.
Сотрудничество также предполагает усиление кадрового потенциала Узбекистана. Компании Бангладеш работают преимущественно с мировыми брендами, внедряют в производство международные требования и стандарты качества. В этом плане они могут для обмена опытом направлять в Узбекистан квалифицированных технологов, инженеров и дизайнеров.
Гости намерены посетить ряд регионов нашей страны для ознакомления прямо на местах с производственными процессами на узбекских предприятиях и качеством выпускаемой продукции.
Также стороны договорились об организации взаимных бизнес-миссий, представленных руководителями производственных предприятий двух стран, включающих деловые туры на предприятия и заключение инвестиционных и экспортных договоров.
По итогам встречи был подписан меморандум о сотрудничестве, закрепляющий многоплановое партнёрство между Узбекистаном и Бангладеш в кожевенно-обувной отрасли.