Bugun “Oʼzcharmsanoat” uyushmasi tashkil topganiga 5 yil toʼldi
Uyushmaning tarixi 2000 yil 23 fevralda Oʼzbekiston Respublikasi Prezidentining Farmoni bilan “Oʼzbek Charmi” АJning “Oʼzbekyengilsanoat” uyushmasi tarkibidan chiqarilib, “Oʼzbekcharmpoyabzali” uyushmasiga aylantirilganidan boshlanadi.
2018 yil 3 mayda Prezident Sh.Mirziyoev tomonidan imzolangan “Charm-poyabzal va moʼyna mahsulotlari eksport salohiyatini rivojlantirish va oshirishni yanada ragʼbatlantirish chora-tadbirlari toʼgʼrisida”gi Qarorning eʼlon qilingani soha uchun chinakam sanoat rivojlanishining yangi tarixiga asos solgan tarixiy voqea boʼldi. Xuddi shu hujjat bilan “Oʼzbekcharmpoyabzali” uyushmasi “Oʼzcharmsanoat” uyushmasiga aylantirildi. Uning tarkibiga teri, moʼyna xomashyosi hamda junni qayta ishlash, tayyorlash, saqlash, chorva mollarini avtomatlashtirilgan holda soʼyish, qorakoʼl va sunʼiy charm, charm buyumlar, poyabzal mahsulotlarini ishlab chiqarish bilan shugʼullanuvchi korxonalar va boshqa tashkilotlar ixtiyoriy ravishda aʼzo boʼldi.
ISHLАB CHIQАRISH
5 yil ichida tarmoq butunlay qayta shakillantirildi. Sanoat miqyosiga chiqdi. 2017 yildan 2022 yilgacha mamlakatimizda charm-poyabzal mahsulotlari ishlab chiqarish 7,5 foizga oshdi. Masalan, poyabzal sanoatini olaylik agar islohotlargacha mamlakatda yiliga atigi 10,8 million juft mahsulot ishlab chiqarilgan boʼlsa, o'tgan yil ko'rsatkichlari 160 million juftdan oshdi. Mutaxassislarning taʼkidlashicha, bugungi kunda soha erkaklar poyabzaliga boʼlgan ehtiyojni deyarli to'liq, ayollar va bolalar poyabzaliga boʼlgan ehtiyojni esa 40-60 foizga qoplagan.
Charm mahsulotlarini ishlab chiqarishga kelsak, oʼtgan yili qariyb 2 milliard kv.dm charm mahsulotlari ishlab chiqarilgan. Holbuki, 5 yil avval bu koʼrsatkich 540 million kv.dmdan zoʼrgʼa oshgan edi.
EKSPORT
Oxirgi 5 yilda poyabzal va charm buyumlar kabi eksport qilinadigan tovarlar turi 18 tadan 200 taga koʼpaydi. Eksport geografiyasi ham kengaydi. Аgar ilgari charm-poyabzal mahsulotlari atigi 8 ta davlatga eksport qilingan boʼlsa, joriy yil yakuni boʼyicha 48 ta uzoq va qoʼshni davlatlarga eksport amalga oshirilgan. Eksport hajmi 6,1 barobarga oshib, 75 million dollardan 460 million dollarga yetdi.
Eksport geografiyasining asosiy qismini 300 millionga yaqin aholiga yega MDH davlatlari egallaydi. Keyingi yillarda Germaniya, АQSh, Portugaliya, Frantsiya, Belgiya, Misr, Koreya, Yaponiya, BAA, Kamerun va Kolumbiya kabi yangi mamlakatlarga eksport ham yoʼlga qoʼyildi.
INVESTITSIYA
Bugungi kunda mamlakatimizda 2 mingdan ortiq charm-poyabzal ishlab chiqaruvchi korxona tashkil etilgan. Yildan-yilga yangi korxonalar soni ortib bormoqda. 2017-yilda sohaga kiritilgan sarmoyalar 12 million dollarni tashkil yetgan boʼlsa, 2022-yilda 296,6 million dollarga yetdi. Bu mablag'larning katta qismi, yani 92% bu - to'g'ridan-to'g'ri investitsiyalar va tadbirkorlarning o'z mablag'lari.
Birgina oʼtgan yilning oʼzida poyabzal ishlab chiqarish, charmni qayta ishlash, sunʼiy charm, charm buyumlar, moʼyna va jun mahsulotlari, import oʼrnini bosuvchi va boshqa mahsulotlar ishlab chiqarish boʼyicha 365 loyihaning amalga oshirilishi natijasida 9 ming 631 ish oʼrni yaratildi.

Вообще история Ассоциации берет свое начало с 23 февраля 2000 года, когда Указом Президента Республики Узбекистан акционерное общество «Узбек чарми» был выведен из состава объединения «Узбекенгилсаноат» и преобразовано в объединение «Узбекчармпоабзали».
Но действительно историческим событием для отрасли стал выход 3 мая 2018 года за подписью Президента Ш. Мирзиёева Постановления «О мерах по дальнейшему стимулированию развития и роста экспортного потенциала кожевенно-обувной и пушно-меховой отраслей», которое заложил фундамент новой истории развития отрасли. Этим же документом Ассоциация «Узбекчармпойабзали» была преобразована в Ассоциацию «Узчармсаноат» с добровольным вхождением в ее состав организаций, занимающихся заготовкой, хранением и переработкой кожевенного, пушно-мехового сырья и шерсти, автоматизированным убоем скота, производством изделий из шести, каракуля и искусственной кожи, кожгалантерейной продукции, обуви, а также других организаций.
ПРОИЗВОДСТВО
За эти 5 лет отрасль полностью переродилась и выросла до промышленных масштабов. С 2017г. по 2022г. производство кожевенно-обувной продукции в стане выросло 7,5%. Взять производство обуви, к примеру. Если до реформ в стране в год производилось всего 10,8 млн пар, в прошлом году этот показатель превысил 160 млн пар в год. По оценкам экспертов, сегодня отрасль практически полностью покрывает потребность в мужской обуви и на 40-60% потребность в женской и детской обуви.
Что касается производства кожи, то в прошлом году было изготовлено свыше 2 млрд дм. кв. Кожи. Тогда как этот показатель 5 лет назад едва превышал 540 млн дм. кв.
ЭКСПОРТ
За последние 5 лет виды экспортируемых товаров, такие как обувь и кожгалантерейная продукция увеличились с 18 до 200, а также расширилась география экспорта, если раньше кожевенно-обувная продукция экспортировалась всего в 8 стран, то по итогам текущего года экспорт был осуществлен в 48 стран дальнего и ближнего зарубежья, при этом объем экспорта увеличился в 6,1 раз, с 75 млн долларов до 460 млн долларов.
Основную часть географии экспорта занимают страны СНГ с населением около 300 млн человек. За последние годы также был начат экспорт в новые страны, такие как Германия, США, Португалия, Франция, Бельгия, Египет, Корея, Япония, ОАЭ, Камерун и Колумбия.
Сегодня в нашей стране налажена деятельность более 2000 кожевенно-обувных предприятий. И год за годом растет количество новых предприятий. В 2017 году инвестиции в отрасль составляли 12 млн долларов, а в 2022 году они достигли 296,6 млн долларов. Львиная для этой суммы, а именно 92% это - прямые инвестиции и собственные средства предпринимателей.
Только в прошлом году в результате реализации 365 проектов по производству обуви, переработке кожи, выпуску искусственной кожи, кожгалантереи, изделий из меха и шерсти, импортозамещающей и другой продукции создано 9 631 рабочих мест.
В 2023 году планируется реализовать 175 инвестиционных проектов на сумму 243,4 млн долларов, создать 13500 новых рабочих мест.