Qozogʼiston poytaxti Ostona shahrida boʼlib oʼtayotgan “Mehnat muhofazasi va sanoat xavfsizligi-KIOSh” xalqaro koʼrgazmasi doirasida “Oʼzcharmsanoat” uyushmasiga 20 dan ortiq korxona muvofaaqiyatli eksport shartnomalari va investitsiya kelishuvlarini imzolashga erishdi.
Mamlakatimizda ishlab chiqarilgan maxsus poyabzallar, uniformalarni mazkur mamlakat bozoriga yetkazib berish boʼyicha Qozogʼiston kompaniyalar bilan muzokaralar, muloqotlar oʼtkazildi.
Jumladan, Uyushmaga aʼzo “Ulkan Laziz” MChJ Qozogʼistonning “JMKZ” korxonasi bilan togʼ-kon, kimyo sanoatlari uchun maxsus poyabzallarni yetkazib berish boʼyicha umumiy qiymati 500 ming АQSh dollari boʼlgan eksport shartnomasini imzoladi. Shuningdek, “Ulkan Laziz” MChJ Qozogʼiston kompaniyalari bilan tabiiy charmdan tayyorlangan poyabzal mahsulotlarini mazkur davlatning Olma-ota, Chimkent shaharlariga sotish boʼyicha 300 ming АQSh dollarlik shartnomalarni qoʼlga kiritdi.
“KFK” korxonasi esa, koʼrgazmaning navbatdagi kunida ham manfaatli yirik eksport shartnomalarni qoʼlga kiritdi. Korxona Qozogʼiston kompaniyalari bilan qariy 800 ming dollardan ortiq boʼlgan eksport shartnomalarni imzoladi.
Uch kunlik koʼrgazma doirasida, mahalliy korxonalarimiz tomonidan qariyb, 2,5 mln dollarlik eksport shartnomalari imzolandi.
Shuningdek, koʼrgazma doirasida mamlakatimiz charm sanoatining investitsion salohiyati, ishlab chiqarish va eksport hajmlari yuzasidan taqdimotlar oʼtkazildi.
Umuman olganda “KIOSh” xalqaro koʼrgazmasi mahalliy korxonalarimizning eksport salohiyatini yanada oshirib, yangi hamkorlar topishi uchun qulay biznes platforma boʼlib xizmat qildi.

Более 20 узбекских кожевенно-обувных компаний-членов ассоциации «Узчармсаноат» провели плодотворные переговоры с иностранными предприятиями, подписали экспортные контракты и инвестиционные соглашения в рамках международной выставки по охране труда и промышленной безопасности – KIOSH 2023, которая проходила в эти дни в столице Казахстана г. Астане.
Проведены переговоры и диалоги с казахстанскими компаниями по поставке на рынок этой страны специальной обуви и форменной одежды, произведенной в нашей стране.
В частности, ООО Ulkan Laziz, член Ассоциации, подписал экспортный контракт с казахстанским предприятием JMKZ на поставку специальной обуви для горно-химической промышленности на общую сумму 500 тыс. долларов. ООО Ulkan Laziz также заключил договор на 300 тыс. долларов с другими казахстанскими компаниями на поставку обуви из натуральной кожи в г. Алматы и г. Шымкент.
Узбекская компания KFK также заключила крупные экспортные контракты в дни выставки. Общая стоимость договоренностей оценивается в более чем 800 тыс. долларов.
В рамках трехдневной выставки нашими отечественными предприятиями были подписаны экспортные контракты на сумму почти 2,5 млн долларов.
Также на выставке были проведены презентации об инвестиционном потенциале кожевенно-обувной отрасли страны, объемах производства и экспорта.
В целом международная выставка KIOSH послужила удобной деловой площадкой для демонстрации иностранным бизнес-кругам промышленного и экспортного потенциала Узбекистана, пополнения экспортной портфели предприятий отрасли новыми контрактами и поиска новых партнеров.