“O‘zcharmsanoat” uyushmasi a’zolarining navbatdagi umumiy yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Yig‘ilishda “O‘zcharmsanoat” uyushmasi faoliyatining 2022 yil yakunlari va 2023 yildagi vazifalar bo‘yicha 12 ta masala ko‘rib chiqildi.
Qayd etilganidek, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Charm-poyabzal va mo‘ynachilik sohalarida tayyor mahsulotlar ishlab chiqarishni qo‘llab-quvvatlashga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida” 2022 yil 26 fevraldagi PQ-143-son qarori ijrosini tashkil etish bo‘yicha Uyushmada quyidagi ishlar amalga oshirildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022 yil 26 fevraldagi PQ-143-son qarori bilan O‘zbekiston Respublikasi Soliq kodeksiga o‘zgartishlar kiritildi hamda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2023 yil 27 fevraldagi PQ–77-sonli qarori bilan soha korxonalariga berilgan bojxona imtiyozlarining amal qilish muddati 2026 yil 1 yanvargacha uzaytirildi.
Har bir tuman kesimida aholi zich yashaydigan mahallalarda chorva mollarini so‘yish va teri xomashyosini yig‘ib olish bo‘yicha kichik mobil xizmatlarni yo‘lga qo‘yish bo‘yicha “manzilli loyihalar dasturi” ishlab chiqildi va amalga oshirish ishlari boshlandi.
Farg‘ona viloyati Marg‘ilon shahri “Orol bo‘yi” mahallasi tajribasi asosida kosibchilik rivojlangan kamida beshtadan mahallani tanlab olgan holda kosiblar faoliyatini kengaytirish bo‘yicha manzilli loyihalar dasturlari ishlab chiqildi va hozirda ular amalga oshirilmoqda.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Andijon, Buxoro, Jizzax, Qashqadaryo, Namangan, Samarqand, Surxondaryo, Farg‘ona, Xorazm va Toshkent viloyatlarida terini qayta ishlashga ixtisoslashgan hamda tayyor charm-poyabzal va mo‘yna mahsulotlarini ishlab chiqarishga ixtisoslashgan kichik sanoat zonalari tashkil etilmoqda.
2022 yil davomida (25-27 may va 12-14 oktyabr)da “UzCharmExpo” Xalqaro charm, poyabzal va mo‘yna ko‘rgazma yarmarkasi Toshkent shahrida tashkil etildi. Shuningdek, joriy yilning 5-7 aprel kunlari «ShoesStar» (Rossiya) bilan birgalikda “UzCharmExpo-ShoesStar Eurasia 2023” Xalqaro ko‘rgazma-yarmarkasi o‘tkazildi.
Uyushmaga a’zo korxonalar tomonidan 2022 yil yakunlari bilan– 5 593,9 mlrd.co‘mlik sanoat mahsulotlari ishlab chiqarildi. Jumladan, charm mahsulotlari 1 840,1 mln.kv.dm. (110,1 foiz), poyabzal mahsulotlari 128,5 mln.juft (111,3 foiz), charm-attorlik mahsulotlari 130,6 mlrd.so‘m (118,8 foiz)ni tashkil etdi. Davlat investitsiya dasturiga asosan 42 ta loyiha doirasida 198,3 mln.dollar investitsiya mablag‘lari o‘zlashtirildi. Shundan, 71,3 mln.dollari (156,7 foiz) to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalardir.
2022 yil yakuniga ko‘ra soha bo‘yicha jami 296,6 mln.dollarlik 365 ta investitsiya loyihalari o‘zlashtirishga erishildi. Natijada 130 ta yangi korxonalar ishga tushirildi. Natijada 9 631 nafar yangi ish o‘rinlari yaratildi;
Ishga tushirilgan loyihalar hisobidan 800 ming bosh chorva mollarini so‘yish (zamonaviy kushxonalar), 740 mln.kv.dm tayyor charm mahsulotlari, 16,5 mln.juft turli poyabzallar va poyabzal tag qismlari, 9,2 mln.dona charm-attorlik mahsulotlari, 20 ming tonna jun mahsulotlari ishlab chiqarish bo‘yicha qo‘shimcha quvvatlar yaratildi.
Mahalliylashtirish dasturi doirasida 20 ta loyihalar amalga oshirilishi hisobiga 454,7 mlrd.so‘mlik mahsulotlar ishlab chiqarilishiga erishildi.
450,0 mln.dollarlik mahsulotlar eksport qilinishiga erishildi. 2022 yilda sohaning eksport geografiyasiga Yaponiya, Fransiya, Germaniya, BAA, AQSH, Kanada va Kamerun kabi davlatlar qo‘shilgani holda soha mahsulotlai eksport qilinayotgan davlatlar soni 40 taga yetdi.
Umumiy yig‘ilishda Uyushmaning 2023 yildagi vazifalari belgilab olindi. Joriy yilda 6,5 trln so‘mlik sanoati mahsulotlari ishlab chiqariladi va o‘sish 116,0 foizga yetkaziladi. 182,0 mln dollarlik, shundan 48,0 mln dollarlik to‘g‘ridan- to‘g‘ri xorijiy investitsiyalar o‘zlashtiriladi va investitsiyalarni o‘zlashtirish prognozi 102,1 foizga bajarilishi ko‘zda tutilgan. Umumiy qiymati 243,4 mln dollar bo‘lgan 175 ta loyihalar shundan 29 mln dollar bo‘lgan 6 tasi davlat investitsiya dasturiga asosan ishga tushiriladi va 8 550 ta yangi ish o‘rinlari tashkil etiladi. Natijada, 530 mln. kv.dm charm mahsulotlari, 6,8 mln. juft poyabzal mahsulotlari, 128 ming dona charm-attorlik buyumlari, 9 ming tonna poyabzal uchun yelim, 60 ming dona qorako‘l hamda1,3 ming tonna junni qayta ishlash bo‘yicha qo‘shimcha quvvatlar yaratiladi.
600 mln dollarlik eksport amalga oshirilib, o‘sish suratlari 130,4 foizga yetkaziladi. 510,1 trln so‘mlik mahalliylashtirilgan mahsulotlar ishlab chiqariladi va belgilangan reja 100 foizga bajarilib, o‘sish suratlari 112,2 foizga yetkaziladi.
Shuningdek, Umumiy yiilishda uyushmaga a’zo korxonalar tomonidan ko‘tarilgan masalalarni tez fursatja va ijobiy xal etish bo‘yicha chora-tadbirlar dasturi ishlab chiqildi. Shuningdek lyoihalarni o‘z vaqtida amalaga oshirish bo‘yicha “yo‘l xaritalarida” yuyelgilangan manzilli tadbirlarni samarali bajarish bo‘yicha mas’ullarga ko‘rsatmalar berildi.

Годовое собрание ассоциации "Узчармсаноат"
Состоялось очередное общее собрание членов ассоциации «Узчармсаноат». На ежегодном заседании рассмотрены итоги 2022 года и задачи на 2023 год, повестка дня включила 12 вопросов.
Как было отмечено, для исполнения задач, определенных Постановлением Президента Республики Узбекистан о 26 февраля 2022 года №ПП-143 «О дополнительных мерах по поддержке производства готовой продукции в кожевенно-обувной и меховой отраслях» Ассоциацией проведена следующая работа.
Внесены изменения в Налоговый кодекс Республики Узбекистан, а также Постановлением Президента Республики Узбекистан от 27 февраля 2023 года № ПП-77 срок действия таможенных льгот, предоставляемых предприятиям отрасли, продлен до 1 января 2026 года.
В густонаселенных махаллях в разрезе каждого района была разработана и реализована «целевая проектная программа» по организации компактных мобильных служб по убою скота и сбору кожевенного сырья.
На основе опыта махалли «Орол буйи» города Маргилан Ферганской области в регионах республики отобрано не менее пяти махаллей, где развито ремесленничество, разработаны и в настоящее время реализуются программы адресных проектов по расширению деятельности ремесленников.
В Республике Каракалпакстан, Андижанской, Бухарской, Джизакской, Кашкадарьинской, Наманганской, Самаркандской, Сурхандарьинской, Ферганской, Хорезмской и Ташкентской областях создаются малые промышленные зоны, специализирующиеся на переработке кожи и производстве готовой кожевенно-обувной продукции и меховых изделий.
В течение 2022 года (25-27 мая и 12-14 октября) в г. Ташкенте была организована и проведена Международная выставка-ярмарка кожи, обуви и меха «UzCharmExpo-2022».
Также 5-7 апреля т.г. совместно с Международной организацией ShoesStar (Россия) прошла Международная выставка UzCharmExpo-ShoesStar Eurasia 2023.
К концу 2022 года предприятиями-членами Ассоциации произведено промышленной продукции на сумму 5 593,9 млрд сумов. В том числе кожтоваров было произведено 1 840,1 млн кв.дм. (110,1%), обуви – 128,5 млн пар (111,3%), кожгалантереи – на 130,6 млрд сумов (118,8%). На основании государственной инвестиционной программы в рамках 42 проектов освоено 198,3 млн долларов инвестиций. Из них 71,3 млн долларов (156,7%) составляют прямые иностранные инвестиции.
К концу 2022 года реализовано 365 инвестпроектов на общую сумму 296,6 млн долларов. В результате было запущено 130 новых предприятий, создано 9 631 новое рабочее место;
За счет реализации данных инвестпроектов были созданы дополнительные мощности по убой 800 тыс. голов скота, выпуску 740 млн кв.дм готовой кожи, 16,5 млн пар обуви и подошв, 9,2 млн шт. кожгалантереи, 20 тыс. тонн шерстяных изделий.
В рамках программы локализации за счет реализации 20 проектов произведено продукции на сумму 454,7 млрд сумов.
Осуществлен экспорт продукции на сумму 450 млн долларов. В 2022 году в географию экспорта отрасли были включены новые страны, такие как Япония, Франция, Германия, ОАЭ, США, Канада и Камерун. На сегодня количество стран, куда экспортируется продукция отрасли, достигла 40.
На общем собрании были определены задачи Ассоциации на 2023 год. В текущем году будет произведено промышленной продукции на 6,5 трлн сумов, рост составит 116 процентов. В отрасль будут привлечены 182 млн долларов, из которых 48 млн долларов составят прямые иностранные инвестиции, а прогноз освоения инвестиций предполагается выполнить на 102,1%. Будет реализовано 175 проектов общей стоимостью 243,4 млн долларов, из них 6 на 29 млн долларов будут запущены на основе государственной инвестиционной программы, будет создано 8550 новых рабочих мест. В результате осуществляемых мер производство кожи вырастит на 530 млн. кв. дм, обуви – на 6,8 млн пар, кожгалантереи – 128 тыс. шт. кожгалантереи, обувного клея – на 9 тыс. тонн, каракуля – 60 тыс. шт. и шерстяных изделий на 1,3 тыс. тонн.
Объем экспорта в 2023 году будет доведен до 600 млн долларов, прирост по сравнению с прошлым годом составит 130,4%. Будет произведено локализованной продукции на 510,1 трлн сумов, при этом поставленный план будет выполнен на 100%, а показатели роста достигнут 112,2%.
Также на Общем собрании была разработана программа мероприятий по оперативному и положительному решению вопросов, поднятых предприятиями-членами Ассоциации. Также даны поручения ответственным лицам за эффективную реализацию целевых мероприятий в «дорожных картах» по своевременной реализации инвестпроектов.