“Oʻzcharmsanoat” uyushmasi hamda Koreya Respublikasining «Sang Won Hi Tech Co., LTD» (Zhang Jia Gang Line Machinary I & E Co.,LTD) kompaniyasi rahbari Kisung Lee va Keun Soo bilan uchsharuv boʻlib oʻtdi. Muloqotda Koreyalik investorning koʼzlangan asosiy maqsadi nafaqat ikki davlat oʼrtasida charm-poyabzal va moʼynachilik soxasida savdo-iqtisodiy munosabatlarning bugungi xolatini koʼrib chiqish, balki O‘zbekistonda granula bilan jun maxsulotalarini qo’shib sintetika tola ishlab chiqaradigan korxona tashkil etish . Yurtimizda jun maxsulotlari ko’p bo'lganligi uchun “Oʻzcharmsanoat” uyushmasi tizimidagi korxonalar tomonidan junni qayta ishlab chiqarish faoliyati bilan shug’ullanuvchi korxonalar hamkorligida sintetika tola ishlab chiqarishni yo’lga qo’yishdan iboratligini ma’lum qilishdi.
Uchrashuv avvalida Uyushma rahbariyati xorijlik tadbirkorga mamlakatimizning charm-poyabzal va moʻynachilik sanoatiga oid qonunchilikdagi soʻngi oʻzgarishlar, investorlarga yaratilayotgan sharoitlar va berilayotgan imtiyozlar haqida maʼlumot taqdim etdi. Shu bilan birga rahbariyat tomonidan eksport koʼrsatkichlarini yanada oshirish va Koreyalik investorlarni mamlakatimizga faol jalb qilish masalalari ko’rib chiqildi. Rejalashtirilayotgan yangi loyiha boʻyicha takliflari atroflicha muhokama etildi.
Ushbu loyiha faoliyati asosan jun mahsulotlari bilan sintetikani aralashtirgan holdan undan sintetik tola ishlab chiqarishga yoʻnaltirilgan. Koreyalik investorlar o’zlarining ishlab chiqargan tolalaridan poyabzal, avtomobil o’rindiqlari ,sun’iy charm va mebel sanoatida ham keng foydalanib kelayotganini ta' kidlashdi.
“Oʻzcharmsanoat” uyushmasi Koreya kompaniyasi tashabbusini har tomonlama qoʻllab-quvatladi. Yaqindan hamkorlik qilish boʻyicha amaliy va tashkiliy masalalarda yordam berishga tayyor ekanligini maʼlum qildi. Uchrashuvda yangi qoʻshma korxonani barpo etish va foydalanishga topshirish boʻyicha tashkiliy masalalar atroflicha muhokama qilib olindi.

ИНВЕСТОРЫ ИЗ РЕСПУБЛИКИ КОРЕЯ ПЛАНИРУЮТ ОТКРЫТЬ СП В УЗБЕКИСТАНЕ
В ассоциации “Узчармсаноат” прошла встреча с руководителями южнокорейской компании Sang Won Hi Tech Co., LTD (Zhang Jia Gang Line Machinary I & E Co.,LTD) Кисунг Ли и Кин Су. Основной целью поездки корейских инвесторов в Узбекистан является не только изучение текущего состояния торгово-экономических отношений между двумя странами в кожевенно-обувной и меховой отраслях, но и создание предприятия в Узбекистане, которое будет производить синтетические волокна из шерсти и гранул. Поскольку шерстяного сырья в нашей стране много, инвесторы предлагают наладить производство волокна совместно с предприятиями-членами ассоциации «Узчармсаноат», занимающимися перепроизводством шерсти.
В ходе диалога руководство Ассоциации ознакомило иностранных гостей с нововведениями в законодательстве в кожевенно-обувной и меховой отрасли, созданными для инвесторов условиями и предоставляемыми льготами. На встрече были подняты и вопросы дальнейшего повышения экспортных показателей и активного привлечения корейских инвесторов в нашу страну. Были подробно обсуждены предложения по планируемому новому проекту.
Деятельность нового проекта в основном будет направлена на производство синтетической пряжи из шерстяных изделий с примесью синтетики. Корейские инвесторы отметили, что их волокна широко используются в производстве обуви, автомобильных сидений, искусственной кожи и мебели.
Ассоциация «Узчармсаноат» полностью поддержала инициативу корейских инвесторов и будет помогать в практических и организационных вопросах. На встрече подробно были обсуждены аспекты, связанные с созданием и вводом в эксплуатацию нового совместного предприятия. Делегация планирует посетить регионы Узбекистана и ознакомиться на местах с условиями, созданными в специализированных малых промышленных зонах.