“Oʻzcharmsanoat” uyushmasi hamda Koreya Respublikasining «Sang Won Hi Tech Co., LTD» (Zhang Jia Gang Line Machinary I & E Co.,LTD) kompaniyasi rahbari Kisung Lee va Keun Soo bilan uchsharuv boʻlib oʻtdi. Muloqotda Koreyalik investorning koʼzlangan asosiy maqsadi nafaqat ikki davlat oʼrtasida charm-poyabzal va moʼynachilik soxasida savdo-iqtisodiy munosabatlarning bugungi xolatini koʼrib chiqish, balki O‘zbekistonda granula bilan jun maxsulotalarini qo’shib sintetika tola ishlab chiqaradigan korxona tashkil etish . Yurtimizda jun maxsulotlari ko’p bo'lganligi uchun “Oʻzcharmsanoat” uyushmasi tizimidagi korxonalar tomonidan junni qayta ishlab chiqarish faoliyati bilan shug’ullanuvchi korxonalar hamkorligida sintetika tola ishlab chiqarishni yo’lga qo’yishdan iboratligini ma’lum qilishdi.
Uchrashuv avvalida Uyushma rahbariyati xorijlik tadbirkorga mamlakatimizning charm-poyabzal va moʻynachilik sanoatiga oid qonunchilikdagi soʻngi oʻzgarishlar, investorlarga yaratilayotgan sharoitlar va berilayotgan imtiyozlar haqida maʼlumot taqdim etdi. Shu bilan birga rahbariyat tomonidan eksport koʼrsatkichlarini yanada oshirish va Koreyalik investorlarni mamlakatimizga faol jalb qilish masalalari ko’rib chiqildi. Rejalashtirilayotgan yangi loyiha boʻyicha takliflari atroflicha muhokama etildi.
Ushbu loyiha faoliyati asosan jun mahsulotlari bilan sintetikani aralashtirgan holdan undan sintetik tola ishlab chiqarishga yoʻnaltirilgan. Koreyalik investorlar o’zlarining ishlab chiqargan tolalaridan poyabzal, avtomobil o’rindiqlari ,sun’iy charm va mebel sanoatida ham keng foydalanib kelayotganini ta' kidlashdi.
“Oʻzcharmsanoat” uyushmasi Koreya kompaniyasi tashabbusini har tomonlama qoʻllab-quvatladi. Yaqindan hamkorlik qilish boʻyicha amaliy va tashkiliy masalalarda yordam berishga tayyor ekanligini maʼlum qildi. Uchrashuvda yangi qoʻshma korxonani barpo etish va foydalanishga topshirish boʻyicha tashkiliy masalalar atroflicha muhokama qilib olindi.

Investors from the Republic of Korea are planning to open a joint venture in Uzbekistan
A meeting was held at the Uzcharmsanoat Association with the leaders of the South Korean company Sang Won Hi Tech Co., LTD (Zhang Jia Gang Line Machinary I & E Co., LTD) Kisung Lee and Kin Su. The main purpose of the trip of Korean investors to Uzbekistan is not only to study the current state of trade and economic relations between the two countries in the leather, footwear and fur industries, but also to create an enterprise in Uzbekistan that will produce synthetic fibers from wool and granules. Since there is a lot of woolen raw materials in our country, investors propose to establish the production of fiber together with member enterprises of the Uzcharmsanoat association, which are engaged in the overproduction of wool.
During the dialogue, the leadership of the Association acquainted the foreign guests with the innovations in the legislation in the leather, footwear and fur industry, the conditions created for investors and the benefits provided. At the meeting, issues of further increasing export performance and actively attracting Korean investors to our country were also raised. Proposals for the planned new project were discussed in detail.
The activity of the new project will be mainly focused on the production of synthetic yarn from woolen products with an admixture of synthetics. Korean investors noted that their fibers are widely used in the production of shoes, car seats, artificial leather and furniture.
The Uzcharmsanoat Association fully supported the initiative of Korean investors and will help in practical and organizational matters. At the meeting, aspects related to the creation and commissioning of a new joint venture were discussed in detail. The delegation plans to visit the regions of Uzbekistan and get acquainted on the ground with the conditions created in specialized small industrial zones.