“Oʻzcharmsanoat” uyushmasi raisi Faxriddin Boboyev Stokgolm iqtisodiyot maktabi (IFL Entrepreneur AB) qoshidagi Shvetsiya boshqaruv instituti bosh direktori va DYB (“Biznesingizni rivojlantirish”) kursi rahbari Krister Ferling, Shvetsiyadagi Nordic Technology & Innovation AB kompaniyasi direktorlar kengashi raisi va Sharqiy Shvetsiya savdo-sanoat palatasi (Östsvenska Handelskammaren) Stokgolmdagi savdo-sanoat palatasi a’zosi (Stockholms Handelskammare), investitsiya va biznes koʻlamini kengaytirish sohasidagi ekspert Amid Xon bilan muzokaralar oʻtkazdi.
Muhokama markazida tadbirkorlar uchun biznesni xalqaro darajaga olib chiqishga qaratilgan oʻqitish kursini boshlash masalasi boʻldi.
Maʻlumot uchun: Krister Ferling menejment boʻyicha taniqli maslahatchi, Shvetsiyada biznesni tashkil etish va boshqarish boʻyicha katta tajribaga ega boʻlgan muvaffaqiyatli tadbirkor, tadbirkorlar uchun kouching va top-menejerlarni oʻqitish boʻyicha ekspertʻ. U koʻp yillar davomida tez rivojlanayotgan kompaniyalar, tarmoqlar, mintaqalar va davlatlar uchun strategik rejalashtirish va biznes konsepsiyalarini ishlab chiqish bilan shugʻullanadi hamda oʻz ishlanmalarini boshqa tadbirkorlar bilan faol baham koʻradi.
“Oʻzcharmsanoat” uyushmasi raisi suhbatda Oʻzbekiston charm-poyabzal sanoatining hozirgi davrdagi holati, soʻnggi yillardagi tizimli islohotlar va oʻzgarishlar, davlat koʻmagida amalga oshirilayotgan keng koʻlamli investitsiya dasturlari haqida batafsil ma’lumot berdi. Uchrashuvda Oʻzbekiston charm-poyabzal tarmogʻidagi yirik ishtirokchilarning keyslari, ularning kelgusidagi rivojlanish salohiyati koʻrib chiqildi.
Mehmonlar ta’kidlaganidek, Oʻzbekistonda xalqaro e’tirofga loyiq koʻplab kompaniyalar mavjud, ammo hozircha ular taniqli brendga aylanish uchun yetarli bilim va koʻnikmalarga ega emaslar. DYB (“Develop your Business”) kursining asoschisi va muallifi biznesni boshqarish strategiyasi va uni xalqaro darajaga olib chiqish boʻyicha 6 oylik kurslarni Oʻzbekistondagi xususiy universitetlaridan birida yoʻlga qoʻyish yuzasidan ushbu ta’lim muassasasi bilan muzokaralar boshlanganini ma’lum qildi. Ushbu kurs doirasida Krister Ferling charm va poyabzal sohasidagi 10 ta korxonani tanlab olishni moʻljallagan boʻlib, bunda ularning rahbarlariga biznesni rivojlantirish sirlarini oʻrgatish bilan cheklanib qolinmaydi, balki amaliy natijaga – dunyo miqyosida mashhur kompaniyalar bilan shartnomalar imzolanishiga erishish asosiy maqsad qilib olingan.

МЕЖДУНАРОДНЫЕ ЭКСПЕРТЫ ПОМОГУТ ПРЕДПРИЯТИЯМ РАЗРАБОТАТЬ СТРАТЕГИЮ ПЛАНИРОВАНИЯ БИЗНЕСА
Председатель ассоциации «Узчармсаноат» Фахриддин Бобоев провел переговоры с генеральным директором Шведского института управления при Стокгольмской школе экономики (IFL Entrepreneur AB) и руководителем курса DYB [Develop Your Business] Кристером Ферлингом, председателем совета директоров Шведской компании Nordic Technology & Innovation AB и членом Торгово-промышленной палаты Восточной Швеции (Östsvenska Handelskammaren) и Стокгольмской Торгово-промышленной палаты (Stockholms Handelskammare), экспертом в области инвестиции и масштабирования бизнеса Амидом Кханом.
В центре обсуждения – запуск для предпринимателей обучающего курса, нацеленного на вывод бизнеса на международный уровень.
Для информации: Кристер Ферлинг – известный консультант по менеджменту, успешный предприниматель с большим опытом создания и управления бизнесом в Швеции, эксперт в области коучинга предпринимателей и обучения топ-менеджеров. Он многие году занимается стратегическим планированием и разработкой бизнес-концепций для быстрорастущих компаний, отраслей, регионов и государств и активно делится своими наработками с другими предпринимателями.
В беседе председатель ассоциации «Узчармсаноат» подробно рассказал о современном состоянии кожевенно-обувной отрасли Узбекистана, системных реформах и изменениях в последние годы, масштабных инвестиционных программах, реализуемых при поддержке государства. На встрече рассмотрены кейсы крупных игроков кожевенно-обувной отрасли Узбекистана, потенциал дальнейшего их развития.
Как отметили гости, в Узбекистане много компаний, достойных международного признания, но пока им не хватает знаний и навыков, чтобы вырасти в известный бренд. Основатель и автор курса DYB [Develop Your Business] сообщил о начале переговоров с одним из частных университетов Узбекистана для запуска при нем 6-месячных курсов по стратегии управления бизнесом и выводу его на международный уровень. В рамках данного курса Кристер Ферлинг намерен отобрать 10 кожевенно-обувных предприятий, руководителей которых не просто обучит секретам развития бизнеса, но и приведет к практическому результату – контракту со всемирно известными компаниями.