Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida 18 dekabr kuni hududlarda ishlab chiqarishni yanada kengaytirish va xizmatlarni rivojlantirish masalalari muhokamasi yuzasidan videoselektor yigʼilishi oʼtkazilgan edi. Mazkur yigʼilishda koʼtarilgan asosiy masalalar qatorida – “Oʼzbekistonda ishlab chiqarilgan” yorligʼi ostidagi mahsulotlarimizni brendga aylantirish ham muhokama markazida boʼldi.
Milliy mahsulotlarimingizning jahondagi nufuzini va eksportdan kelayotgan tushumni oshirish maqsadida, Prezident mamlakatimiz mahsulotlarining faqat sotilishi emas, balki tashqi bozorlarda brend sifatida tanilishi uchun ham koʼmaklashish zarurligini taʼkidladi.
Shu oʼrinda mutasadilarga mato, kiyim, gilam, poyabzal, charm, oziq-ovqat, uy buyumlari va qurilish materiallari ishlab chiqaruvchi mahalliy korxonalarni brendlar talablariga toʼliq moslashtirib, buyurtmalarni joylashtiruvchi “sorsing” kompaniyalari bilan bogʼlash vazifasi qoʼyildi.
Mahalliy korxonalarimizning xalqaro koʼrgazmalarda ishtirokini koʼpaytirish, Yevropa va Osiyo shaharlarida savdo uylarini ochish boʼyicha koʼrsatmalar berildi.
Shuningdek, mashhur nomdagi mahsulotlarni yurtimizda ishlab chiqarish koʼlamini kengaytirish boʼyicha tashabbuslar ilgari surildi.
Xorijiy brendlarni mamlakatimizga jalb etish maqsadida brendlar nomi ostida mahsulot ishlab chiqarishni boshlayotgan korxonalarga xalqaro standartlarni joriy qilishda, ekologiya va sertifikatlash xarajatlari qoplab beriladigan boʼldi. Mahalliylashtirishni kamida 60 foizga yetkazish sharti bilan ular uchun zarur barcha xomashyolar bojxona toʼlovlaridan ozod qilinadi. Kamida 30 foiz mahsulotini brend ostida ishlab chiqaradigan tadbirkorlarga xorijiy investitsiya ishtirokidagi korxonalar uchun nazarda tutilgan imtiyoz va yengilliklar berilmoqda. Yirik brendlardan jalb qilingan texnolog, dizayner, marketolog kabi mutaxassislardan Oʼzbekistonda ishlaganlik uchun toʼlovlar undirilmaydi.
Shu oʼrinla takidlash joizki, charm sanoatida ham brendlarni yurimizga jalb etish, maxalliy korxonalarimizni brend miqyosiga koʼtarish boʼyicha keng koʼlamli ishlar olib borilmoqda. Olib borilayotgan say-harakatlarning dastlabki natijasi - Oʼzbekistonda Nike brendi mahsulotlarini ishlab chiqarilishi yoʼlga qoʼyilganidir.
Eksport koʼrsatkichlarini yanada oshirish va jahon brendlarini Oʼzbekistonga keng jalb etish, Oʼzbekiston charm-poyabzal sanoatini jahon sanoatiga integratsiyalash bugungi kunning dolzarb masalasidir. Bu vazifalar “Oʼzbekiston – 2030” strategiyasida ham ustuvor yoʼnalishlardan biri sifatida belgilab qoʼyilgan. Startegiya doirasida mamlakatimiz charm-poyabzal sanoatiga 30 dan ortiq nufuzli xorijiy brendlarni jalb etgan xolda tarmoq mahsulotlarining qoʼshilgan qiymatini 5 barobar oshirish vazifasi yuklatilgan.
Bu boradagi dastlabki ishlar amalga oshirilib, ilk natijalar qoʼlga kiritildi. Misol uchun, Аndijonda joylashgan “Sino International Invest” MChJ xitoylik investorlar bilan hamkorlikda “Аutsorsing” orqali “Nike” brendi ostida krossovkalar ishlab chiqarishni yoʼlga qoʼygani koʼpchilikka maʼlum. Korxona mahsulotlari bugungi kunda ichki bozorga shuningdek, Turkmaniston, Tojikiston, Qozogʼiston bozorlariga yetkazib berilmoqda. Kelgusi yildan esa Pokiston va Yevropa bozorlariga eksport qilinishi kutilmoqda.
Bundan tashqari, “Sitonni” va “Clasica Shoes International” korxonalari Germaniyaning “Berkemann”, “Solidus”, “Marc”, “Senbert”, “Everybody”, “Daumling”, “Finn Comfort” brendlari “autsorsing” va “franchayzing” asosida brendli mahsulotlar ishlab chiqarish toʼgʼrisida kelishuvga erishgan. Hamkorlikdagi ishlar boshlab yuborilgan
Xorijiy brendlar bilan “autsorsing” va “franchayzing” formatida mahsulot ishlab chiqarishni tashkil etish maqsadida Oʼzbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi bilan hamkorlikda 30 ga yaqin taniqli xorijiy brendlarni mamlakatimizga jalb etish choralari koʼrib borilmoqda.
Buning natijasida sohaning eksport salohiyati ham ortib bormoqda. Raqamlarga azar tashlasak, eksport hajmi 2017 yildagi 85 mln dollardan 2022 yilda 460 mln dollariga yetdi. 2023 yil oxiriga kelib bu koʼrsatkich 600 mln dollarga yetishi kutilmoqda.
Xorijiy brendlarni tarmoqqa yana keng jalb etish jarayonni tezlashtirish uchun LWG, SLF va boshqa xalqaro tashkilotlar sertifikatlarini olish ishlari olib borilmoqda. Dunyodagi eng yirik xalqaro sertifikatlashtirish tashkilotlari – Leather Working Group va Sustainable Leather Foundation aʼzosiga aylangan “Oʼzcharmsanoat” uyushmasi bu jarayonlarda sanoat korxonalariga yordam bermoqda. Natijada “Orient Technology” va “Top Quality Brand” korxonalari LWG sertifikatlarini oldi.
“MM Goodwill”, “Nafis Charm”, “Gold Leather Export Import”, “Peng Sheng Charm” va “Hamkor Nur Savdo” korxonalari SLF tashkilotiga aʼzo boʼlish boʼyicha muzokaralar olib bormoqda.
Umuman olganda, agar 2022 yilda sanoat korxonalari tomonidan Yevropa Ittifoqi davlatlariga 9 mln dollardan oshiq tayyor charm, poyabzal, charm buyumlar va sunʼiy charm eksport qilingan boʼlsa, joriy yilda bu koʼrsatkich 24,6 mln dollarga yetdi (2022 yilga nisbatan oʼsish 2,7 barobarni tashkil etdi).
Taʼkidlash joizki, yurtboshimiz tomonidan GSP+ preferentsiyalar tizimidan foydalanishni 2027 yilga qadar uzaytirilgani sohadagi tadbirkorlar Yevropaga chiqishda yanada keng imkoniyatlarni yaratib berdi. Bugungi kunda charm sanoatida 10 turdagi mahsulotlar GSP + tizimi boʼyicha eksport qilinayotgan boʼlsa kelgusi yildan boshlab bu roʼyxatni 30 turga yetkazish koʼzda tutilgan. Shu maqsadda, soha korxonalarida halqaro sifat menedjmenti (ISO) sertifikatlarini olish boʼyicha tarmoq rejalari tuzilgan boʼlib, unga muvofiq, 100 ga yaqin korxonalar tomonidan xalqaro sertifikat (ISO:9001) oʼzlashtirishga erishilgan boʼlib, 2024 yilda mazkur turdagi sertifikatlarni 200 dan ziyod korxonalarga tadbiq qilish boʼyicha aniq reja va maqsadlar oldinga qoʼyilgan.

НАЧАТА РАБОТА ПО ПРИВЛЕЧЕНИЮ В КОЖЕВЕННО-ОБУВНУЮ ОТРАСЛЬ ПОРЯДКА 30 ЗАРУБЕЖНЫХ БРЕНДОВ
Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 18 декабря состоялось видеоселекторное совещание по вопросам дальнейшего расширения производства и развития сферы услуг в регионах. Среди основных вопросов, поднятых на этой встрече – превращение продукции под маркой «Сделано в Узбекистане» в бренд.
В целях повышения репутации нашей национальной продукции в мире и экспортных показателей на совещании Президент подчеркнул необходимость поддержки не только сбыта продукции нашей страны, но и узнаваемости бренда на зарубежных рынках.
Перед ответственными структурами поставлена ​​задача оказать поддержку отечественным предприятиям, производящим ткани, одежду, ковры, обувь, кожтовары, продукты питания, товары для дома и строительные материалы, в установлении контактов с сорсинг-компаниями, а также адаптироваться к требованиям брендов.
Даны указания по расширению участия отечественных предприятий в международных выставках, открытию торговых домов в городах Европы и Азии.
Также были выдвинуты инициативы по расширению масштабов производства известной продукции в нашей стране.
В целях привлечения иностранных брендов в нашу страну предприятиям, начинающим выпускать брендовой продукции, будут возмещены затраты на внедрение международных стандартов, экологических требований и сертификации. Все необходимое для них сырье будет освобождено от таможенных пошлин при условии локализации не менее 60 процентов. Предпринимателям, производящим не менее 30 процентов своей продукции под брендом, будут предоставляться льготы и преференции, предусмотренные для предприятий с участием иностранных инвестиций. У технологов, дизайнеров, маркетологов и других специалистов, нанятых из крупных брендов, плата за работу в Узбекистане не будет взиматься.
Следует отметить, что в кожевенно-обувной отрасли ведется масштабная работа по привлечению брендов в страну, поднятию наших отечественных предприятий на уровень брендов. Первым результатом предпринимаемых усилий является запуск производства продукции бренда Nike в Узбекистане.
Актуальным вопросом на сегодня стоит наращивание показателей экспорта и широкое привлечение мировых брендов в Узбекистан, интеграция узбекской кожевенной и обувной промышленности в мировую. Эти задачи числятся среди приоритетных и в Стратегии «Узбекистан-2030». На отрасль возложена задача повысить добавленную стоимость продукции отрасли в 5 раз за счет привлечения в кожевенно-обувную промышленность более 30 престижных зарубежных брендов.
Многим известно, что ООО «Sino International Invest» в сотрудничестве с китайскими инвесторами под аутсорсинг запустило производство кроссовок под брендом «Nike». Продукция компании поставляется на внутренний рынок и рынки Туркменистана, Таджикистана и Казахстана, а со следующего года ожидается ее экспорт на рынки Пакистана и Европы.
Кроме того, предприятия «Sitoni» и «Classica Shoes International» достигли договоренностей с немецкими брендами «Berkemann», «Solidus», «Marc», «Senbert», «Everybody», «Daumling», «Finn Comfort» о начале производства брендовой продукции на основе «Аутсорсинга» и «Франчайзинга».
В сотрудничестве с Министерством иностранных дел Республики Узбекистан налажена работа по привлечения в нашу страну порядка 30 зарубежных брендов в целях организации производства продукции в форматах аутсорсинга и франчайзинга.
Чтобы ускорить данный процесс ведется работа по получению международных сертификатов, таких как LWG, SLF и др. Ассоциация «Узчармсаноат», которая стала членом крупнейших в мире международных сертификационных организаций – Leather Working Group и Sustainable Leather Foundation, оказывает помощь компаниям отрасли в этих процессах.
На сегодняшний день сертификаты LWG получили предприятия «Orient Technology» и «Top Quality Brand».
Предприятиями “MM Goodwill”, “Nafis Charm”, “Gold Leather Export Import”, “Peng Sheng Charm” и “Hamkor Nur Savdo” проводят переговоры по вступлению в членство организации SLF.
В целом если в 2022 году предприятия отрасли экспортировали в страны Европы готовой кожи, обуви, изделий из кожи и искусственной кожи на сумму 9,04 млн долларов, то в этом году данный показатель достиг 24,6 млн долларов (рост в 2,7 раза по сравнению с 2022 годом).
Ассоциацией и предпринимателями широко используются возможности системы преференций GSP+.
На сегодняшний день в кожевенной отрасли производится 198 видов продукции, 10 видов из которых экспортируются по системе GSP+. Ведется работа по увеличению этого перечня до 30 видов к 2027 году.
Следует отметить, что продление срока использования возможностей системы преференций GSP+ до 2027 года создало больше возможностей предпринимателям для выхода в Европу. Сегодня в кожевенной отрасли по системе GSP+ экспортируется 10 видов продукции, со следующего года планируется увеличить этот список до 30 видов. С этой целью на предприятиях отрасли сформирован отраслевой план получения международных сертификатов менеджмента качества (ISO), согласно которому около 100 предприятий уже получили международный сертификат (ISO:9001), а в 2024 году данный вид Сертификатов получат еще более 200 предприятий.